De zonnebaan Chinese vertellingen Uit: Je lah je kripoet In China wordt het zonnejaar verdeeld in 24 perioden, die samenvallen met de dag, waarop de zon de eerste en de vijftiende graad van een der Dierenriemtekens bin nentreedt. Elke periode heeft men een even karakteristieke als poëtische naam gegeven. 5 febr. Li ch'un. De lente begint. 19 febr. Yü shui. Regenwater. 5 maart Ching shih. Opgewonden insecten. 20 maart Ch'un fên. Lente-evening. 5 april Ching ming. Helder en glanzend. 20 april Ku Yü. Graan-regen. 5 mei Li hsia. De zomer begint. 20 mei Hsiao man. Het graan zet zich. 6 juni Mang chung. Het koren in de aar. 21 juni Hsia chih. Zomer-zonnestilstand. 7 juli Hsiao shu. Geringe warmte. 23 juli Ta shu. Hevige warmte. 7 aug. Li ch'iu. De herfst begint. 23 aug. Chu'u shu. Grens van de warmte. 8 sept. Pai lu. Witte dauw. 23 sept. Ch'iu fên. Herfst-evening. 8 okt. Han lu. Koude dauw. 23 okt. Shuang chiang. De vorst valt in. 7 nov. Li tung. De winter begint. 22 nov. Hsiao hsüeh. Weinig sneeuw. 7 dec. Ta hsüeh. Zware sneeuw. 22 dec. Tung chih. Winter-zonnestilstand. 6 jan. Hsiao han. Geringe koude. 21 jan. Ta han. Hevige koude. Van de 28 sterrenbeelden van de zonne baan uit het „Chou Ritual" worden de vol gende beheerst door de „Blauwe Draak": Kuei, de Mens, 8 sterren in Andromeda en 8 in Pisces. Lou, de Berg, 3 sterren in Aries. Wei, de Maag, 3 sterren in Triangulum. Mao, de Verandering, 7 sterren in de Plej aden. Pi, de Grens, 6 sterren in de Hyaden en 2 in Taurus. Tzu, de Volheid, 3 sterren in het hoofd van Orion. Shên, de Vereniging, 7 sterren, w.o. Betel- geuze en Rigel in Orion. „Maar ja", zeg ik, als we het daar weer eens over hebben. „Daarvoor wonen we dan ook in een van de mooiste vakantie oorden van Spanje. Kijk eens naar dat prachtige uitzicht van onze veranda. Aan de ene kant de zee, aan de andere kant de bergen. En overal op de zachtglooiende heu velhellingen de fraaiste villa's, chalets en bungalows. Dat hebben ze niet in Malaga. In elk geval niet zo bij de hand als hier bij ons. No?" Gerda zwijgt. En ik houd verder ook maar mijn mond. Ik ken haar zorgen. De zorgen van een preciese Hollandse huisvrouw. Zij heeft ze niet achter kunnen laten in ons lieve kleine landje, dat dit jaar toch ook zo'n verrukkelijk mooie zomer heeft gehad. Ze vormen een niet te onderschatten be lemmering in haar geestelijk acclimatisatie- proces. In dit land. „Donde no descansa el sol"; waar de zon niet rust! WILLEM VAN DEN EVENAER Spiegel uit de T'ang Dynastie met de „Vier boven aardse Dieren" De „Vermiljoenrode Vogel" heerst over: Ching, de Bron, 8 sterren in Gemini; Kuei, de Elf, 4 sterren in Cancer; Liu, de Wilg, 8 sterren in Hydra; Hsing, de Ster, 7 sterren in het hart van Hydra; Chang, de Boog, 5 sterren in de 2e kronkel van Hydra; I, de Vleugel, 22 steren in Crater en in de 3e kronkel van Hydra; Chên, het Dwarshout, 4 sterren in Corvus. De sterrenbeelden voor de „Witte Tijger" of „Eenhoorn" zijn: Chiao, de Hoorn, 4 sterren w.o. Spica in het kleed van Virgo; Kang, de Hals, 4 sterren in de voeten van Virgo; Ti, de Beker, 4 sterren in Libra; Fang, de Kamer, 4 sterren in het hoofd van Scorpio; Hsin, het Hart, 3 sterren met Antares in het hart van Scorpio; Wei, de Staart, 9 sterren in de staart van Scorpio; Chi, de Mand, 4 sterren in de hand van Sagittarius. De Zwarte Krijger beheerst: Tou, de Korenmaat, 6 sterren in schouder en boog van Sagittarius; Niu, de Os, 4 sterren in Aries; Nü, het Meisje, 4 sterren in Aquarius; Hsü, Ledigheid, 1 ster in Aquarius en 1 in Equleus; Wei, Gevaar, 1 ster in Aquarius en 2 in Pegasus; Shih, het Huis, 2 sterren in Pegasus; Pi, de Muur, 1 ster in Pegasus en 1 in Andromeda. De Chinese „Cyclus van 60 jaren" werd volgens de „Record of Rites" uitgevonden door Ta Nao (2700 v. Chr.). Hij bestudeerde de eigenschappen van de vijf elementen; water, vuur, metaal hout en aarde, eigenlijk het subtiele wezen van deze begrippen, en hij berekende de omwentelingen van „Tou", Ursus Major en ontwierp daarop, in combi natie met de „Tien Hemelse Stammen" en de „Twaalf Aardse Takken" het tijdperk van 60 jaren, de „Cyclus van Cathay"*). De eerste uitvoerige en duidelijke vermel ding van het gebruik, de jaren met Dieren namen aan te duiden, staat in geschriften uit de Tang-Dynastie (618-908), waarin wordt verteld, dat een afgezant van het Kirghiezen-volk spreekt over gebeurtenis sen, voorkomende in het jaar van de Haas of van het Paard. Waarschijnlijk werd dit gebruik in China populair in het tijdperk van de Mongoolse overheersing (3e eeuw v. Chr.). In de 6e eeuw v. Chr. veroverden de Mongolen Tur kestan en brachten dit systeem van de 12 symbolische Dieren naar China mee, want reeds in de Han-Dynastie vond men sporen van deze namen. De 12 Dieren zijn de Rat, de Os, de Tijger, de Haas, de Draak, de Slang, het Paard, de Ram, de Aap, de Haan, de Hond en het Varken. Twee opeenvolgende Dieren heb ben hetzelfde Element, zodat pas na 60 jaren een jaar beheerst wordt door het zelfde Dier en hetzelfde Element. 1964 is het 41e jaar van de 77e „Cyclus van Cathay"; de naam is Chia Ch'en, het Element is „Mu", Hout, en het wordt be heerst door „Lung', de Draak. De Draak is het symbool van Goedheid en Kracht en is van alle Dieren de meest ver eerde door zijn macht over het Oosten, de Lente, de scheppende krachten. 1965 (I Ssu) zal beheerst worden door „Shê" de Slang en het Element is weer „Mu". De Slang is de „Zoon van de Draak" en wordt daarom met gevoelens van ver ering en ontzag beschouwd. Zij is niet alleen het symbool van Verstand en Slimheid, maar ook van Waakzaamheid. Ofschoon zij tevens het zinnebeeld is van Onheil, weet zij door haar bovennatuurlijke toverkrachten elke barmhartige daad met geluk en voorspoed te belonen. Zo kan 1965 voor China ook een goed jaar worden, want met Verstand, Overleg en Waakzaam heid zal men zeker met behulp van boven aardse machten het onheil kunnen weren. CORRA CORRA Chinese Symbolism. C. A. S. Williams. Zie: „De Chinese Maankalender" van Dr. Gan Tjiang-Tek in Tong-Tong no 14 van 30 januari 1964. TOCH DIK Ik had een vriendin, erg dik, die zowat iede re dag even aankwam. Mijn oude huisjongen riep dan van voor naar achter: „Nja, njonja gemoek datang." Dat verveelde m'n vriendin en ze vroeg me, 't hem te verbieden. Ik zei: „Karto, kalau tamoe datang, djangan panggil lagi: „Njonja gemoek datang." „Habis bilang apa?" „Nou, bilang „Njonja Dijkerhof datang." Pruttelend liep Karto naar de bijgebouwen, 's Middags kwam m'n vriendin weer en Karto riep triomfantelijk: „Nja, njonja Dikke Kop datang." J. OOSTWALD-STADA 7

Tong Tong | 1964 | | pagina 7