TONG TONG BOEKENCLUB ffIff HISTORISCHE MOP HET PAD SUBUD, door Huseiri Rofé. Kort geleden is dit boek in een Nederlandse vertaling verschenen. Voor vele lezers zal het begrip ,,Subud" niet onbekend zijn. Het omvat nieuwe inzichten en begrippen bij de benadering van de godsgedachte en de ideale levenswijze van de mens, uitgewerkt door de Midden-Javaanse geleerde Muham mad Subuh. Onder meer wordt in het werk als grond gedachte neergelegd: „Subud is gelijkelijk toegankelijk voor de volgelingen van alle godsdiensten. De godsdienst van de meeste mensen is een toeval, afhankelijk van waar zij geboren zijn, terwijl bekering het gevolg kan zijn van een voorbarige gevolgtrekking. De mens verdedigt zijn godsdienst met de zelfde ijver als hij voor zijn land aan de dag legt. Hij bezit geen enkele mogelijkheid om de waarachtige waarde van zijn godsdienst (Vervolg van pag. 13) bijv. beplakken met resten behangselpapier, of plakplastiek of zelfs van een stofje leuk katoen. Je kun het beste een plakboek met blanco bladen kopen, daarin komen je geplakte stukjes altijd beter uit. Ook kun je, als je grappig tekenen kunt, zelf voor de illustraties bij je verhaaltjes zorgen. Maar uit oude modebladen (altijd aan mamma vragen of je ze er voor gebruiken mag, hoor, anders worden alle mamma's boos op tante Mieke) kun je ook mooi hoofdfiguren knippen. Je mag verder helemaal zelf uit denken, hoe je het boek wilt maken. En nu vertel ik je nog iets, waardoor je nog extra je best zult gaan doen. Al jullie inzendingen, ook die geen prijs krijgen (daar kan natuur lijk maar eentje voor in aanmerking komen) zullen nuttig worden besteed. Daar gaan we bijv. zieke kinderen mee blij maken, of kinderen, die niet zoveel speelgoed hebben. En nu hopen we maar, dat er een heleboel van jullie, wat zèg ik: dat jullie allemaal aan deze wedstrijd zullen meedoen. Je maakt dus een kans voor een prijsje, maar zeker is, dat je er iemand anders een verrassing mee bezorgt, en jezelf heel veel genoege- lijke uurtjes tijdens het werk. Ik zou zeggen: beginnen maari Het ligt nl. in de bedoeling om deze Bibitboekjes als Kerstpakketjes aan de diverse zieken te sturen, dus moeten ze ruim op tijd af zijn. Ja, en nu even ieis tot de buitenlandse Bibits, die mee willen doen. Jullie zullen niet zoveel tijd hebben om er aan te werken als de Bibits in Hol land, maar daarom moet je het niet laten, hoor. Je kunt er heus nog wel iets geweldigs leuks van maken. Alleen zullen Hollandse kinderen niet dadelijk Engelse verhaaltjes kunnen begrijpen maak er dan toch maar 'n mooi plakboek van, kleurige platen en af beeldingen uit vreemde landen zijn immers of zijn volk te kennen, maar hij verbeeldt zich, dat die beter zijn dan andere. De meeste mensen trachten anderen te over treffen; daarom zouden zij graag zien, dat hun eigen volk en godsdienst boven alles verheven waren. Menigeen maakt zich on bewust graag wijs, dat deze wensen feiten zijn. Dit wordt nog ingewikkelder omdat bijna geen enkele aanhanger van een be paalde godsdienst een ander geloof ,,van binnen uit" heeft ervaren. Omdat Subud beweert bewijzen te geven op geestelijk gebied en erkent, dat maar weinig mensen ergens anders door geleid worden dan door voorbarige gevolgtrek kingen, laat het, zonder onderscheid te ma ken, leden van verschillende godsdiensten toe. Allen wordt aangeraden de waarheid in zichzelf te zoeken en vertrouwen te stellen in wat zij werkelijk beleven. „Het pad Subud" is een buitengewoon le- altijd wel interessant. Jongens en meisjes, ik houd er over op. Nu is de daad aan jullie. Denk, terwijl je er aan werkt, aan de gene die jouw boekje later krijgt. Schrijf er een groetje bij in, en je naam, leeftijd en adres. Dan leg je er even een persoonlijk contact mee. Dat is wel aardig. Dus nu maar aan de slag, Bibits. Veel plezier er mee. leder een veel groeten van jullie TANTE MIEKE Oplossingen Jullie hebben allen weer goed je best ge daan en we kregen heel wat goede oplos singen binnen. Alleen in het eerste zinnetje van de rebus is door enkele kinderen een foutje gemaakt. Er stond tante Miek, en jullie maakten er Mieke van. We zijn ove rigens tamelijk lief geweest en hebben deze kinderen toch mee laten loten. De prijs viel ten deel aan: Pim Materman in Bergen op Zoom. De oplossing van de rebus luidt: Beste Bibits, Tante Miek wil eens een rebus- brief aan jullie schrijven. Wij zijn met va kantie in de bossen. We zoeken naar pad destoelen en bosbessen. De vogels fluiten heel mooi. Wij boffen met het weer, alle dagen zon. Nu stop ik. Met vele groeten van Tante Mieke. De tweede puzzel had iedereen goed. Som migen hadden zelfs extra dierennamen ge vonden die tante Mieke zelf over het hoofd had gezien. De officiële oplossing is: 1. kalkoen, 2. schorpioen, 3. eland, 4. pan ter, 5. zebu, 6. walrus, 7. parkiet, 8. pad, 9. gnu, 10. spin. De prijs werd getrokken door Nicolette Fabriek in Heemstede. Beide bibits hebben we een boekenbon gestuurd. IKS zenswaardig werk, dat ongetwijfeld vele lezers zal interesseren. TJIES, door Vincent Mahieu. Omdat de prachtige bundel verhalen TJIES, door Tjalie onder de schuilnaam Vincent Mahieu gepubliceerd, geheel was uitver kocht heeft de N.V. H. P. Leopolds Uitge versmij een nieuwe paperback editie doen verschijnen. De vele geïnteresseerden, die wij helaas hebben moeten teleurstellen, kun nen zich dit werk thans dus aanschaffen. J. G. LUIE STOEL, door Johan Fabricius. Ook dit boek verscheen nu in een goed kopere uitgave bij dezelfde uitgever. „Roman van indolentie, tropenhitte en de onmacht om de problemen van dit leven het hoofd te bieden", noemt de auteur zijn boek. Johan Fabricius is een rasechte verteller en men volgt gespannen het leven van Bóm MacMahon, zoon van een Fransman uit een oud geslacht en Sophie, dochter van een militair arts. Bóm, die het leven niet aan kan, overheerst door vrouwen, en weg vlucht in de slaap. Goed beschreven zijn deze vrouwen, stuk voor stuk en wij her kennen in haar vele mensen of onszelf zo nu en dan. Maar waarom wij dit boek zelf zo graag lezen en herlezen is de goed getroffen sfeer van het Indië van toen. We zitten weer in de schemer van de voorgalerij, we halen oude familieverhalen op, we maken een echt ouderwetse bruiloft mee, een van de vermakelijkste episoden uit het boek, kortom we zijn weer in het oude Indië. IKS TONG-TONG BOEKENCLUB, Den Haag. Stuur mij: ex. Het pad Subud, door Husein Rofé, tegen de prijs van 3,95 0,60 porto, totaal 4,55 p. st. ex. Tjies, door Vincent Mahieu, tegen de prijs van 5,90 0,60 porto, totaal 6,50 p. st. ex. Luie Stoel, door Johan Fabricius, tegen de prijs van 5,90 0,60 porto, totaal 6,50 p. st. Een bedrag van werd door mij gestort op uw girorekening 6685/overge- maakt per postwissel. (Doorhalen naar wens). Naam: Adres: Woonplaats: Toen ook in Indië bier werd gebrouwen waren de eerste produkten niet van dien aard, om erover naar huis te schrijven. Een grappenmaker stuurde een monster Java-pils naar zijn vee-arts en kreeg prompt als deskundig antwoord te horen: „Uw paard lijdt ernstig aan suikerziekte...!" 14

Tong Tong | 1964 | | pagina 14