c Chinese vertellingen De Hemel en de aarde Een sprankje zomerzon in zakformaat De graanmat was ook het symbool van overvloed, barmhartigheid en deugd. De buitenkanten werden met sterren versierd. In het midden van de maat werd een bran dende olielamp geplaatst en zij werd dan half vol met rijstkorrels gevuld. Bij de hoe ken zette men een weegschaal, een maat beker, een schaar en een spiegel. Op de offertafel werden kaarsen en wierook ge brand. De 15e dag van de 8e maan is gewijd Lu Hsing en Ts'ai Shen Yeh Hemel en Aarde beïnvloeden elkaar en de Tienduizend Dingen krijgen Vorm en Verschijning. (Tao Teh King) Door alle tijden heen heeft de mensheid het mysterie van het leven op aarde verbonden aan scheppingskrachten in het omringende Heelal. De invloed van zon, maan en sterren zagen zij in de wisselende seizoenen, de getijden, de wind en de regen. En zo geloofden zij ook dat het mensenlot afhankelijk was van de inwerking van de Hemel op de Aarde. De sterren beelden in hun vaste groeperingen, regelmatig terugkerend, spraken tot hun verbeeldings kracht en zij zagen er allerlei voorstellingen in. De zonnebaan was bij het Chinese volk in de alleroudste tijden bekend. In de „Chou Ritual" (1122 v. Chr.) werden 28 sterren beelden genoemd op bijna dezelfde plaats als de Westerse Dierenriem. Deze 28 con stellaties waren de rustplaatsen van de zon en de maan in hun z.g. omwenteling om de aarde. Het hemelgewelf werd verdeeld in 4 Quadranten, elk met 7 sterrenbeelden; zij werden beheerst door de 4 mythologische dieren, die ook de seizoenen symboliseer den. De Blauwe Draak heerste over het Oosten, de Lente; de Vermiljoenrode Vogel, de Chinese Phoenix over het Zuiden, de Zo mer; de Witte Tijger, de Eenhoorn over het Westen, de Herfst; de Zwarte Krijger, de Schildpad over het Noorden, de Winter. De Schep (Ursa Major) was de hemeltroon van de Taoistische Oppergod Shang Ti, aan wie alle andere Stergoden in hun rondgang eer bewezen. Als bij het vallen van de avond de steel van dit sterrenbeeld naar het Oosten wees, dan kondigde dit de lente aan, wees hij naar het Zuiden dan was de zomer in aantocht, naar het Westen gericht, kon men de herfst verwachten en wees hij naar het Noorden, dan werd het winter. Een sterrengroep in Ursa Major was de ver blijfplaats van de God van de Voorspoed Ts'ai Shen Yeh (Shou Hsing) en Cano- pus in het sterrenbeeld Argo werd bewoond door Lu Hsing, de God van het Lange Leven. De 14de dag van de 8e maan was aan deze Goden gewijd. Op de offertafel zette men de vierkante van wilgenhout gesneden graanmaat (10 katti). De vier zijden waren het zinnebeeld van het land, een „vierkantje" was het karakter voor „Keizerrijk". aan Chang-O, de Maangodin. Wat zij van de geheime gevoelens van liefde, geluk en wanhoop in het mensenhart weet, legt zij in muziek vast. Door de zalen van haar onme telijk paleis zingen de gebroken melodieën van onvervulde en vergeten hartewensen. Zij beschijnt de ruïnes van de oude keizer- burchten, waar Tijd en Noodlot hun stempel op gedrukt hebben; haar zachte stralen werpen een zilveren mantel over hun stof en verlenen hun weer de oude betoverende glans. Zij verbindt de gedachte der gelief den, die door duizend heuvelen gescheiden zijn en de eenzame plaatsen der wanhoop zijn gedrenkt in haar erbarmen. Een dichter bad de Maangodin, de ruïnes van Chang-An te mogen bezingen, waar de Keizer Ming-Huan en zijn bloemschone ge malin Yang Kuei-Fei eens vertoefden en hij werd de nachtegaal, die in zijn hartstochte lijk lied het geluk en het noodlot bezong van deze keizerlijke geliefden. Op de 15e dag van de 8e maan, als de Maan op haar schoonst aan de hemel prijkt, daalt Chang- O in al haar bekoorlijkheid af naar de aarde, om de wensen aan te horen van allen, die op haar komst wachten. Op haar altaar worden maankoeken geof ferd, een rond, geel, geurig gebak gevuld met een zoete spijs van de zaden van de Wu t'ung, de Dryandra cordifolia (een plataansoort), de enige boom waar de Feng-Huang, de Phoenix op neerstrijkt, als hij op de aarde verschijnt in tijden van vrede en voorspoed. Waar het kaarslicht brandt en de wierook geurt, luistert Chang-0 naar de stille ge beden, die tot haar opgezonden worden en neemt ze mee terug naar het glanzend domein, waar zij ze voorlegt aan Chieh Lin, de God van het Huwelijk, die met een on zichtbare rode draad hen verbindt, die voor elkaar bestemd zijn. CORRA CORRA Chinese Symbolism, C. A. S. Williams. A Feast of Lanterns, L. Cranmer-Byng. Met het warme weer is het helaas weer prachtige warme gedaan; èl óp is de zomer en we gaan weer een koude tijd tegemoet met veel thuis zitten bij de kachel. Maar Tong- Tong heeft wel iets om alle kou en winternarigheid voor een ogenblik te vergeten: een sprankje zomerzon in zak formaat, een hartverwarmende pocket met nieuwe Indische humor: ,,JE LAH-JE- KRIPOET". Voor slechts f 2,95 ontvangt U dit nieuwe boekje tjokvol Indische verhalen en moppen bij U thuis. Heeft U genoten van ,,je-lah-je-rot"?! Bestel dan NU BESLIST het vervolg: ,,Je-lah-je-kripoet". En er is meer bij Tong-Tong, dat U de kou zal doen vergeten en dat U weer zal doen denken aan uw tropische tijd. Er is een speciale Tong-Tong Kunst kalender 1965 in de maak (verschijnt: medio november) die naar onze mening bij onze Tong-Tongers bijzonder in de smaak zal vallen. Immers, niemand minder dan de alom bekende EPPO DOEVE (van de Elsevier en de TV) ver zorgde de illustraties van deze kalender, die als een miniatuur kamerschermpje op schoorsteenmantel of bureau kan worden neergezet. Natuurlijk is het ook mogelijk het geheel aan de muur te hangen (afm. 561/2 x 321/2 cm.). In zes kleuren heeft Doeve de voor U zo vertrouwde beelden te voorschijn getoverd: vrouwen in de ver schillende klederdrachten, de machtige Waringing, de lieflijk geurende melati, koddige bèbèks op een rijtje, de game lanspeler, de karbouw voor de ploeg... De prijs is normaal f 4,90, maar nü nog dwz. wanneer U vóór 1 november bestelt en betaalt, is de prijs slechts f 3,90. Maak bij uw bestelling gebruik van de groene bestelkaart, die wij in de Tong-Tong van 15 september insloten of vul onderstaande bon in (of schrijf die over, wanneer U het jammer vindt om in Tong-Tong te knippen). BESTELBON Stuur mij: ex. Je-lah-je-kripoet f 2,95 f Reserveer voor mij: ex. EPPO DOEVE Kunstkalen der '65 tegen de voorintekenprijs v. f 3,90f Totaal: f Het bedrag ad f gaat per giro/postwissel naar jullie toe. (Gironummer 6685.) Naam: Adres: Woonplaats: (Handtekening)

Tong Tong | 1964 | | pagina 9