jongens en meisjes Wat Njoek, het apenjong beleefde Boekenpraatje 8 8 VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke oooooooooooooooooooooooooooo 9 o o 9, O oooooooooooooooooooooooooooo De mensenfamilie, die Njoek in hun vakan tiehuisje aantrof, bleef enkele weken vakan tie houden. Njoek was tijdens die weken helemaal een huisgenoot geworden. Hij was nergens meer bang voor. Hij vond het leuk om met Marjanneke te spelen, hij vond het heerlijk, dat hij zoveel lekker eten kreeg, en dat iedereen lief voor hem was, en hij be gon hoe langer hoe minder aan het grote woud terug te denken. Toen de vakantietijd om was sprak het haast vanzelf, dat Njoek mee terug ging naar het huis van Marjan neke en haar ouders. Ze stapten weer in dat vreemdsoortige beest met de ronde poten, en Marjanneke nam Njoek op haar arm. Nu, dat was een hele rare geschie denis voor Njoek, want ineens ging dat gekke beest heel eigenaardig grommen en snorren van binnenuit en toen ging hij er met een vaart vandoor. Het gekste was, dat hij er van binnen helemaal niet beesterig uitzag. Het was net als in het huisje, je kon er gemakkelijk in zitten en meneer zat voor in en draaide aan een rond ding en als je door de waterkleurige dichte gaten keek, dan zag je warempel alle bomen hard voor bij lopen. Eerst werd Njoek toch wel ang stig bij deze nieuwe belevenissen. Maar Marjanneke was heel lief en bezorgd voor hem en dat stelde hem op het laatst hele maal op zijn gemak. Toen brak er een hele nieuwe tijd voor Njoek aan. Hij moest heel veel vreemde nieuwigheden leren aanvaarden. Maar juist omdat hij zoveel van Marjanneke hield door Joh. van Hulzen Hier is weer een boek, dat ik jullie van ganser harte wil aanbevelen. Het is bij mijn weten tot dusver het enige kinderboek, dat over het oorlogsgebeuren in het voormalige Indië vertelt. Joh. van Hulzen weet op een voortreffelijke wijze eenvoudig en toch zo raak de toestand te beschrijven, zoals die geweest is, vóór, tijdens en na de oorlog daarginds. Ernst en humor wisselen elkaar af. Het is een boeiend verhaal geworden. En ik krijg sterk de indruk, dat de schrijver ervaringen van zijn eigen gezin weergeeft, zo écht, zo nauwkeurig belicht bij de om standigheden, zoals alleen een persoonlijk waarnemer reageren zou. Hij geeft op een prettig te verteren manier de na-oorlogse jeugd tussen 8 en 14 jaar, een goede kijk op verschillende situaties in mannen-, vrou wen-, en krijgsgevangenkamp. Een uitste kend en leerzaam boekje. 16 en zij steeds bij hem was, wende hij al heel gauw aan het leven bij de mensen. Ze woonden in een veel groter huis, dan het bungalowtje op de heuveltop. En er waren natuurlijk ook veel meer meu bels en andere zaken in. Het grappigste en meest geheimzinnige ding vond Njoek de grote spiegelkast in de kamer van meneer en mevrouw. Hij kon uren voor de spiegel naar zijn eigen beeltenis kijken, er naar grijpen, er mee praten, er tegen schelden, er naar slaan. Hij begreep maar niet waar om die andere aap niet vast te grijpen was, hij deed Njoek in alles na, als Njoek sprak, sprak die ander ook, sloeg Njoek, dan hief die andere aap ook zijn pootje op, als Njoek grijnsde, grijnsde die ander ook, maar hij had geen stem, want Njoek hoorde alleen zijn eigen geluid. Marjanneke was heel blij met Njoek, want ze had geen broertjes en zusjes, en verveelde zich wel eens. Maar sinds Njoek bij haar was nooit meer. Ze deed alles met het aapje. Ze trok hem poppekleertjes aan, wat Njoek eigen lijk niet prettig vond en zo gauw hij dan ook kans zag trok hij de kleertjes weer uit. Ze reed hem in haar poppewagen, netjes toegedekt met een lakentje en een dekentje. Ze leerde hem kunstjes, hij mocht nader hand aan haar kleine tafeltje en stoeltje eten, ze schepte zijn eten op een klein bordje en voerde hem eerst als een baby, maar later wilde hij niet meer gevoerd wor den en probeerde zelf de lepel of vork te hanteren. Hij kon zelf de waterkraan open draaien, maar vergat meestal hem ook weer dicht te doen! En zo gingen er heel pretti ge maanden voorbij. Maar toen gebeurde er iets naars. De vader van Marjanneke werd heel ziek. En toen hij weer wat opge knapt was, zei de dokter hem, dat hij niet langer in een tropisch klimaat mocht wer ken. En toen moest het hele gezin voor goed naar Holand. O, wat akelig allemaal, vond Marjanneke, Holland zou ook best wel een heerlijk land zijn, maar zij was nu eenmaal aan het warmere land gewend, en het ergste was, dat Njoek nu niet mee mocht. Moeder had haar uitgelegd, dat het voor het aapje een te grote overgang was. Vader moest zo snel mogelijk naar Holland, en dus zou den zij met een vliegtuig gaan. „Waar moe ten we Njoek dan laten?" snikte Marjan neke. „Kunnen we hem niet naar het vakan tiehuisje terugbrengen?" Maar dat ging na tuurlijk niet. Het vakantiehuisje werd ver kocht. Maar Marjanneke's moeder wist een andere oplossing. Ze zouden het aapje naar kennissen brengen, die op een rubberon derneming woonden. Daar zou Njoek het vast erg gezellig krijgen, want deze mensen hielden dolveel van dieren en hadden wel meer aapjes gehad. En nu waren er ook nog andere huisdieren waar Njoek gezel schap aan zou hebben. Zo zou hij Marjan neke niet al te erg missen, dacht moeder. En dat gebeurde dan ook. Een paar weken voordat Marjanneke en haar ouders uit het land weggingen, werd Njoek naar de onder neming gebracht bij de andere mensen familie. In het begin zocht hij steeds naar Marjanneke, maar er waren hier ook kinde ren met wie hij spelen kon en dan nog vier honden, een stel poesen en twee rijpaarden. Zijn speelterrein was veel groter geworden, dan bij de familie in de stad. Het huis was niet alleen groter, maar de tuin ook. Ja, Njoek kwam eigenlijk weer in de bossen terecht, want de rubberplantage was heel uitgestrekt. Maar dat zou hij nog wel eens ontdekken, later. Voorlopig bleef hij nog in de buurt van de woning en de stallen, en daar had hij nog wel genoeg aan. De dieren vonden hem een leuke aanwinst en hij mocht bij alle honden en paarden op de rug klimmen. En de kinderen waren mis schien wel niet zo lief als Marjanneke, zijn eerste mensenvriendinnetje, maar hij wende toch aan hen. En zo begon er al weer een heel ander leven voor Njoek. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O ri komen jullie ook naar de PASAR MAL AM? Jullie weten mis schien niet wat een Pasar Malam precies is, maar jullie houden toch zeker wel van een OTÏliS O Kom daarom beslist naar de 8 O o 8 Pasar Malam. O X O O o g Want behalve een bioscoop en O O een uitgebreid Showprogramma O o Q zijn daar ook: allerlei kermis- O O stands, waar leuke prijzen te g winnen zijn. O O 26, 27, 28 JUNI - HOUTRUST O

Tong Tong | 1964 | | pagina 16