YOGA - de weg tot harmonie en gezondheid FRED MERGHART J. J. F. de Vries 1 „INGET MATI" „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. j Het grootste geschenk dat de mens op zijn tocht door dit leven kan worden medegegeven is ongetwijfeld wel een goede en durende gezondheid. Niets ter wereld kan deze gave, die zoveel bijdraagt tot heil en geluk van de mensheid, ooit vervangen. Niet gekweld te worden door fysiek of psychisch leed, zichzelf niet tot last te zijn, dat is waarlijk het rijkste bezit. Maar hoe lichtvaardig springt de mens niet daarmede om? Wanneer wij gezond zijn, dan aanvaarden wij het als iets vanzelfsprekends en nog erger, keer op keer wordt onze gezondheid op een gruwelijke wijze veronachtzaamd. Het lichaam wordt volgestopt met allerlei vergiften, bedwelmende middelen zoals ta bak, drank, enz., onzinnige medicijnen, ver keerd en overmatig voedsel, maar ook vele psychische factoren zoals haat, angst, ja- louzie, woede, vertwijfeling en vele andere negatieve emoties brengen lichaam/geest in een eigenaardige trillingstoestand welke zeer schadelijk werkt en de gezondheid ondermijnt. Het is dan ook helemaal niet meer te verwonderen wanneer het lichaam het op een gegeven moment begeeft, ziek wordt en zelfs niet meer in staat is om zich volledig te herstellen. Wanneer dan een langdurige of slopende ziekte volgt op een onverschillige of dubieuze levenswijze, dan pleegt men zich in laatste instantie ook wel eens tot God te wenden om genezing. Men bidt en smeekt en wanneer de ver langde genezing nog op zich laat wachten of uitblijft wordt men opstandig. Alsof God er wat aan kan doen dat U zo lichtvaardig met uw gezondheid bent omgesprongen. Bedenk dat zelfs God uw foutieve levens wijze niet meer ongedaan kan maken. De yoga-leer beschouwt het dan ook als een zware zonde wannéér men zijn lichaam en geest, die zo volmaakt en een waarlijk deel van de Schepper zijn, veronachtzaamt, laat verstikken of om laat komen in het moeras van aardse illusies. Steeds wijst de yoga zijn discipelen er op dat het een eerste vereiste is om het lichaam in een zo volmaakt mogelijke toe stand te houden. Iedere overtreding daarte gen belemmert 't geestelijk stijgen. Maar zo vervolgt de yoga-leer het verkrijgen of het behouden van een gezond lichaam geschiedt ook niet d.m.v. overmatige boete doening, zelfkastijding e.d. methoden. Dit zou het lichaam slechts kwetsbaar en ont vankelijk maken voor verkeerde invloeden. Een uitgeput of zwak lichaam is de eige naar ervan slechts tot last en vormt een rem bij zijn evolutie. U hoeft slechts te kijken naar de leiders van de grote gods diensten. Christus, Boeddha, Mohammed, enz., allen waren krachtige en magnetische persoonlijkheden, en zo dient ook U te streven naar een vitale en krachtige ge zondheid. Echter, dit kan slechts verkregen worden door in overeenstemming te leven met de wetten en het rytme van de kosmos. Doet U dit niet, dan zal het onherroepelijk afbraak tot gevolg hebben. Maar wie is er thans nog in staat om zijn leven in te rich ten volgens de goddelijke wetten? Steeds worden nieuwe en verschrikkelijke ziekten aan elke generatie toegevoegd. Wel is waar dat dank zij de moderne medische weten schap, het de mens vergund is om langer te kunnen leven dan b.v. een eeuw gele den. Doch de omstandigheden waaronder men komt te verkeren zijn vaak verre van benijdenswaardig. Dit is echter hoofd zakelijk te wijten aan een grove onver schilligheid, gemakzucht of onkunde tij dens het afgelopen leven. Men gaat van het standpunt uit dat zolang men ge zond is, men het dan wel gelooft. Ongetwij feld een zeer negatieve gedachtengang, want net zo goed als men in de voorspoedi ge dagen geld opzij legt, in reserve houdt voor de oude dag, moet men ten opzichte van zijn gezondheid 'n eensluidend stand punt innemen. Wanneer U op oudere leeftijd even gezond en vitaal wenst te blijven als thans, dan dient U er nu reeds voor te werken en een bepaalde levenswijze in acht te nemen. Het is dan ook de bedoeling van dit artikel om de lezer op de hoogte te stellen van enige waardevolle middelen en oefeningen welke zullen bijdragen tot de verhoging of het verkrijgen van een krachtige gezond heid. Alle raadgevingen zijn gebaseerd op oer-oude yoga-wetten, welke door alle eeu wen heen haar deugdelijkheid hebben bewe zen. Voor iedere serieuze zoeker naar har monie van lichaam en geest is 't yoga-stel- sel dan ook de aangewezen weg. De yoga-leer is in haar huidige vorm nog precies dezelfde als vijf a zesduizend jaren geleden, dit in tegenstelling tot zo veel an dere geestelijke leringen, welke in de loop der eeuwen steeds gewijzigd werden naar gelang de willekeur of voorkeur der men sen, omstandigheden en tijd. Ongeacht alle gewijzigde omstandigheden zijn de yoga- wetten nog even actueel en onwrikbaar, hetgeen bewijst dat het stelsel op eeuwige en onveranderlijke wetten is gegrondvest. De vroegere yoga-leraren wisten reeds dat alle ziekten, alvorens zich in het lichaam te manifesteren, in de geest ontstaan. Daar om ontwierpen zij vele asana's (lichaams houdingen), pranayama's (ademhalings-oef.) en andere mentale oefeningen. De beoefe naar van de yoga, in het bijzonder de hatha- yoga, is dan ook verzekerd van een goede en durende gezondheid tot aan de dood toe. Alvorens de lezer op de hoogte te stellen van enkele yoga-methoden welke de ge zondheid aanmerkelijk zullen verbeteren, is het niet onaardig de uitspraken van ver schillende doktoren te vernemen over de wisselwerking tussen lichaam en geest, ove rigens een theorie die in de zeer oude yoga-manuscripten van enige duizenden ja ren voor Chr. reeds vermeld stonden. Dr. Murchison zei op een medisch congres, „Ik was verrast te constateren hoe velen van hen, die aan kanker aan de lever lijden, deze ziekte te wijten hadden aan langdurig verdriet. Hun aantal was veel te groot om aan toevallige samenloop te kunnen gelo ven." In een medisch tijdschrift kan men lezen dat egoisme en hebzucht de destructieve uit werking hebben op de lever en milt; jalou- zie, vrees en zorg schaadt het hart; een afstotend optreden geeft een verharding van de hersenvliezen. Toornige mensen lij den vaak aan de gal. Wij zien dat het psy chische de enige oorzaak is van alle mate riële. Het gehele leven wordt enkel opge bouwd op de wijze zoals wij denken. Wanneer wij ziek worden komt dit enkel doordat wij negatief dachten. Om weer ge zond te worden dienen uitsluitend positieve gedachten uitgezonden te worden. Het licha melijke wordt dus steeds door de geest geschapen; zitten wij in moeilijkheden, dan komt dit omdat er verkeerd gedacht werd. De enige mogelijkheid, om het lijden te be korten, om het weg te bannen is een posi tieve gedachteninstelling. Wij dienen ons dus geestelijk juist in te stellen, onze ge dachten te verbeteren en te veredelen. Een betere methode zoals de yoga-filosofie het aangeeft, is nergens te vinden. (Lees verder pag. 21) ALGEMENE KENNISGEVING van het plotseling overlijden van (oud-Steurtje) voorheen Inspecteur van Politie te Batavia, op 23 augustus 1964, in de ouderdom van 54 jaar. Mevrouw E. Merghart Frans Halsstraat 12, IJmuiden. Vrijdag, 28 augustus overleed te Amsterdam onze hooggeachte vriend, de Heer voormalig officier der Gouverne mentsmarine. Zijn beminnelijke persoonlijkheid zal bij ons in dankbare herinnering blij ven. Teraardebestelling: Nieuwe Ooster begraafplaats, Kruislaan. Amsterdam, 28 augustus 1964 Frans van Mierisstraat 52 huis Zijn vrienden en huisgenoten. iiniiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiliiiniiiiiiiliiiiiiiiiiiliiiiiililliiiliiiiililiiiliiiiiiliiiiiiiuiui Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 ROUWKAMERS en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) llll!ll!ll[llllllllllllllllllllll]lllli!!llllllllllllilll!!!l!!!l!l!lllllli:i!ll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllll]ll!l!ll!l]lll!lllll 20

Tong Tong | 1964 | | pagina 20