De legende van de spinster en de koeherder (Vervolg van pag. 8) het Instituut Pasteur te Batavia (waaraan o.a. NIJLAND werkzaam was en welk insti tuut later werd overgebracht naar Ban doeng). Ter Oostkust van Sumatra werd door de Deli-Maatschappij (naast een aan tal ziekenhuizen en poliklinieken) in 1906 het Pathalogisch Laboratorium gesticht, waar VAN LOGHEM, KUENEN, SWELLEN- GREBEL e.a. de wetenschap beoefenden en toepasten. In 1911 ontstond als afzonderlijke organi satie de Burgerlijk Geneeskundige Dienst (BGD), verder ontwikkeld onder de voor treffelijke leiding van DE VOGEL. Deze zag als grote taak van de BGD niet irr de eerste plaats het curatieve werk (al werd ook hier aan aandacht gegeven), maar wel het pre ventieve: de beteugeling van de epide mische ziekten. Voor het curatieve werk werden grote cen trale ziekenhuizen te Batavia, Semarang en Soerabaja gesticht en in nieuwe gebouwen ondergebracht, voorts talrijke gemeentelijke en gewestelijke ziekeninrichtingen. Daar naast moeten genoemd worden de in aantal toenemende ziekenhuizen van Zending en Missie en verscheidene particuliere hospita len. Buitendien de talrijke instellingen van het Leger des Heils, vooral leprozeriën, benevens de geleidelijk gestichte Sanatoria der Tuberculose-vereniging, de Krankzinni gengestichten, de Kraamvrouwenklinieken etc. Voor het preventieve werk ontwikkelde de BGD verscheidene gewestelijke laboratoria, en als grote centra het nieuwe Genees kundige Laboratorium te Batavia (later be kend onder de naam van Eykman-lnstituut) en het moderne Instituut Pasteur te Ban doeng. De naam Burgerlijk Geneeskundige Dienst werd in 1925 omgezet in Dienst der Volksge zondheid (DVG), waardoor ook in de naam het preventieve karakter meer naar voren werd gebracht. Als afzonderlijke onder afdeling van deze dienst werd b.v. opge richt een complete technische afdeling van Gezondheidswerken, die zich bezig hield met de hygiënische en technische zijde van de verbetering van het milieu, de drinkwa tervoorziening, de verwijdering van afval stoffen, de woninghygiëne en de volkshuis vesting. Voorts werd opgericht een onderafdeling voor de Malariabestrijding, een dienst der Pestbestrijding, een afdeling voor Medisch- hygiënische propaganda. Verder in 1934 (als zelfstandige stichting) een Instituut voor de Volksvoeding, dat het uitgebreide werk op dit gebied coördineerde. Meer en meer kwam het vraagstuk van de decentralisatie naar voren, vooral wat het curatieve werk betrof. Wat de preventieve taak betreft, werd echter steeds betoogd, dat men met de voor 'n tropisch rijk zo be langrijke hygiënische belangen niet licht vaardig mocht omspringen door te decen traliseren. In dit land mocht de centrale, preventief werkende hygiëne niet het gevaar lopen te worden achtergesteld bij de individuele ziekenzorg. Diensten als die van assaine- ring, malariabestrijding, quarantaine, pest bestrijding, Instituut Pasteur, propaganda Op de zevende dag van de zevende maan zetten de Chinese vrouwen wierook, kaar sen en meloenen op een altaar gereed, om de „Kleinzoon des Hemels" te vereren. Dit is de enige dag, waarop het „Hemelse min nend Paar" elkaar bij de Melkweg mag ontmoeten. Deze bekoorlijke legende staat in de „Huainan Tzu", een werk in een en twintig delen, samengesteld door geleer den aan het Hof van Liu An (gestorven 122 v. Chr.), koning van Huai-nan en kleinzoon van Liu Pang, de stichter van de Eerste Han-Dynastie (203 v. Chr.25 na Chr.). Ch'ien Niu, de Koeherder, de „Kleinzoon des Hemels" (Altair in Aquila) had een innige liefde opgevat voor Chih Nü, de Spinster (Wega in Lyra). En op zekere dag, dat zij tegelijkertijd de Aarde bezochten, werden zij man en vrouw. Later keerden zij naar de Hemel terug, maar zij waren zo gelukkig met elkaar en gingen zo in elkan der op, dat zij niet meer aan hun werk dachten. De Koning en de Koningin des Hemels wa ren hier boos over en zij besloten de ge liefden te scheiden. Met een enkele streek van haar grote zilveren Haarnaald trok de Koningin een lijn dwars door het firmament en plotseling vloeide daar de melkwitte stroom van de Hemelse Rivier. Van toen af aan was het ongelukkige paar gedoemd om voor eeuwig door de Melkweg gescheiden te zijn. enz. kunnen in een land, dat steeds gemo biliseerd moet blijven tegen de dreigende infectieziekten, slechts als centrale organi saties efficiënt werken. Vooral geldt dit als men over beperkte financiën en een beperkt aantal deskundigen beschikt. Intussen was ook de artsenopleiding ver ruimd en verbeterd. In 1914 was een twee de artsenschool te Soerabaja geopend, in 1927 werd in Batavia de Geneeskundige Hogeschool gesticht, in moderne gebouwen samenwerkend met het Eykman Instituut en de Centrale Burgerlijke Ziekeninrichting. In 1928 werd met de opleiding van tandartsen te Soerabaja begonnen. Buitendien was een uitgebreid systeem opgezet tot opleiding van verplegend en hygiënisch hulpperso neel. Toen eenmaal het vertrouwen der bevolking was gewonnen, konden zich ook meer en meer artsen in particuliere praktijk vestigen. In 1942 beschikte Indië over ruim 1700 artsen, ruim 200 tandartsen, ruim 500 alge mene ziekenhuizen, ruim 80 bijzondere zie kenhuizen, 45 leprozeriën, 4 grote en 6 kleine krankzinnigengestichten en verschei dene sanatoria. En zo werd in Indië tot 1942 een genees kundig stelsel opgebouwd van curatief en preventief karakter, dat, steunend op in het land zelf verrichte wetenschappelijke studie, de verkregen kennis toepaste in de prak tijk. Aan dit geneeskundig stelsel had Indië te danken, dat het een land werd, vrij van moordende epidemieën, waar men zonder bijzonder grote gevaren voor de gezondheid kon leven en werken. (Wordt vervolgd) Hun wanhopige liefde en hun diepe smart roerden het hart van de Hemelkoning en hij stond hun toe elkaar eenmaal in het jaar te ontmoeten en wel op de zevende dag van de zevende maan. Maar die toestemming alleen baatte hun niet, want als zij naar het bruisende water van de onstuimige stroom keken, konden zij slechts hartbrekend schreien om hun rampzalig lot, daar geen enkele brug de oevers verbond en het ook niet geoorloofd was iets te vervaardigen, dat de schoonheid van de glanzende hemel koepel zou kunnen schaden. In deze hopeloze toestand brachten de ek sters redding. In de vroege morgen van de zevende dag van de zevende maan verza- De Spinster en de Koeherder melden deze mooie vogels zich in grote zwermen bij de verblijfplaats van de jonge vrouw. En vleugel aan vleugel over het water zwevende, vormden zij een brug, waarover haar kleine, tedere voeten veilig konden lopen. Maar als het ogenblik gekomen was, dat zij weer afscheid moesten nemen, schreiden de ongelukkige geliefden zulke bittere tra nen, dat die in stromen neervielen. Die zijn, zegt men, de oorzaak van de zware regens in dat seizoen. De twee kleine sterren dicht bij Wega zijn de kinderen van de Spinster en de Koe herder. De krassende roep van de ekster in de morgen is in China de voorbode van een goede tijding of van aangenaam bezoek. Vaak ziet men op porcelein of wandscrolls twee eksters op een bloeiende pruimebloe- semtak afgebeeld. De zin: „Eksters zitten boven op de twijg van de Pruimeboom" be tekent klank voor klank, maar met andere lettertekens geschreven: „Moge Geluk op Uwe Wenkbrauwen tronen". CORRA CORRA 7? 4sïr' 9

Tong Tong | 1964 | | pagina 9