Nico Vredevoogd Dr. M. W. Wesenhagen "j" Algemene mededelingen Vóór en ook nog jaren na de 2e wereldoor log was de naam van Nico Vredevoogd een zeer bekende klank in Indië, zowel letterlijk als figuurlijk. Immers, over de radio kwam hij onze huiskamers binnen met zijn gevoe lige liedjes óf door het ,,Habis Boelan"- cabaret, die tot in de verste uithoeken van de archipel doordrongen. In Batavia/Djakar- ta en naaste omgeving was hij een graag- geziene figuur op de planken en wist hij met zijn stille eenvoud altijd een bepaald cachet aan de één of andere feestavond te geven. In de krijgsgevangenkampen heeft hij tot zeer lang zijn onverwoestbaar opti misme aan ons uitgedragen en velen zullen aan hem ook in deze geest een zeer goede herinnering bewaren. Misschien... misschien echter is de mooiste rol, die hij ooit heeft gespeeld die van Sint Nicolaas, waarbij hij ieder jaar eind novem ber zijn glorieuze intocht deed in Djakarta en op kinderfeesten voor duizenden kleinen een sprookje tot werkelijkheid maakte. Hij deed zulks steeds wéér, onvermoeibaar en met een overgave en liefde, die alleen kun nen wonen in het hart van een groot en goed mens. Zo heeft Nico met velen van ons, die nu door Nederland en over de gehele aardbol verspreid zitten, in contact gestaan en wij meenden in deze dagen zijn goede mis sie nog eens in herinnering te mogen roe pen. Ook voor de Kleine Boeng had hij in zijn werk steeds een zwak plekje en voelde hij zich volkomen één met ons leven in de tropen. Zó zelfs, dat hij als Groningse jon gen in feite zijn tweede vaderland boven het eigene prefereerde. Vanuit een door bloemen en planten omgeven paviljoen, gelegen naast het COMEMO-filiaal op Nu- Met ontsteltenis vernamen wij, dat op 10 mei j.l. plotseling is overleden Dr. M. W. Wesenhagen. Hij had in Bandoeng een zeer uitgebreide praktijk. Bij zijn vestiging in Den Haag als arts, keerden de Indischgas- ten die waren gerepatrieerd en hem als huisarts hadden gehad, weer naar hem terug. Wesenhagen heb ik persoonlijk ge kend in Sumatra en op Java tijdens de Japanse internering. Hij was een zeer hu maan mens en een goed dokter. Hij had dan ook al spoedig een grote praktijk, en nim mer liet hij verstek gaan, zelfs niet op zon dag en al was de persoon een fonds patiënt. Moge de nabestaanden, in de we tenschap dat hij altijd klaar stond om het lijden van anderen te verzachten en te hel pen waar mogelijk, dit verlies dragelijk ge maakt worden. Rust in vrede, Doe en dank voor alle hulp die je ons Indischmensen hebt gegeven! J. C. H. NICO VREDEVOOGD (De „Indische" troubadour, overleden te Djakarta op 8 mei 1953). Hij heeft de zang van Nederland gedragen door het Tropenland: zijn stem klonk door de radio vol weemoed van de Domino. Hij zong zijn milde levenslied van blijheid en van stil verdriet „met d'olifant" die tot besluit „de kaarsjes doofde... 't lied was uit." Hij heeft gehouden van dat land haast méér dan van zijn Vaderland, van mensen en van zonneschijn, van 't leven, dat zijn deel mocht zijn. Hij heeft de taal, die hij zich dacht al zingende tot ons gebracht en vond voor 't eerzaam dienstbetoon in zacht applaus zijn eerlijk loon. Toen is het lied opeens verstild... Hij heeft dat nooit zo vroeg gewild; nog eenmaal, voor de laatste keer, ging het gordijn omhoog en neer... Hij zong terwille van de zang, van dag op dag en jarenlang en sinds die klank verstorven is, beseffen wij haar diep gemis. Hij nam het leven óm het lied en zong en zong... Vergeet dat niet. Hij kón niet ongelukkig zijn bij kleur en klank van zijn refrein.... Zó is dit niet vergeefs geweest, want stof vergaat, maar niet de geest, zodat wij zijn herinnering bewaren als een kostbaar ding... PIERTJE PELIKAAN OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOg O santara te Djakarta, leidde hij zijn gedach ten. Een kort weerzien met de Martinitoren heeft steeds in zijn bedoeling gelegen, doch daarvan is het door zijn plotselinge heen gaan in 1953 niet meer gekomen, nog ge heel afgezien van het feit, dat hij indien ook verder de omstandigheden niet waren verlopen, zoals nu eenmaal is geschied zich blijvend ergens rond Djakarta had wil len vestigen. Tè opmerkelijker was de figuur van Vredevoogd, omdat hij al deze milde talenten ontplooide naast een in die jaren wel zeer drukke, zakelijke werkkring, waar in hij om den brode ons de zo hoog nodige textiel voorzag. Wij voegen deze woorden gaarne toe aan de rubriek, waarin Piertje Pelikaan elders in dit blad, nogeens hormat betuigt aan deze grote vriend van de Indische Neder landers. Hij rust sinds 1953 in de gewijde grond van Menteng Poeloe, de rode aarde van Java, die hem boven alles dierbaar was en welke hij vrijwel tot aan zijn laatste ademtocht met grote liefde heeft bezongen. Wat dat betreft is aan Nico's laatste wens voldaan, zij het dan ook, dat de vervulling daarvan én voor hem èn voor ons veel te onverwacht en te vroeg kwam. Nico Vredevoogd... de Indische troubadour, die wij in grote erkentelijkheid gedenken... vW. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Ter herdenking van de oprichting van het Indo Europees Verbond (I.E.V.) op 13 juli 1919 in de Stadsschouwburg te Batavia 45 jaar geleden is een werk-comité samengesteld, bestaande uit de heren: S. L. F. Catalani Tong-Tong N.V. Tel.: 54 25 42 (huis 39 63 27) J. C. Hazewinkel Tong-Tong N.V. Tel.: 54 25 42 J W Mentel Ver. Indische Nederlanders (V.I.N.) Tel.: 32 03 33 (huis 32 12 80) Dit comité maakt bekend dat enkele vooraanstaande Oud-lndischgasten zich bereid hebben verklaard zitting te nemen in een Herdenkings-Ere-Comité, te weten: 1. Dr. J. W. Meyer Ranneft (Oud Vice-President v. d. Raad van Indië) 2. Prof. W. L. G. Lemaire (Hoogleraar te Leiden) 3. Mevr. K. J. Wermuth-Ochtman (echtgenote van wijlen Ir. E. D. Wermuth, 4e voorzitter van het I.E.V. van april 1939 t.m. juli 1949) 4. C. E. Barre (Oud-Resident; Ere-voorzitter V.I.N., Oud-Volksraadlid van het I.E.V.) 5. V. P. Leunissen (Arts; organisatie Palang Doea, Oud-Volksraadslid van het I.E.V.). De herdenking, welke een sober karakter zal dragen, wordt gehouden tijdens de Tong-Tong Pasar Malam op 26, 27, 28 juni 1964 in de Houtrusthallen te 's-Graven- hage. Hier zal een Herdenkingsgalerij, waarin documenten, schrifturen, lectuur, foto's, albums enz. zijn bijeengebracht, een beeld van het grootse verleden van het I.E.V. en van de voormalige Nederlands-Indische samenleving geven. Tenslotte zal kort voor de Pasar Malam een gezamenlijk Herdenkingsnummer worden uitgegeven, waarin de grote betekenis van het I.E.V. voor de voor malige Nederl.-Indische samenleving in het algemeen en die voor de Indo- Europeanen in het bijzonder zal worden weergegeven. Dit herdenkingsnummer zal straks o.a. in de Herdenkingsgalerij op de Pasar Malam verkrijgbaar zijn. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000

Tong Tong | 1964 | | pagina 5