NAVORSER 1921 1 „INGETMATI" „AD PATRES" j 1 Fa. Johs. Ouwejan Znm Vragen en antwoorden Nadat we oorspronkelijk veel belangstelling voor deze rubriek mochten ondervinden, zakte dat langzamerhand af, weshalve wij haar weglieten, doch merkwaardigerwijs zijn er juist in de laatste tijd meerdere be langstellenden voor de dag gekomen, waar onder zeer serieuse werkers. Een van deze, de heer N. J. Kuiper in Oudahy (Wisconsin) in de States stuurde ons een heel pak gegevens, waaronder zelfs enkele fragment genealogieën, die wij in de e.v. maanden zullen plaatsen. Hopelijk is er weer belangstelling voor, evenals voor de notities van de heer Muus- se, waarop ook diverse reacties binnen kwamen. Hieronder eerst enige antwoorden en losse gegevens. Vraag 24. Calbo. De enkele losse gegevens die ik heb zijn de volgende: Geb. Kediri 18-6-1893: Sarah Antoinette Calbo (A 1894), Geb. Kediri 10-6-1894: Albertine Calbo (A 1895) Getr. Loemadjang 25-4-1911 Bastiaan Haak Calbo en Johanna Magdalena de Meijier (A 1912). Vraag 28. Kitzitaff Een Armeense kennis van mij verzekerde mij dat dit beslist geen Armeense naam is ruwweg 90% van de Armeense namen ein digt op -ian en 10% op -al (dit laatste kan op Turkse afstamming wijzen). Oostduits lijkt mij wel mogelijk. De naam wordt ook wel zonder de eerste t gespeld: in de Ban- doengse telefoongids voor 1942 vond ik G. Th. Kizitaff, Kapitein Gielweg 5. Vraag 56. Anthonijsz Deze naam komt voor in een artikeltje van Bloys over de familie Varkevisser in het Bat. Nieuwsblad van 3-1-1931, 5e blad, en in de Locomotief van 15-1-1931, 1e blad, en in Ons Nageslacht 8, pag. 116, terwijl de naam Antonijs vermeld wordt in Ons Nage slacht 8, pag. 182. Vraag 57. Von Grumbkow en Soerie Worden vermeld in het Bat. Nieuwsblad van 23-8-1930 en in Ons Nageslacht 7, pag. 174, doch ik geloof dat daarin niets meer staat dat U reeds weet. Nog enige losse gegevens Cornelis Andries Willemse, geb. Banjoe- wangi, 9 sept. 1886 was directeur van een gemeentelijke handelsschool in 1920. Dr. Joannes Antonius James Barge, geb. Semarang, 27 jan. 1884. Dr medicus in 1912. Hoogleraar te Leiden 1919 in de Anatomie en Embryologie. Nicolina Maria Christina Sloot, geb. Sema- IJIIIII Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 1 ROUWKAMERS I en ONTVANGKAMERS 1 AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 j Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) in i:!'niiii[iiiii!iii:i!iiiiiiiiiiiiiiiiin!iii.Ni:i:iiiiiiiiiiiiiii!iiiii!i!]]iii!iiimiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii!iiiiiiiii rang, 13 jan. 1853; schreef onder het pseu doniem „Melatti van Java" en „Mathilde". Johannes Theodorus Toorop, geboren Poer- woredjo, 20 dec. 1853. Bekend kunstschil der. Mgr. Anthonius van Velzen, s.j. geb. Over- veen, 8 febr. 1865. Missionaris in de Mina- hassa, tevens directeur van het St. Vincen- tius-gesticht te Buitenzorg in 1921. Apos- tolist-vicaris van Batavia in 1924. Ir. Charles Joseph Ignace Marie Welter, geb. Den Haag, 6 april 1880. Lid van de Raad van Indië. Minister van Koloniën in 1925. Gustaaf Adolf Koppeschaar, geb. Batavia(?) 16 sept. 1859. Commodore bij de K.P.M. Gehuwd in 1898 te Batavia(?) met Johanna Maria Vissers. Verdere gegevens onbekend. Gerrit IJff, geb. Landsmeer, 1914. Weduw naar van Wilhelmina van Dijken, huwde ten 2e Amsterdam, 1 aug. 1956 An Mohienie, geb. Djakarta, dochter van Mahained Zen en Djamiah. Robert IJff, geb. Maracaibo 1931, huwde New Jersey Geertruida Herden, geb. Ban doeng, 22 okt. 1934. Pieter IJff, geb. Den Haag 1909, Planter Dajalan (Bandoeng), huwde Djakarta met Ida Louise Paulina Bokelman, geb. Paree, 24 jan. 1914. Over Riemsdijk vond ik nog het volgende: Eugenie Constantina van Riemsdijk ten Cate, geboren Tjampea, 8 nov. 1881, overl. Bandoeng, 16 mei 1910. Gehuwd Buiten zorg, 17 aug. 1905 William van de Velde: geb. Kedong-Halang (Buitenzorg), 7 jan. 1875, erkend Batavia, 18 febr. 1875. Halte chef S.S. te Kesoegihan (Tjilatjap), zoon van Francois Hendrik Willem van de Velde, havenmeester te Batavia en van de Chinese Ened. Hun kinderen waren: Emerance van de Velde, geb. te Bandoeng, 22 juli 1906 en Lizzy van de Velde, geb. te Buitenzorg, 14 maart 1908, gehuwd bij vol macht, Haarlem, 30 okt. 1930 met Paul Kamstra, employé Kwala Mentjirin Bindjey S.O.K., waaruit: Eugenie Johanna Kamstra, geb. Bindjey, 25 maart 1932. (Vervolg van pag. 22) dergelijke uitingen. Jeugd is nu eenmaal veel explosiever dan ouderen. Denkt U maar eens aan uw eigen tiener-tijd. In het onbewuste van ieder meisje schuilt het beeld van de voor haar ideale man. Jung noemt dit de z.g. animus-projektie. Een ieder heeft in zijn of haar jeugd wel eens de een of andere filmheld of heldin tot een persoonlijk idool gemaakt. Ik denk bijvoor beeld aan de onvergetelijke Rudolf Valen tino, hèt idool van de vele tienduizenden vrouwen over de hele wereld. Zo heeft iedere vrouw of iedere man haar of zijn sprookjesprins of prinses. Bij de Beatle-affaire wordt deze projektie nogmaals versterkt door het rythme van de muziek, immers het fascinerende rythme veroorzaakt zowel lichamelijk als geestelijke reakties. Denkt U maar eens aan het feit dat de muziek bij alle godsdiensten het Dit jaar betekende een mijlpaal voor mij. Het was het jaar, waarin ik de Europese Lagere School aan de Gang Batoetoelis in het voormalige Batavia verliet. Nu heeft de stad de oorspronkelijke naam Djakarta te ruggekregen, de benaming gang is „djalan" geworden, doch Batoetoelis is Batoetoelis gebleven; alleen de schrijfwijze is nu Batu- tulis. De hoofdonderwijzer was toen de heer A. E. van Straete. Gedurende de tijd van 7 jaren waarin ik de lessen van die school volgde, waren er natuurlijk andere hoofdonderwij zers en leerkrachten geweest, die hun best deden ons de leerstof in te stampen. Ik kan mij nu nog herinneren alleen de heer Klerk en juffrouw Pownal. Nog een onderwijzeres is mij bijgebleven, echter niet door haar naam, doch door het feit, dat zij af en toe per motorfiets het schoolerf optufte, ook doordat zij af en toe gezamenlijk met leer lingen in de waroeng-sekola snoepte. Van mijn medescholieren herinner ik nog de namen: Doortje Snijders, Emmy van Some ren, Emmy Sonderman, Lucia de Wit, Fran- cine Snijders, Marie Flamment, Boy du Puy. Joop Alting Siberg, Bani de Rosario, Soetopo, Prawoto, Adang Sachroewardi, Emile Ripassa, Nopi Bullock, Jozef Desner, Constance Desner en Lotje Desner, Walter Philips, Albert en Jaqueline de Groot, Ber nard Delhaye, Eddy Kuhuwael. Waar zijn die schoolgenoten nu? Na het verlaten van de school zag ik enkele van hen terug. Nopi Bullock vond ik in 1927 terug in Soekaboemi, de gebroeders Des ner ontmoette ik in 1928 in de soos te Tjiandjoer tijdens een feest, alwaar zij in een band speelden, die dat feest opluis terde, en Bernard Delhaye trof ik aan als ambtenaar van de gemeente Pasoeroean. HARSAJA belangrijkste medium is om de aanwezigen in een bepaalde geestesgesteldheid te bren gen. Om terug te komen op de aninus-projektie: in de afgelopen jaren hebben wij gelegen heden te over gehad om dergelijke projek- ties bij volwassenen te aanschouwen, maar dan werkelijk ten nadele van de innerlijke structuur en waarden van de mens. Nemen wij eens de verering welke Hitier door zijn miljoenen landgenoten ten deel viel. Een ander en recenter voorbeeld is Lou de palingboer. Wanneer de aninus-projektie van uw doch ter zich slechts bepaalt tot de Beatles, wel gun het haar van ganser harte. Onbezorgde jeugd duurt toch zo kort! Alle correspondentie over deze rubriek rich ten aan: H. M. Lapré, Postbus 409, Den Haag. 23

Tong Tong | 1964 | | pagina 23