TONG TONG OUD EN NIEUW Al vanaf het prille begin van Tong-Tong hebben de abonnees altijd meegeleefd met het wel en wee van dit „enige Indische blad ter wereld". Het begon allemaal heel primi tief, toen in februari '58 (de eerste Tong- Tong verscheen 28-2-'58) zomaar in een hulskamer in de Franklinstraat was het kan toor: redactie/administratie 5 „man" (2 man 3 vrouw) sterk. Dat ging een jaar zo, intussen groeide het abonné-aantal van 400 tot 3000, wat eerst onwaarschijnlijk leek, gebeurde: de huiskamer werd te klein; er moest naar een groter kantoor uitgekeken worden. Er werd een etage gevonden in de Banstraat. De huur was schrikbarend hoog en geld om meubels te kopen was er natuurlijk! niet. Een noodkreet in Tong- Tong leverde de meest uiteenlopende col lectie huisraad op, die er ooit bij elkaar onder één dak gestaan heeft! Maar soedah, iedereen kon zitten en iedereen had een tafel om aan te werken. Langzamerhand kon het personeel ook ietwat worden uitge breid, er was nu tenminste plaats voor, maar helaas nog géén geld; de meesten werkten dus voor niets of voor alleen maar tram geld. Gelukkig bleef het goed gaan met Tong-Tong: het aantal abonnees nam regel matig toe en ook de nevenwerkzaamheden, zoals Pasar Malam en de uitgifte van boek jes eisten steeds meer werkkracht. Ook de ruimte in de Banstraat werd weldra te klein en in juli '59 verhuisde Tong-Tong naar de Prins Mauritslaan 36: een heerlijk oud huis met veel marmer in de gangen, donkere betimmeringen en plafonds vol stof- koesterend stucwerk. Donkere pluche gor dijnen en ons ratjetoe-meubilair vervolmaak ten het geheel (zie foto 1). Reuze gezellig, maar o, zo roewet en inefficiënt. Naarmate Tong-Tong uitbreidde groeide het aantal „bijzettafeltjes", rakken en dressoirs, de

Tong Tong | 1964 | | pagina 4