t Brief van Chris (slot) oooooooooooooooooooooooooooo 8 J. G. YSSEL DE SCHEPPER 8 restaurant wijnands v/h cedi „INGET MATI" 8, „AD PATRES" Fa. Johs. Ouwejan Zn. 1 ROUWKAMERS H. VAN KRALINGEN INDISCHE UITZETTEN De Lange «Jonker, Vriezenveen Tel. 05499-203. 's Avonds praatte ik wat met de heer Abd. Said en vroeg hem naar zijn ervaringen, die hij gedurende zijn loopbaan had opge daan. Vooral het Badujgebied interesseerde mij erg. De heer Abd. Said is wedana ge weest van Malimping. De Badujs hebben kampongs doch het centrale punt wordt genoemd Rawajan. Het hoofd van Rawajan wordt als ik mij niet vergis ,,Pu'un" ge noemd en regeert over 40 huizen. Let wel dat dit niet is 40 kampongs. Hoeveel hon derd man er in zo'n huis woont hangt af van de sterkte. De vrouwen durven geen overspel te ple gen of zich aan vreemden af te geven daar hierop de vloek bestaat dat zij, die zich daaraan bezondigt, door een tijger zal wor den opgegeten. Voorwaar geen prettig toe komstbeeld. En raar maar waar, ik geloof dat die mensen dit werkelijk zullen onder gaan, vanwege de krachten die het hoofd heeft. Krachten die zo dikwijls worden uit gemaakt voor goena-goena. In Rawajan moet er een plaats bestaan die vol met beelden staat. Nu wordt er verteld dat er in één van die beelden en zelfs in de grond waarop dat beeld staat, een ontzaggelijke rijkdom aanwezig moet zijn aan goud en juwelen. Niemand behalve de „Pu'un" weet dit. Vele bestuursambtenaren zijn van me ning dat, indien de rijkdommen van de Badujs tevoorschijn kunnen worden ge bracht, deze voldoende zijn om heel Ban tam op te bouwen en op voet van welvaart te brengen. Dat de gemeenschap in Rawa jan geen patjul of zoiets mag gebruiken bij planten. Dat zij dit alleen maar doen door met een puntige stok een gat in de grond te prikken en daarin de djagung- of andere zaden te strooien! Is dit volgens het geloof, of is dit om te voorkomen dat op rijkdom men zal worden gestoten indien men graaft met patjul of houweel!? Ik weet het niet! Wat mij erg interesseert zijn hun levensge woonten. Jammer genoeg was voor mij de tijd te kort om naar het Baduj gebied te gaan. Je moet daarvoor eerst toestemming hebben van 't bestuur. Maar toch, als ik er 't volgend jaar gelegenheid toe krijg dan zal geen touw sterk genoeg zijn mij tegen te houden. Ik moet en zal er naar toe gaan. Als je daar te gast bent dan dien je je eigen potje te koken. Met dien verstande dat je alles van de gastheer krijgt. Zowel het eten in rauwe vorm net zo goed als de prabotans. Het is geen luiheid of minachting tegenover de gast dat zo wordt gehandeld. Het is meer de angst dat, wat zij bereiden, straks door de gast niet kan worden geappreciëerd. Elke stam of ras heeft zijn eigen hebbelijkheden op gebied van smaak. Ik vind dit anders een prachtoplossing. Te voorkomen dat en gast en gastheer elkaar 8° Firmant Alg. Ass. bedrijf „Argo" o Assurantiën O 8 Financieringen q O Hypotheek- O 0 verzekeringen g O Kantoor en woonhuis Corn, de Witt- o Q laan 83, Den Haag, Tel. 55 71 72 8 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO zullen teleurstellen, waardoor er al dikwijls een gedwongen en stijve houding ontstaat. Verder is het woord gast daar heilig. Dat waar je ook naar toegaat je een geleide meekrijgt. Eerstens om je de weg te wijzen en verder om je te wijzen op de diverse geboden en verboden, die daar bestaan. Dit allemaal in je eigen belang. Dat zelfs een vijand, wanneer hij zich daar als „gast" meldt ook als gast wordt behandeld. Primi tief volk, stond er vroeger in onze atlassen geschreven, over deze mensen. 30/7. Vandaag een tapé-taart gemaakt als tegenprestatie voor de goede zorgen van de gastvrouw t.o.v. mij. Wat hebben wij prettig gebanjol in de dapur. Gelukkig dat ik vanaf de tjentong tot en met de bazooka kan hanteren, zodat ik kok of moordenaar kan zijn, al naar gelang de tijden dit van mij eisen. In de loop van de dag heb ik de dochter van de heer Abd. Said, Muljati wat schaken geleerd. De loop van de stukken, hoe een partij wordt opgeschreven. Ik hoop dat het lieve kind er wat van heeft geleerd want zo'n kei ben ik niet in dit spel! Maar in elk geval hebben wij de dag gezellig doorgebracht! En is dat niet het voornaam ste? Intussen heb ik voor haar een schaak boek voor beginnelingen gekocht en toege stuurd met de beste wensen op succes. 31/7 Als laatste beleven van mijn verlof zal ik dan eindelijk in een prauw ter visvangst gaan, met een werpnet. Verdraaid ik doe zo stoer! Ik was toeschouwer, hoor! We zaten met z'n drieën in een prauw en het water lag maar 1 cm onder de rand. En ik zou dan moeten gaan djala? 's Middags lag ik dan voor het laatst aan de oever van de Tjibèrang. De schemering viel en voor de zoveelste maal sinds ik daar was keek ik naar de kalongs die over vlogen. Ik telde ze! Dat kon in het begin nog, maar later was het alleen maar kijken HOLLANDSE «n INDISCHE KEUKEN Hoogstr. 12 - Den Haag - Tel. 600712 Dir. M. WIJNANDS v/h Grand Hotel, Makasaar en genieten van hun kalme vlucht en dacht aan het liedje dat we vroeger op school leerden: Vrolijk doorklieven wij vogelen de lucht, ensopor, ensopor. 1/8 6.00 uur. De zon is op. Pileu-leujan, pileu-leujan! Sapu njèrè pegat simpaj! Dit zegt de Sundanees bij het afscheid en het betekent vrij vertaald: Vaarwel, hier schei den zich onze wegen. Laten we hopen dat dit niet voor altijd zal zijn, want ik wil zeker weer terug om meer van je te weten en om weer te genieten van jullie gastvrijheid. CHRIS Op 11 aug. j.l. overleed plotseling mijn zorgzame man, onze lieve vader en grootvader WILHELMUS KREEMERS in de leeftijd van 47 jaar. Voorheen planter bij de N.H. Mij te Cheribon/Tegal. Mevr. E. Kreemers-van Ouwerkerk Kemperweg 90 Rotterdam-12 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiiiiiiiiiBiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiinii: Begrafenis- en Crematie-Onderneming Opgericht 1924 en ONTVANGKAMERS AIRCONDITIONED Kantoren: Fred. Hendriklaan 7 Den Haag, Tel. 070-556427 (3 lijnen) jpilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIII VERHUIZINGEN I INTERNATIONAAL I MEUBELTRANSPORT VERPAKKINGEN Komeetweg 17 Den Haag Telefoon 39 47 85 - 72 04 23 iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiïi Reeds meer dan 75 jaar leveren wij Lakens in iedere gewenste breedte (130, 150, 160, 180, 200, 220, 250, 270 en 300 cm). Goelingslopen enz. in iedere gewenste maat en afwerking. (Overhemden en pyama's worden door ons in ieder gewenste maat of model gemaakt). Inlichtingen voor Den Haag e.o.: Tel. (070) 24 33 02 t.n.v. H. W. Jonker, Hart Nibbrigkade 32, Den Haag. 21

Tong Tong | 1964 | | pagina 21