Indische club Aruba Felix Herdenkingsuitgave I.E.V. Hoe ben ik met hem in contact gekomen? Ik weet het niet meer. Hoe vond men elkaar in die Japanse kampen? Zo maar, ineens was daar het verstaan. Hoe het zij, die kleine grote man boeide mij uitermate. Wellicht begon het toen ik hem vol over tuiging tegenover zijn kameraden, die zich beklaagden dat de Indo-Europeaan geen kansen kreeg in de Indische samenleving, hoorde staande houden: er is geen econo misch of sociaal Indoprobleem, alleen een psychisch. Hij kon het weten, die jongen van Batavia, die uit het milieu van de kleinste boengs kwam en met katjongs langs de haven had gezworven. Met taaie volharding had hij gewroet en gewerkt en toen ik hem leerde kennen was hij machinist op een suikerfabriek. Maar hij was veel meer. Hij had afgerekend met die innerlijke onzekerheid die een mens aan de omstan digheden onderwerpt; hij had ze overwon nen. En méér dan dat: hij had zich geestelijk ontworsteld aan een levenssfeer die wél past bij de sociale en de economische structuur van het oosten, maar die aan de westers-technische vreemd is. Tussen die beide had hij de synthese gevonden, wat iets anders is dan assimileren. Hij wist alles van goena-goena, kon je de kaart leggen enz. maar leefde niet meer met en in die dingen. Zijn godsdienstig leven had duidelijk vorm gekregen en stuw de hem in een klaarder denken. Hij vertelde mij eens hoe een doekoen met wie hij veel contact had, hem de weg had gewezen. Voor het huis van deze wijze man gezeten, zag hij plotseling hoe een Javaan de oude vrouw van de doekoen begon af te tuigen. Doldriftig viel hij de aanrander aan en droogde hem stevig af. Dan was daar in eens de rustige stem van de doekoen ach ter hem, die mét de oude vrouw in de deuropening stond: ,,Wat doet U mijnheer? De oude vrouw was helemaal niet buiten geweest. Een andere maal liet de doekoen hem in de late avond naar een stil en donker plekje van passar Gelap gaan. Daar hoorde hij zulk een angstaanjagend gekerm en gehuil, dat hij de vlucht nam. Om de hoek wachtte de doekoen hem op. Hij nam hem mee terug en wees hem een goot, waardoor met zonderlinge geluiden water zijn weg zocht. Hij heeft mij intens geboeid, deze kleine Felix. In zijn ogen glom nog altijd dat don kere vuur en als hij rustig in het donker van de hut, waar we samen op de kolong zaten, aan het vertellen was, dan voelde je in al zijn kracht de huiver van dat mysterieuze ongeziene, dat dit eeuwig volrijpe en broe iend warme land met zijn duistere oerwou den in zich bergt. GOEROE (Vervolg van pag. 4) niet vergeten, De Jong, voor mij ben je een stille naamloze held. Ik weet niets van hem, alleen: De Jong, verder niets. Was hij getrouwd? Kinderen? Vrouw, familie? Wat deed hij vóór de oor log? Ik weet het niet. Ik weet alleen dat hij een flinke vent was, flinker en beter dan ik. Méér weet ik niet. H. A. N. Een van de kenmerken van de Indische clubs is, dat ze zo ongemerkt hun gang gaan. Zelden of nooit lees je er wat van in kranten of buurtbladen, en ook in gesprek ken of correspondenties wordt er zelden veel verteld over het clubleven. Met korte opmerkingen als: ,,Op de club heb ik die en en die ontmoet...", wordt volstaan. De kunst van propaganda maken ligt de In dischman niet. En zeker ontbreekt het niet aan gastvrijheid, want invitatiekaarten aan publiciteitsorganen en niet-leden gaan altijd uit, maar worden zelden gehonoreerd. 3&<i€ Al ontbraken aan de waroeng „Segala roepa" de traditionele stutten en wanden van bamboe, wat er te bikken viel, deed voor de beste waroeng djawa in Indonesië niet onder! Nochtans groeit er in alle eenvoud vaak toch wel een solide verenigingswerk en als je b.v. eens weet wat b.v. de „Indische Club Aruba" alzo doet, vind je het volgende lijstje van meer openbare activiteiten in het jaar 1963: 12 januari filmvoorstelling 17 januari kinderfilm 16 febr. lezing met geluidsfilm van Ameri kaanse gast daarna dansen met Guinea door Neder- 23 febr. Carnavalsviering met soto-ajam, verkleedpartij met prijzen 9-10 maart tenniswedstrijden tegen olieciub 23 maart muziekrecital, guitaar, Surinamer en Antillaan 20 april Algemene Vergadering; nieuw be stuur 18 april teenagersfuif ICA 16 april kinderpicnic op de beach 6 juni kinderfilm 8 juni viering tweejarig bestaan; moonlight party 15 juni lezing; door Nederlander 18 juni kinderfilm 9 juli lezing met dia's; snert 31 aug. lezing over Nw. lander 19 sept, kinderfilm 21 sept, bamiefuif met dansen 17 okt. kinderfilm 26 okt. lezing hypnose door Antillaan 2-3 nov. revanche tenniswedstrijden olieclub 16 nov. foe jong hay fuif En denk niet dat het alleen maar fuiven is wat de klok slaat. Want intussen is een bouwfonds voor een eigen clubhuis ge groeid tot 3000,— (Antillaans) en wordt er ijverig gepland om dit bedrag in 1964 weer een eind omhoog te brengen. Laat ze maar schuiven in het verre Aruba; Indisch gemeenschapsleven groeit daar „onhoorbaar als de padi!" Wat ons vooral aangenaam treft (en duide lijk te merken is uit het overzicht), is het goede familie-leven. Zijn Indische fuiven in Holland meestal danspartijen van de „twens" waarbij ook ouderen wel eens in schuiven en kinderen helemaal niet aan slag komen, in Aruba geniet het hele gezin mee van het clubleven. Voor het buffet zorgen altijd de damesleden en reken maar dat er wat behoorlijks op tafel komt, waar ook Antillaan, Amerikaan en Hollander braaf van mee smullen. Tong-Tong wenst zijn overzeese „kontjo s gaarne alle succes en redjeki toe in de komende jaren en hoopt nog eens gast te mogen zijn in het nieuwe clubhius. Poekoel teroesl Op 13 juli 1919, dus precies 45 jaar geleden, werd te Batavia het Indo-Europees Verbond opgericht. Ter herdenking van dit feit hebben wij op onze laatste Pasar Malam met medewerking van de Vereniging Indische Nederlanders een speciale stand ingericht, waar een keur van oude foto's te zien was. Velen hebben deze stand met grote belangstelling bekeken en waar het I.E.V. voor zó velen zó veel heeft gedaan, behoeft dit nauwelijks verwondering te wekken. Met toenemend succes heeft het I.E.V. projecten op velerlei gebied ten uitvoer gebracht; noemen wij slechts onderwijs, medische verzorging en landbouw. Vroeger uitgegeven herdenkingsnummers bij het tien-, twintig- en vijfendertig jarig bestaan van het I.E.V. zijn voor het grootste deel gedurende de achter ons liggende rumoerige jaren verloren gegaan en daarom heeft Tong-Tong met mede werking van de V.I.N. bij het 45-jarig bestaan van het voormalige I.E.V. een herdenkingsuitgave samengesteld. Deze publikatie omvat artikelen van Tjalie Robin son, J. C. Hazewinkel, Dr. E. A. Boerenbeker en E. E. Weiss en is verlucht met een tiental foto's. Wij zijn er van oveftuigd, dat elk oud-I.E.V.-er deze herdenkingsuitgave in zijn bezit zal willen hebben, welke wij gaarne aan onze lezers ter beschikking stellen tegen de prijs van 0,50 per exemplaar.

Tong Tong | 1964 | | pagina 5