VAN HIER EN GUNDER 8 INDONESIË/IRIAN ta DJOiüA */lCo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo 8 Gevraagd ANTIQUARISCHE boeken, tijdschriften, kaarten, o g rapporten enz. enz. g o o o o oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Asthma-Bronchitis patiënten CHEMO PHARMACIA H.O. Briljanten markiesringen Briljanten oorknoppen (Vervolg van pag. 2) het alleen niet op en zo enorm veel mensen malen niet eens om die gekke kost". Alles zal zeker bederven. Eigenlijk hadden Neder landse universiteiten een leerstoel moeten hebben van „tropologie" (hoor je vele luis teraars grinniken?), waarin het complex van tropische wetenschappen (agrarisch, me disch, cultureel, ethnologisch, anthropolo- gisch, sociologisch, economisch, historisch) gedoceerd wordt, dus het fenomeen van de Europeaan en zijn tropische symbiose. Niet alleen zou dit een onmetelijk rijke en interessante studie zijn, maar vooral van enorm groot nut voor toekomstige activi teiten van Europeanen in de hele Tropen- gordel. Het is altijd mijn droom geweest om een studie te schrijven over „White Man in the Tropics", een boek dat misschien een „saga" zal worden van een titanenwerk als nooit een andere beschaving in de wereld historie ooit tot stand heeft gebracht. Maar ik heb er geen tijd voor, ben er te onbe middeld voor en het boek zal niet verkocht worden, want werkelijk, t.a.v. de Tropen is de houding van Europa nog steeds als die van juffrouw Laps: „As ik me koppie kofje maar hep, intreseert ut me geen biet waar die koffie vandaan komp!" Want wat men NU van de Tropen afweet, is (al lijkt het nog zoveel) maar schooljongens-kost verge leken met wat alsnog doorvorst kan wor den. Het droevige bij alles is, dat de achterstand niet meer in te halen is en dat er in Holland geen plaats voor is door alle inge wikkelde besognes met politiek, prijsni- veaux, sociale zorg, enz. enz. enz. die altijd blijven voorgaan. Ik vermoed dat in Brazilië (waar nog steeds Nederland's cultuurstem pel te vinden is in Recife) de Euro-tropische wetenschappen hun breedste ontwikkeling zullen hebben. En alweer dus, zal Tjalie „misplaced" blijken te zijn. Que sera, sera... T. R. „LUISTEREN NAAR PA" „Ik ben een Indische jongen in Nederland geboren en heb Indonesië nooit gezien. Uiter aard heb ik altijd belangstelling voor de oude en jonge historie van mijn geboorteland (dus Nederland)maar op een raadselachtige ma nier „zegt" Tong-Tong mij meer. Zeker niet omdat het „exotisch" oj zo is, want andere exotischetijdschriftartikelen lees ik ook graag. Weet U waar het in zou liggen?" R. van Doornik Ja, Tong-Tong lezen is „bij onze ouders te rade gaan", symbolisch gezegd. Uit het le ven en de levensinstelling van onze Indi sche ouders en voorouders zijn wij geboren en in de beschrijving van hun leven vinden wij het antwoord op vele vragen en proble men die ons (vaak onbewust) hinderen. Het verschijnsel doet zich overigens (om in beeldspraak te blijven) voor bij „oudere kinderen" van een beetje meer dan gewone Intelligentie. Net zoals in het gewone gezin •weten de hele jonge kinderen het beter dan Pa, spelen liever bij de buren en gaan lie ver gezellig uit, dan dat ze „saai thuisblij ven". Voor Pa's ideeën en van Pa's werk hebben ze geen begrip. O O O O Q Q O over Indonesië in het algemeen en over beide delen van Nieuw O O Guinea (Irian) in het bijzonder. o O O O O O O q Aanbiedingen in duplo rechtstreeks aan: g 8 P. T. GUNUNG AGUNG - Teromolpos 145 - Djakarta 8 q óf aang O G. C. T. VAN DORP Co. N.V. - Nieuwstr. 21 - Den Haag o U kunt direct verlichting en zelfs veelal genezing vinden door aanschaffing van de „CHEMO" Handverstuiver Fijne verstuiving. Onbreekbare Lichtweren de Medicijnhouder. Ook in ELECTRISCHE UITVOERING verkrijgbaar voor zware patlëntenl Vraagt Inlichtingen bij: (Dir. Th. E. Bendien) FRED. HENDRIKPLEIN 6, DEN HAAG, Telefoon (070) 552547 teyn Vlamingstr. 5 - Den Haag - Tel. 11.66.77 Ruime keuze in: (22 kt. goud) en Oudere kinderen krijgen echter langzamer hand meer begrip van hun Pa en hun huis. Van Pa's carrière leren ze toch wel meer te begrijpen en te waarderen. Meer dan dat: Pa blijkt een goede adviseur voor toekomst verwachtingen, omdat „het eigen bloed" eigen nuttige ervaringen heeft. Mij b.v. lig gen personen als Junghuhn en Snouck Hur- gronje veel nader dan pakweg Troelstra of Berlage, Couperus nader dan Verwey, Maria Dermoüt meer dan welke andere Nederland se schrijfster of dichteres ook, de reeds eeuwen morsdode Coen dichter dan de springlevende Luns en zelfs buitenlanders als Raffles, Kipling en Boxer werken vor- mender voor mij dan zoveel andere veel groteren. En het is doodgewoon stompzin nig als een Hollandse meneer nu weer streepjes en laagjes en kastjes gaat maken en meesmuilt of lager schat, want mijn vader is nu eenmaal mijn vader, weet je, en zelfs de grootste vaderlander heeft voor mij niet zoveel gedaan als mijn eenvoudige Pa. Voor ons, Indischgasten, is het leven in Tempo Doeloe een „Pa", hij moge een rooie ruwe planter geweest zijn of een Depokker „zo zwart als mijn laars", maar hij is een levend brok van ons levend gees tesleven. Wij moeten niet altijd zo kruide- nierig zitten wegen en alles alleen met het hoofd afmeten: een peperkorrel geeft meer smaak dan tien kilo aardappelen en het hart is vaak een beter raadgever dan het hoofd. Tong-Tong is erg klein en „koerang pienter", maar heeft unieke waarden die alle andere bladen in Nederland samen niet hebben. T. R. JONGE GARDE „En toch mis ik de stem van de „jonge garde" in Tong-Tong en ben ik bang dat met ons ouderen de stem van Tong-Tong zal uitster ven..." W. Groenewegen Sabar, mijn waarde, sabar. Vergeet niet dat de jonge garde het leven praktisch is ge start met oorlog en naoorlog, gebrek en deceptie. Dan Europa met zijn rijke moge lijkheden. Er zijn vele interessante nieuwig heden. Wat is er mooier dan student te mo gen zijn? Stoerder dan naar Parijs gelift te hebben? Trotser dan ook guitaarspeler te zijn voor een gramofoonplaat? Later, later komt „de stem uit het hout", later komt de echo uit de Tropen. Ook Gauguin, eerst verslonden door de „Fau- ves", ontdekte dat hij toch „anders" was en zijn korte Peruaanse jeugd van maar vijf jaren beïnvloedde zijn hele latere leven. Laat ze Europa maar eerst „helemaal op eten"... dan blijkt er nog veel plaats te zijn voor veel meer dan Europa. Het komt mis schien laat, maar het komt. En wij zullen het nog beleven! Vergeet tenslotte twee jongeren niet, die medebouwer zijn van Tong-Tong: mijn zoon Rogier en zijn vrouw Ellen. En met hoeveel toewijding, opoffering en „daring"! Ze zul len straks per se niet de enige zijn, die dit blad voort zullen bouwen. T. R. 25

Tong Tong | 1964 | | pagina 25