Uitslag raadsel en een nieuw raadsel Boekenpraatje VOOR ONZE BIBIT Tante Mieke Lieve Bibits, In een van haar artikelen vertelt mevrouw Lilian Ducelle dat zij vanaf haar twaalfde jaar haar eigen kleding maakt. Fantastisch, niet waar? En zij heeft het over een acht jarig meisje dat een bepaald gerecht voor treffelijk weet klaar te maken. En zelf hoor de ik van vrienden een verhaal over hun kennissen, die 's zondags uitsliepen en hun kinderen zichzelf lieten helpen. De oudsten van dit vijftal waren tweelingmeisjes van tien jaar. Zij zorgden voor de kleintjes, hielpen hen ontbijten, wasten en kleedden hen aan, zodat pappa en mamma nog heer lijk even rusten konden. Wie weet nog meer zulke prestaties van kinderen? O nee, we hoeven niet allemaal naaigenieën te zijn, zeker niet als we nog kind zijn. Ook hoeven we dan nog geen kookexperts te zijn. En niemand zal van jullie verwachten dat je tijdens je kindertijd een te grote taak in het huishouden zult opnemen. Maar... hoe staat het met onze kleine plichten en taakjes? Jongens en meisjes, zijn jullie ook niet erg nieuwsgierig naar het leven van andere vol keren? Zou je bijv. niet iets méér willen weten over de leefwijze van de Toearegs uit de Sahara? Of van de Noord-Canadese Eskimo's? En wat weet je van de Kirgiezen? Of van de Vuurlanders? Toch zeker bijna niets? In elk geval kunnen we het tekort aan kennis hieromtrent flink wat te niet doen. Er is namelijk een alleraardigst prisma- juniores-boekje waarin juist een heleboel over deze „onbekende" volkeren te lezen staat. De samensteller van dit boekje, Friedrich Boer (hij is als redacteur van de school radio uitzendingen in Hamburg verbonden aan de Norddeutsche Rundfunk) laat je op een originele manier heel wat te weten komen over de gebruiken en gewoonten van primitieve stammen in verre wereld delen. Hij laat zogenaamd de jeugd uit die bepaalde stammen zelf aan het woord. Zo vertelt Matoeri, de jonge Australiër over: Het leven van het stenen tijdperk in de Australische wildernis. En Kunabi, de india nen jongen uit de stam van de Jivaro's ver telt over: In het land van reusachtige totem palen. Masja, het Ostaken-meisje uit Noord West Siberië vertelt: Wij volgen de trek van onze rendieren. En zo zijn er 14 jongens en meisjes aan het woord in dit boek: „Zo leven vreemde vol ken",. Er zijn heel duidelijke illustraties bij, geschetst door Lothar Walter en Hilda Kör- ner. Het is een heel leerzaam en boeiend boekje geworden. 14 Hoe verrichten we die? Opgewekt en als vanzelfsprekend? Of met zure gezichtjes en een hoop zelfmedelijden? Wie van jullie poetst bijv. altijd zelf zijn schoenen? En wie vindt dat mammie's karweitje? Wie haalt er zelf zijn bed af en maakt het ook weer op? En zijn er ook die hun eigen kamer zelf schoon en netjes houden, of vinden we dat allemaal mamma's werk? Omdat ik zelf mamma ben kan ik jullie wel vertellen hoe heerlijk het is als je kinderen eens een handje uitsteken om je te helpen. Het scheelt je niet alleen zoveel in tijd, maar het doet een moederhart ook goed te kun nen constateren, dat je kinderen handig en hulpvaardig zijn. Eigenlijk zeg ik dat fout, want hulpvaardigheid komt op de allereerste plaats; of je daarbij nog handig bent is niet het voornaamste. Toch is het natuurlijk wel makkelijk als je het wél bent. Onze kleine Flip loopt gewoon over van hulpvaardig heid, maar mist daarbij nog dikwijls de ver- Welke twee schaapvorsten uit de bijbel ken je wiens namen van achter naar voor ge lezen de naam van de ander geeft. Dit was Laban en Nabal. Er waren maar twee bibits, die de oplossing goed instuurden - n.l. Jetty Pangkey in Sneek en Leo Simon in Baardwijk. En nu vond ik wel dat deze alle twee een prijsje verdienden. Ik kocht het boekje wat tante Mieke hier voor je bespreekt: "Zo leven vreemde volken". We sturen nu Jetty en Leo ieder zo'n boekje toe. Maar nu vraag ik me af, weten jullie werke lijk zo weinig van de bijbel af? Al zou je niet tot een bepaald geloof behoren, dan nog zou het voor je algemene ontwikkeling heel goed zijn er toch iets van af te weten. Op school krijg je toch ook iets van Griekse Mythologie en je hoort daar toch ook van de andere godsdiensten van andere volken? Onze hele taal is doorspekt met gezegden en spreekwoorden die uit de bijbel afkom stig zijn en het is toch een beetje vreemd als je niet eens zou weten wat je zegt. We leven nu naar Kerstmis toe. Jullie allen willen wel een mooie boom hebben en mis schien nog veel liever mooie cadeautjes. Maar weten jullie eigenlijk wel iets af van dit mooie feest en van het Boek waar de geschiedenis in staat? Nu heb ik voor jullie weer een raadsel en zal proberen het echt niet te moeilijk te maken. Je hoeft alleen maar de vragen kort te beantwoorden of één woordje in te vullen Dus geen lange verhalen opschrijven. RAADSEL 1. Als er plotseling iemand komt die je ou ders in lang niet hebben gezien zegt moeder "Ik ga gauw het gemeste kalf slachten". Hoe eiste handigheid. En toch laat ik hem maar zoveel mogelijk helpen, als het enigszins kan. Hoewel ik ogen tekort kom om hem in de gaten te houden. Zo kan hij me ineens ver rassen met de mededeling, dat de pudding al klaar is. En dan ontdek ik, dat hij een pakje instantpudding in mijn afwasteiltje met kraanwater aangelengd heeft. Of hij heeft alvast om me werk te besparen het olie kraantje van de kachel aangedraaid, zodat ik, als ik die aan wil maken, eerst het te veel aan olie op moet deppen, omdat het anders niet branden wil. Of hij meent de stofzuigerzak te moeten legen, „dan hoeft mamma het niet meer te doen", en dan vind ik de juist geveegde keukenvloer onder de stofrommel. Of hij begiet de plantjes dat ze verdrinken. En zo gaat het door, maar toch léért hij elke dag er van als hij het samen met mij mag doen. En er zijn genoeg werk jes die zo'n bijna vierjarige druddel heus helemaal alleen kan doen. Al doende leert men, zegt het spreekwoord. En nu hoop ik maar, dat hij, tegen de tijd, dat hij in al deze dingen handig geworden is, dezelfde hulp vaardigheid mag bezitten. Dat is heel wat waard. Dag beste luitjes overal verspreid, het allerbeste gewenst en veel hartelijke groe ten van jullie TANTE MIEKE heet deparabel of gelijkenis waar deze uit drukking vandaan komt? 2. Als je ergens niet te maken mee wilt heb ben zeg je wel: "Ik was mijn handen in on schuld". Wie zei dat in de bijbel? 3. Als iemand overal de schuld van krijgt noemen we hem ook wel eens z 4. Er is een plant die Judaspenning heet. Heb je die wel eens gezien? Maar wat deed Judas voor hij verraad pleegde of waar zorg de hij voor toen hij nog een van de dis cipelen was? 5. Als je alleen maar de lelijke dingen ziet van een ander en niet van jezelf zegt men wel eens iets van een balk en een splinter. Hoe is dit spreekwoord nu precies? 6. Als je voor Kerstmis een heel duur ca deau vraagt heb je kans dat je moeder zegt: "We zitten nu in de zeven magere jaren, het kan er niet af hoor". Dit heeft iets te maken met de droom van de Voor kinderen die dit werkelijk te moeilijk vinden heb ik nog wat anders. Schrijf tien gezegden, uitdrukkingen of spreekwoorden op waar een dier in voor komt. En nu zou ik het het allerleukste vin den dat je ook tien verschillende dieren neemt. Je hebt bijvoorbeeld. Terwille van de smeer, likt de kat de kandeleer, of: Als twee honden vechten etc. Nu dan zijn er nog uilen, vossen, koeien, kalveren enz. Voor elk raadsel een prijs. Voor het eerste de mooiste. Je mag aan beiden meedoen. Sturen naar IKS. Prins Mauritslaan 36, den Haag vóór 15 december. Naam, en ook je leeftijd erbij vermelden. Voor Kerstmis krijg je de prijs thuisgestuurd, maar in januari wordt het pas in het blad bekend gemaakt. Ik verwacht veel inzendingen, dus doe je best. IKS

Tong Tong | 1964 | | pagina 14