INTRANED (v.h. HESTA, CRANS Co.) Even sportgeheugen opfrissen ln de vijfde klas Passage-, Reis- en Vrachtbureau Den Haag - Plein 22 - Telefoon (0 70) 18 42 50 In mijn jonge jaren in Indië heb ik indertijd een soort coupon of bonnen gespaard en (met behulp van mijn moeder) ben ik in staat geweest met die bonnen een album vol te plakken met mooie plaatjes. Ondanks de oorlog en emigratie naar de U.S. heb ik dat boek nog en het is: „Défilé der sporten" van Han Hollander. Achter op de foto staat: Uitgegeven door de N.V. Handel Mij. Deli-Atjeh. Dit boek was uitgegeven dunkt mij vlak na de Olym pische Spelen van 1936 in Berlijn en het is mij een groot genoegen er door te bladeren waarbij hele episoden door mijn gedachten gaan met het bekijken van ieder plaatje. Onder voetbal alleen gaan al vele gedach ten terug met een foto van H.B.S. dat het kampioenschap van Soerabaja behaalde (1937) en een foto van Jong Ambon dat het kampioenschap in Batavia veroverde (1937). Ikzelf heb er toen een krantenknipsel bij ingeplakt dat het West-Java elftal voorstelt uit die dagen: De Leeuw als keeper met Dorst en Denkelaar, achter; Remmers, F. Meeng en Titaley, midden-, en v. d. Groen, Pattiwael, Deibei, Lubach en Monterie, voor. Nu weet ik zeker dat er beter ingewijden dan ik over die tijd hele grote verhalen kunnen opzetten. Dan zie ik foto's over de tennissport, die in Indië vroeger druk beoefend werd en er is een foto van Kho-Sin-Kie die een grote naam voor hemzelf verwierf in het buiten land. Dan gaan we naar de motorsport en lees ik namen als: Bakker, Schut en Gatso- nides, wier namen klinken als een klok, afkomstig uit Indië. Er is een plaatje van de Bataviase motorrijder Van Hemert in actie voor zijn geslaagde poging tot verbetering van het „twee Staten Record". De afstand van 1360 km van Banjoewangi naar Anjer Kidoel werd toen afgelegd in 22 uur. Hier van weet ik ook zeker dat er vele Tong- Tong lezers zijn die daar grote bomen over kunnen opzetten. Ik herinnerde mij dat in het kamp een Mr. van der Sluys ons uren lang heeft beziggehouden met het vertellen van zijn ervaringen met een record poging in een Fiat 1500 en het spannendste voor mij was dan hoe hij 's avonds opeens een karbouw op de weg zag in de koplichten. Wel, dan is er een plaatje van een massa turn-demonstratie op het Koningsplein te Batavia en als ik dat zie herinner ik me de 1933 Willem de Zwijger feesten. Een andere episode is de vier-wekelijkse afstandmarsen van de Ned.-lnd. Athletiekunie en zelf heb ik daar nog de diploma's van. Op mijn di ploma staat de naam C. A. Rieber als voor zitter van de organisatie van de marsen 15-20-25 en 30 km. Het zou een geweldige reclame zijn als een Tong-Tong groep in Amerika, in samenwerking met de „Cham ber of Commerce" van Los Angeles een vier-daagse of zo zou organiseren. Zoals honderden naar Nijmegen komen ieder jaar... een wandelmars langs de Pacific Boulevard en Tong-Tongers van alle staten in de U.S. en sport-enthousiasten van Euro pa misschien... Dan heeft het boek een lang hoofdstuk over zwemmen en zijn er weer vele namen: Piet Stam en Hannes Haasman, den Hamer en wie herinnert zich de namen zoals: Ingenhuyf, Schrieder, Reekers, van Oos- trom, Soede, van Heeteren, Mayer, Veen- stra en dan de meisjes: Poppy Le Roy, v. Nifterick, Peelen, Ohler en Alofs. KIDJOE, Leupp, Arizona P.S. Een zeer welkom stukje van Si Kidjoe. Vele lezers denken dat alleen de oudste sporttijd in aanmerking komt voor herinne ringen in Tong-Tong, dus de tijd van Gal- staun, Kotjok Schreuder, de Leslie Millers, Mantiel Bodegraven en zo. Maar dat is na tuurlijk niet waar en in het bijzonder de sport vlak voor de oorlog was geweldig interessant. Als oud-Viosser (voordien was ik SVBB-er en BVC-er) herinner ik me na tuurlijk in de spelers van het W. Java-elftal de Viossers zeer goed. Backs waren Dorst en Baumgarten, die onpasseerbaar werden geacht. Je kan je dus indenken dat Dorst/ Denkelaar zoiets vormden als een beton- muur! Ook de middenlinie van Vios was goed: Anwar, Soedjono, Soeleiman. En voordat Baumgarten de gelederen kwam versterken van VIOS waren daar backs als Sheilds en Moeljono, die ook niet te verge ten zijn. Als bestuurslid van de Niau herinner ik me natuurlijk graag de wandelmarsen, waarmee Niau-Batavia het initiatief nam in Indië en dit initiatief nooit meer prijs gaf. Nergens anders werden zoveel marsen georgani seerd met in totaal zoveel deelnemers. Bestuursleden van Niau waren behalve ik zelf ook nog: Kapt. Schmitz, Kapt. (Kees) van Doorn, Rieber, Cijfer, Mastenbroek, Wessels en dan nog een paar die ik me levendig kan voorstellen, maar de namen willen me nu maar niet te binnen schieten. Batavia had de 4-wekelijkse, de Vierdaagse, de Tweedaagse, en de door wandelclubs georganiseerde Buitenzorg-Batavia Moon light Mars (zaterdagnacht bij volle maan tip pelen van Bogor naar Betawie!) en de Boe- Ja, deze klas is de boewaja-klas. Trouwens de hele school vol boewajas. Echt sekolah- djónkók dese! De Broeder aited lastig met ons, want hij is klein en de boewaja s alle maal stuk voor stuk groot en boddie-bilders. Als wij dapet moeilijke sommen altijd spie ken als de Broeder ondek, wij natierlijk weet niks en kijken hem aan met blik in de ogen: „Jij wil vechten!" Meteen bang Broe- der-nja en hij weer terug naar zijn plaats. „Brot" in die hoek en de dader seg: „Djan- krik, hé Tjadet (van koping-tjadet oor njang klein) jij setinken ja!" Tjadet weet van niks en seg terug: „Djan- gan gitoe jij, straks Broeder deng: ik!" De Broeder kom naar Tjadet en vraag: „Heb jij het gedaan, Bertus?" „Nee Der afkorting van Broeder) die ven!" En hij wijs naar een ander. Deze weet van niks en seg: „Ikke niet, Der!" Daarna allemaal setil. „Die-ieiet" aan de andere kant en allemaal lahen. Wah, ramé! Repot dese! Broedernja ngamok, pak een liniaal en gaat naar de eerste de beste jongen. Dese deng: „Hij wil mij slaan" en pak liniaal-nja van hem. Hij vraag: „Jij wil schermen! Boleh!" Kasian de Broeder en gaat terug naar zijn plaats. Hij wacht maar tot bel-nja gaat, dan dese klas druit. Nog niet bel of allemaal al opstaan en sodra klonéng-klonèng-klonèng kaja wilde binatangs naar buiten pacen. „Hè, hè, Broeder-nja blij, wat een bende." Ja Broeder-nja hij moet veel te verduren met ons; en dan, boewajas allemaal!! „SI KUKU" mel-Bliksem-Nonstop-mars. Tenslotte waren daar nog diverse jeugdmarsen, Oranje marsen en een jaarlijkse veldloop. „Boekan main!" Wie kan er nog wat vertellen of heeft foto's? Reisadviseurs voor zowel Individuele als groepsreizen per vliegtuig, schip, trein en autobus. Speciaal voor: Intercontinentale reizen - Emigratie - Bezoekreizen naar kinderen overzee - Vakantiereizen. Inlichtingen over passagetarieven, visum - bepalingen, visumaanvragen etc. worden U gaarne en gratis verstrekt door ons kantoor te 22

Tong Tong | 1964 | | pagina 22