RENONCE Het Wonder (Vervolg van pag. 6) volking te komen. Enorme moeilijkheden moesten daarbij worden overwonnen. Niet alleen onkunde of economische onmacht, maar ook omschakeling van levensgewoon ten, wijziging van erfbeplanting (zodat meer doelmatige voedingsgewassen werden aan geplant), bevordering van het gebruik van zuivelprodukten en dierlijk eiwit, etc. Er ontwikkelde zich op dit gebied een intense samenwerking tussen medici, chemici, be stuursambtenaren, landbouwkundigen, die renartsen, technici, economen, zonder welke het voedingsvraagstuk niet oplosbaar zal zijn. Van hoeveel belang de voeding is voor de prestatie van een volk, is ook in andere Oosterse landen gebleken. Niet alleen de lichaamsgroei en het lichaamsgewicht, maar ook de weerstand tegen ziekte, het intellect, de wilskracht of wilszwakte, arbeidslust of indolentie, psychologische instelling zijn voor een groot deel uitvloeisel van het gebruik van al of niet voldoende volwaardig voedsel. Wij hadden het over tekort aan vit. B 1 en beri-beri, over tekort aan vit. A en xeroph thalmia. Tekort aan vit. C komt in Indië weinig voor, omdat de gebruikelijke voe dingsmiddelen tjabé en lombok hieraan rijk zijn. Tekort aan vit. D is er als regel ook niet, omdat de ruime zonbestraling dit vit. in de huid doet ontstaan. Ernstige gevallen van rachitis komen dan ook bijna niet voor, maar toch wordt deze ziekte wel aangetrof fen. Bv. wel bij Chinese kinderen. Chinese artsen wijten dit aan de vaak bij Chinezen bestaande onjuiste gewoonte een ziek kind 100 dagen buiten de zon te houden. Ook komt rachitis voor, ondanks het zonlicht, in dien 't voedsel onvoldoende kalk of fosfor bevat. Zo kregen Europese kinderen in Japanse kampen rachitis, hoewel daar al thans het zonlicht niet ontbrak. Ook Indo nesische kinderen vertoonden rachitis, in dien zij aan chronische darmstoornissen en darminfecties leden, en daardoor te wei nig Ca of P resorbeerden. Tenslotte nog iets over de verloskundige hulp. De verzorging'van zwangeren (de zg. prenatale zorg) en de verloskundige en postnatale bijstand hebben haar eigen plaats in de algemene gezondheidszorg. De eigen verloskundige bijstand door de doekoens verdiende niet de naam van geneeskundige hulp en bleek niet bij machte enige compli catie bij de baring rationeel te bestrijden. In geheel Indië was voor slechts 1% der bevallingen goede hulp beschikbaar. 1 a 2% der kraamvrouwen stierf, in hoofdzaak door vaak onnodig bloedverlies. Van de zuigelingen stierf 37% binnen het eerste levensjaar, in hoofdzaak door slechte voe ding of door bacillaire dysenterie. In Neder land was de kraamvrouwensterfte ongeveer 2 pro mille en de zuigelingensterfte onge veer 3%. Men bedenke daarbij het volgen de. Indië had ongeveer 2 x zo weinig artsen als Nederland. (1700 tegenover 6500) en bijna 2 x zo weinig vroedvrouwen (700 tegenover 1000). Het aantal bevallingen in Indië was 21/2 miljoen, in Nederland ongeveer 1/10 daarvan 200.000) per jaar. In de grote steden op Java begon de ver loskundige zorg via de kraamklinieken en Hoe was het ook weer? Op een kwade dag stapte een Jap sergeant de hut binnen waar Hein, bobberlap van beroep bij het KNIL, de scepter zwaaide. De ogen van de Jap waren zwaar ontstoken en zaten half dicht. Obat matakah? Adakah? Bisakah? Tida ba- goes. Bakairol! Ja, ja, Hein had wel oog druppels. Ga maar even zitten, rot-vent. In ieder oog een druppel. Klaar. Iedere dag trouw kwam de Jap z n druppels halen, maar of er nu werkelijk sulfas zinci in de fles zat of doodgewoon H20, nobody knows. In ieder geval bleef genezing uit en de patiënt deed hoe langer hoe lelijker. Toen werd Hein ziek. Een gewone malaria- aanval smeet hem op de bamboekrib, maar hij had nog de fut om tegen z'n vervanger te zeggen: als die Jap komt, het flesje staat op de tweede plank, de derde van rechts. Okay Hein, probeer maar wat te maffen. Komp seef. De volgende morgen was Dai Nippon er weer om z'n druppels in ontvangst te ne men, maar toen hij in plaats van Hein een ander zag begon hij met kwaad te worden. Bakairo! Sorry, Hein was erg bioki. Tida bagoes. En nu moet een ander het doen. Snap je? Bisakah? Natuurlijk bisa, ga maar even zitten. Waar was de fles ook weer? Op de tweede plank, de derde van links. Druppel hier, een druppel daar en toen had je het gedonder. De Jap ontplofte... Bakai- rooooo...!! Met de handen voor het gezicht en brullend van de pijn rende hij de hut uit... Wat nou! Zieke Hein kwam er aan te pas. Wat of die vent gekregen had. Tweede plank, derde verloskundige diensten te groeien. Als voor beeld gelde Batavia, waar voor 50% der bevallingen deskundige hulp beschikbaar was. Bij de verdere organisatie van de ver loskundige dienst aldaar door BOERMA en REMMELTS bleek, dat de bevolking onze hulp op dit gebied steeds meer op prijs ging stellen. Terwijl in 1922 deze dienst slechts 30 bevallingen verzorgde, was dit aantal in 1940 gestegen tot 10.000. Daarbij begonnen de sterftecijfers voor moeder en kind meer en meer tot Europees peil te dalen. Hiermede zijn dan enige grepen gedaan uit het grote preventief geneeskundige werk, dat in Indië werd verricht. Daardoor werd bereikt, dat de volksgezondheid belangrijk verbeterde. Het algemene jaarlijkse sterfte cijfer der bevolking liep terug tot 20 a 25 per 1000, een voor een Oosters land zeer laag peil, terwijl dat der Europeanen in de grote steden terugliep tot 9 a 10 per dui zend. Hoewel bij nadere studie blijkt, dat het zgn. gestandaardiseerde sterftecijfer van Europeanen in Indië ongeveer 11/2 maal zo hoog bleef als in Nederland, was dus de algemene sanitaire toestand enorm voor uitgegaan ten opzichte van de tijden van COEN, die eens opmerkte: „Het schijnt, dat de wagen in deze quartieren craecken- de voort moet." fles van links! Varek, dat is een menthol- oplossing tjih. Neusdruppels. Die vent wordt blind en wij worden kapot gemaakt. Tang- goeng. De volgende dag en de dag daarop geen Jap te bekennen. De derde dag kwamen er zes tegelijk. Of de heren maar even mee wilden gaan. Daar had je het gedonder in de glazen. Dag vrouw, dag Java, die vent is blind en nou worden we kapot gemaakt... Geflankeerd door 3 Jappen links en 3 rechts ging men naar een afgelegen hut. En hier zal het dan gebeuren! Er lag een nieuwe tikar op de grond en daarop schalen met dampende witte rijst. En andere schalen met gebraden kip en varkensvlees en trossen pisangs. In een der hoeken van het vertrek zat op een stoel... de Jap sergeant. Hij grijnsde. Zn ogen straalden. Hij was volkomen genezen van z'n oogkwaal. Hier was een wonder gebeurd. En hij was dankbaar en daarom moesten ze nou maar flink eten. Mizi mizi taksan. Mata banjak bagoes. Ba kairol! SENDJATA Deel I en II van deze serie verschenen resp. in de Tong-Tong's van 15 en 30 sept. j.l. Vier gerepatrieerde Kangs zijn verwoede bridgers. Dag in, dag uit is het tjeplek wat de klok slaat. Tegen het eind van het jaar ontwaakt een neiging tot zelfinkeer en ze besluiten oudejaarsdag tot rustdag te ver klaren en op oudejaarsavond ter kerke te gaan. Terwille van de oecumene zal dat gezamenlijk gebeuren in de protestantse kerk. Zo zijn ze dan eendrachtig en aan dachtig naast elkaar gezeten als de voor ganger opgeeft psalm 119 vers 39. Onze kaartvrienden beginnen ijverig te bladeren in hun psalmboekje en weldra zingen drie van hen uit volle borst mee. Niet alzo Abang. Hij scharrelt in zijn boekje van links naar rechts v.v., maar hij kan de tekst niet vinden. In arren moede doet hij het dicht en zegt tegen zijn buurman wijzend op de predikant: ,,Zo eigenaardig deze. Hij weet precies wat ik in mijn hand heb en kom al direk in mijn renonce uit!" Z. v. M.

Tong Tong | 1964 | | pagina 7