DIARIO ESPANOL (Spaans dagboek I) Nederlandse Kolonie aan de Cosla del Sol „VAN HART TOT HART" In een te stichten NEDERLANDSE KO LONIE in Zuid-Spanje is plaats voor 30 40 gezinnen. De beschikbare grond zal worden verdeeld in kavels van plm. 1.500 respectievelijk 2.000 m2, voldoende voor bijv. een pluimveebedrijfje, tuinbouwbedrijfje, bloemenkwekerij, of zomaar om er te wonen. De geheel bouwrijp te maken kavels kunnen worden geleverd voor de vol gende, uitzonderlijk lage prijzen: a) Zeven gulden 7,per m2 be vloeide grond, waarop reeds vele vruchtbomen en andere gewassen staan, waaronder olijven, vijgen, amandelen, granaatappels, sinaasap pels, mandarijnen, citroenen, appels, perziken, meloenen, druiven, paprika, mais; b) Zes gulden 6,per m2 momen teel onbevloeide grond, met geen of zeer weinig bomen, waarop te zijner tijd echter een aantal jonge vrucht bomen zullen worden geplant. Een zeer belangrijke reductie van f 1,25 per m2 kan bovendien nog worden ver kregen, wanneer serieuze gegadigden reeds vóór 31 oktober a.s. zouden be sluiten een kavel te kopen. Het is de bedoeling de grond zo spoedig moge lijk na de keuze der kavels aan de kopers in eigendom over te dragen. Ter voorkoming van grondspeculatie zal in het koopcontract echter de bepaling moeten wor den opgenomen, dat de eigenaar binnen twee jaren na de ondertekening van het contract zich op zijn kavel metterdaad zal moeten hebben gevestigd. Binnen deze termijn zal verkoop van de kavel slechts zijn toegestaan, indien de nieuwe kopers alle verplichtingen van de eerste eigenaar volledig overnemen. Op iedere kavel zal een eenvoudige, doch degelijke woning worden gebouwd, bestaande uit tenminste drie kamers (w.o. twee slaap kamers) en voorzien van alle gemakken, die in een woning in onze tijd gebruikelijk zijn. De prijzen van deze woningen zullen naar alle waarschijnlijkheid het bedrag van ongeveer f 7.500,— niet behoeven te overschrijden. Geïnteresseerden kunnen geheel vrijblij vend inlichtingen verkrijgen door het zenden van een briefkaart onder No. 1875 aan de advertentie-afdeling van Tong-Tong, met de mededeling: „Neder landse kolonie aan de Costa del Sol". De kennismaking was kort en krachtig. „Wie ben je?" vroeg ik. „Domingo", was het antwoord. „Wat kom je hier doen?" „Een oogje in het zeil houden. Op uw huis en uw barang. Ik ben nachtwaker hier aan de overkant, dus vlak bij U. En uw huis is nog niet klaar, zie ik." „ESegitoe!" liet ik me ontvallen, in onver valst Maleis. „Si, senor", antwoordde hij grif. „Je wordt bij voorbaat bedankt", zei ik weer. Ik gaf hem een briefje van 25 pese tas 1,50). „Hier heb je alvast wat". Hij keek me bevreemd aan. „Waar is dat voor?" „Wel", zei ik, „voor je goede diensten". „Maar dat is niet nodig", verklaarde hij glimlachend, me het briefje weer toeste kend. „Hou het dan maar voor je anaks. Of heb je geen kinderen?" „Jawel", zei hij. „Twee zoons". „Nou tabé dan, zei ik „Adios!" „Adios, senor!" groette hij. Ik ging weg zonder om te zien. Ik was te moe om dieper op het geval in te gaan. De hele warme middag het was eind augustus en dan kan het heet zijn op de Costa del Sol was ik met vier stoere Spaanse knapen bezig geweest een lading meubelen, per KNSM uit Holland overge bracht, in ons vakantieverblijf op te slaan, ofschoon het huis inderdaad nog niet ge heel klaar was. Apa boleh boeat! dacht ik, maar ik moet toegeven, dat ik niet helemaal gerust was. Toen ik Domingo langzaam op ons huis had zien afstevenen, dwars over het open veld voor onze villa, had ik me schuil ge houden om te zien wat hij kwam doen. Zijn uiterlijke verschijning was bepaald niet hartveroverend. Een versleten baret, waar schijnlijk eens zwart geweest, dekte zijn kleine schedel. Zijn magere gelaat, met de donkere ogen onder dichte wenkbrauwen, had het scherpe profiel van een roofvogel- kop. Hij had een stoppelige baard van minstens vijf dagen oud. Zijn bovenlip was ingevallen. Zijn kleding was het einde van alle sjofelheid en smerigheid, die men zich maar denken kan... Mijn eerste gedachte was, dat ik te doen had met een van die zwervende zigeuners, die men op vele plaatsen in Spanje aan treft en voor wie men van alle kanten ge waarschuwd wordt, omdat zij onbetrouw baar, oneerlijk en diefachtig zijn. Mijn wan trouwen verminderde echter enigszins, toen ik zag, hoe Domingo de dienstmeisjes van mijn naaste buren amicaal groette en even vriendschappelijk teruggegroet werd. Domingo ontpopte zich in de weken die volgden als een trouwe waker niet alleen, maar ook als een vriend, voor wie niets teveel was als hij mijn vrouw en mij van dienst kon zijn. Hij was nachtwaker bij een in aanbouw zijnde nachtclub, recht tegenover ons huis. Het gebouw was nog maar half af, maar het werk lag geheel stil. „Waarom wordt er niet gebouwd, Domin go?" vroeg ik aan onze vraagbaak. „No dinero!" verklaarde hij kort en bondig. Omdat er geen geld meer in kas was, lag het werk dus stil. „En hoe verder?" vroeg ik weer. Domingo haalde de schouders op, als vond hij mijn vraag nogal dom en overbodig. Maar om mij ietwat tegemoet te komen in mijn Hollandse onwetenheid, liet hij er toch nog op volgen: „Wel, ze wachten tot er weer geld is." „En gaan ze dan kalm weer verder?" „Ja, natuurlijk!" vond hij. „Maar hoe lang kan dat wel duren?" „No lo sé!" zei hij, lichtelijk verveeld. Hij wist het niet. Maar wat kwam het er eigen lijk ook op aan! Komt tijd, komt raad. Dicht bij het villapark was er precies zo'n geval. Daar lag een ander bouwwerk, flatgebouw in hypermoderne architectuur stil en verla ten. Al enige maanden, vertelde Domingo. Zelfde oorzaak: no dinero. Punt uit. Als er weer geld beschikbaar is, dan wordt het werk even lustig en vrolijk hervat. Dan hoort men iedere zonnige morgen, tot laat in de avond, als de zon al lang ter ruste is ge gaan, het lied van de arbeid weer klinken. Vaak in de meest bizarre, maar altijd uit bundig opgewekte klanken. Soms door een glasheldere tenor, dan weer door een don kere bariton. Improvisaties over de genoe gens van het leven en vooral, natuurlijk, van de liefde. Telkens onderbroken door spontane uitroepen van de andere arbei ders, die luisterend door blijven werken. Of door een schaterend gelach om een ge slaagde mop of een briljante trouvaille. De Spaanse arbeider is een levenslustig mens. Daarbij vol van een blakende werk lust en werkkracht. Hij werkt van de vroege morgen tot de late avond, in een regelma tig tempo, dat nooit of zelden verslapt. Een uur rust na de middag. Meer niet. De be faamde siesta is er voor hem niet bij. Dat is weggelegd voor hen, die Ons Lieve Heer een beter lot en een gemakkelijker leven heeft toebedeeld. Maar ach, wat kan het je schelen! De zon schijnt iedere dag. De hemel is blauw en het zeewater koel. De meisjes zijn mooi en de wijn is goed. Wat heeft een mens eigenlijk nog meer te verlangen...? Zo glijdt (of vliegt) het leven hier voort, op de Costa del Sol. Op het terras van ons huis staat Domingo met me te praten. Over de blauwe Middellandse Zee glijdt een witte boot. „Wat is dat voor een schip, Domingo?" „De dagboot naar Ceuta op de Marokkaan se wal. Als het bij zonsondergang heel hel der weer is, kun je van hier de bergen van Tetuan zien", zegt hij. Peinzend laat hij erop volgen: „Daar heb ik in garnizoen gelegen. Een mooie plaats en heerlijk koel". „Ben je dan soldaat geweest?" „Si, van 1931 tot 1933". „Waarom ben je dan geen sergeant gewor den?" „Omdat ik analfabeet ben!", zegt hij, iet of wat verlegen. WILLEM VAN DEN EVENAER Actie o.m. t.g.v. jeugd-bejaardenzorg tot 15 oktober a.s. Het prijzenpakket bedraagt f 150.000, (honderdvijftigduizend gulden) te weten een hoofdprijs van f 50.000,in contanten en verder 10 auto's, 10 TV ontvangers, 70 stof zuigers, 70 strijkijzers en 840 geldprijzen van 25,— tot f 1000,—. Bij aankoop van 8 loten 10,onvangt men een speciaal GRATIS lot betrekking hebbende op 4 gratis auto's mits de 8 loten worden doorverkocht aan ouders, kinderen, echtgenoot, echtgenote, bekenden enzo voort. Van Hart tot Hart loten zijn verkrijgbaar bij verkoopadressen, kenbaar aan raambiljet ten. Loten kunnen ook rechtstreeks worden besteld bij het actiekantoor. Het gironum mer luidt: 5 alleen maar vijf ten name van Hart tot Hart postbus 10 Rotter dam. Indien men loten bestelt door middel van een briefkaart, brief of telefoon (nrs 010-50000-54540 dag en nacht bereikbaar) worden de loten onder rembours gezonden. 17

Tong Tong | 1964 | | pagina 17