ALTIJD FIT ZUN EXTRA LEVENS KRACHT?<8> 0 Van hier en gunder VITALE POSITIEVE GEZONDHEID VOOR MAN EN VROUW FIRMA BERCO te Nijmegen z I u H (Vervolg van pag. 2) porties immigranten worden toegelaten in onderling overleg tussen Amerika en het immigrantenland, maar dat elk geval beoor deeld wordt op de ergste nood, waarin de betrokkene verkeert. Dit voorstel is door de Senaat al dadelijk onderworpen aan scherpe kritiek, omdat op deze wijze alle normale controle via de beide regeringen, dus ook het nuchtere overleg, verloren gaat en er dus b.v. wrij vingen tussen de regeringen kunnen ont staan. Op het ogenblik zouden b.v. duizen den spijtoptanten in Indonesië en Cubanen in nood willen emigreren en (al dan niet ge rechtvaardigde) hartbrekende brieven schrij ven, die door Amerika misschien gehono reerd zouden worden, maar de Regeringen zouden protest aantekenen: het is bij ons niet zo slecht als men wel denkt. Ook willen bepaalde regeringen uitstekende krachten liever niet kwijt, al willen ze nog zo graag weg. En hier zit de moeilijkheid, die (hoe sympathiek het voorstel van Bob Kennedy ook is) maakt dat de bestaande toestand wel gehandhaafd zal blijven. Massa's men sen weten immers ook niet wat ze zelf wil len. Vandaag hebben ze het goed en kan Amerika (of welk ander land ook) ophoepe len. Maar morgen vinden ze dezelfde toe stand slecht en moeten ze weg, en de Regeringen kunnen „boedjangen" (om later weer mensen terug te moeten sturen, als het opeens toch niet zo goed was in het nieuwe land). Het is altijd zo geweest: de goeden moeten onder de kwaden lijden. In werkelijkheid helpen systemen niet en is het altijd de Mens, die systeemloos en moeilijk beoor deelbaar blijft. En de mens verandert alleen als hij zichzelf beter leert kennen, en leert verder in de toekomst te kijken. Gebeurt dit niet, dan kan geen systeem hem redden. Ikzelf geloof dat voor velen van ons Indo nesië het beste land zal worden om te leven, omdat het Europese leefsysteem te duur, te gecompliceerd en te veeleisend blijft. Vooral als men ouder wordt, zal men zich dat beter realiseren. Natuurlijk is hier mee niet het sein geblazen om nu naar Indonesië te gaan, dat de handen vol heeft met het orde stellen op eigen zaken. En wie niet mee wil lijden, blijve in Europa (al is dit niet de mooiste karaktertrek! ubi bene, ibi patria). Maar als de toestanden algemeen verbeteren kunnen massa's In- dischgasten ook nuttiger voor de Europese betrekkingen van Indonesië worden, als ze daar leven. Toch zullen „als de deur open gaat" velen nog weigeren of weifelen tot het wederom te laat is. ,,EI mundo es ansi", zo is de wereld. Wie boven de erger nissen en feilen van de wereld zijn, die ver- betere zichzelf, en bouwe niet op systemen. T. R. OVER HONDERD JAAR „We schrijven in Tong-Tong zoveel, dat toch nooit gelezen of gauw vergeten wordt! Hoe lang moet ermee doorgegaan worden en zal men hier de Indo ooit leren begrijpen?" Agnes Smit Indien u niet altijd zo fit bent als u wel wenst, niet voldoende levenskracht bezit en u fysiek niet lekker voelt, kan dat betekenen dat u de natuurlijke vitaminen nodig hebt, zo noodzake lijk voor het onderhouden van een juiste bloed- toevoer naar de spieren van het lichaam en naar de hersenen. Door dezelfde oorzaken kan uw spijsvertering verstoord en uw reserve aan energie gevaarlijk klein worden. Doe zoals duizenden mensen in het Noorden van alle leeftijden doen en breng de natuur terug in uw voeding door bij uw maaltijden Aktief Capsules te gebruiken. Aktief Capsules zijn smaakloos. Zij combineren hoge concentraties van tarwe- kiemen (de rijkste bron van „groei"- en „ener- Dit nieuwe, natuurlijke antwoord kan voor u de oplossing zijn. gie"-vitaminen) met andere natuurlijke vitami- nerijke concentraties. Aktief Capsules bevatten geen verdovende middelen. Regelmatig ge bruik werkt niet gewoontevormend. U zult verbaasd staan over het verschil dat de ge makkelijk te gebruiken Aktief Capsules be tekenen voor uw energie en uw hele welzijn. U zult zich in alle opzichten sterker voelen, jonger en opgewekter en u zult er beter uit zien. Een zuivere huid, gezond haar en stralende ogen zijn het bewijs van uw terug keer naar een vitale, positieve gezondheid. Begin vandaag nog met het gebruik van Aktief Capsules. Verkrijgbaar bij apotheker en drogist, f 3,90 voor een kuur. biedt U aan als eerste in Nederland, uit Indonesië: Verse ontjom - Gedroogde ontjom Gebakken ontjom Nijmegen - Daltonstraat 43 - Tel. 0800- 50548 Ooit zeer zeker. Als over b.v. honderd jaar zoveel Indo's „weggeassimileerd" zullen zijn dat er maar een handjevol „vreemde bruine snoeshanen" overblijft, die onver anderd zijn gebleven, zal men ze evenals de Indianen in Amerika opeens ontdekken. En in hoge mate interessant vinden. Studenten in de linguistiek zullen proefschriften schrij ven over petjo, ethnologen over „merk waardige zeden en gebruiken", historici zullen ergens vergeelde jaargangen van Tong-Tong opdiepen. Misschien wordt deze mensen zelfs een eigen reservaat toege wezen. Want dan is de groep zo klein ge worden dat zelfs de grootste pessimist niet meer bang hoeft te zijn voor politieke of culturele schade aan „volk en ras". Men kan ze eventueel als Volendammers te kijk zetten en geld verdienen met tourisme. Zo is het toch alle tijden door geweest overal in Europa en Amerika? Laten we dus met de kijk op over een eeuw nu alvast de Tong- Tongjaargangen zo dik mogelijk maken. T. R. O M O *j cn *5 2 "2 a Z ►S v Q a to ca O z UJ O w-S "O os tu in -O _c is> Z _Q O 2 «2 O g - a ra <J •as- Uit ,,Je lah je Kripoet" KROM Zoon: „Waarom zeggen ze dat wij krom spreken?" Vader: „Omdat anderen zich daarover krom lachen!" VICTOR ASSIMILATIE? Indische jongen ruzie met Hollandse jongen: Indische jongen: „Niet zo branie jij, ik pak mijn keris." Hollandse jongen: „En ik haal de bawang." 23

Tong Tong | 1964 | | pagina 23