Een „spooknacht" in Soekaboemie 1001 avonturen met de soetil f2 VOOR DE VROUW Eventjes maar Decembermaand; Spekkoekmaand Erg Pouivels Pou ir els Enige jaren na ons huwelijk (wij woonden op een suikerfabriek in de oosthoek) ont ving ik van mijn zwager een telegram met verzoek, te willen overkomen naar Soeka boemie, waar zijn vrouw ziek lag na de geboorte van een dochtertje met toe stemming van mijn echtgenoot vertrok ik erheen; mijn zwager haalde mij van de trein en nadat ik bij zijn vrouw was ge weest, bracht hij mij naar mijn kamer. Het huis, dat zij tijdelijk bewoonden van een familielid, was een waar juweeltje. Het lag op een kleine heuvel, omringd door prach tig onderhouden gazons, met hier en daar een open plek, beplant met de mooiste bloemen overal bloemen ook om 't huis, dat de indruk wekte van een luxe kasteeltje. Het bestond uit parterre en één verdieping, bevattende enkel galerijen met meubels en slechts één kamertje zonder deur maar enkel een open poortje. Naar dit kamertje bracht mijn zwager me; verbaasd bekeek ik het en vroeg: erg prettig vind ik dit open kamertje niet; heb je geen ander voor me? Op zijn ontkenning en bewering, dat alles veilig was, berustte ik. Na het avondmaal bracht hij me naar mijn kamer, het viel me op, dat de treden van de trap, die erheen voerde, kraakten, ook toen hij, na z'n „welterusten" terugging. Ik was moe en viel vrijwel direct in slaap. Midden in de nacht werd ik wakker, luister de en hoorde weer de trap kraken alsof er iemand naar boven kwam - plots viel er een stoel om. Ik keek strak naar de ope ning van het poortje, vastbesloten om te gillen, als ik iets of iemand zou zien bin nenkomen. Ik zag niets en weer kraakten de treden van de trap, alsof iemand naar beneden daalde. Ik had een vermoeiende reis achter de rug en viel dus weer in slaap. De volgende morgen bij de koffie vroeg de dame van de huishouding me of ik goed had geslapen en of ik niets had ondervon den. Achterdochtig vroeg ik haar waarom ze mij die vraag stelde. „Weet U dan niet", zei ze, „dat dit een spookhuis is". „Dit huisje hier", en ze wees naar een schattig gebouwtje, vlak naast het grote huis, en dat ik had aangezien voor een bloemenhuis, omdat overal bloemen bloeiden, „is een praalgraf van de eigenaresse van dit huis; ze spookt hier nog steeds rond". Ik zocht mijn zwager op en vroeg hem, waar hij had geslapen. „Bij de kinderen", was het ant woord. „Jij held, ga jij vanavond boven slapen en ik bij de kinderen". Hij lachte begrijpend, maar of hij 't gedaan heeft betwijfel ik. HZJ Als ik trek heb in een klein hapje en niets in de keuken staat me aan, maak ik mijn eigen taogeh reboes. Dat is dus die (minder bekende) hap van de kleine man van de straat in Indonesië. Alleen hebben we hier geen ontjom, maar we kunnen ons redden met surrogaat. Het gaat als volgt: Zet een koekepan op het vuur en mep er een kluitje boter of margarine in. Laten smelten. Kopje water erbij. Zout en peper erbij. Laten koken. Nu een handjevol ge droogde garnalen erin, die tevoren enige tijd geweekt zijn. Twee lepels sju erbij (van kip of vlees; dit ter vervanging van de ontjom) en dan wat fijngesneden uien of prei of .selderie of kool en tenslotte een "flinke greep" taogeh. Gongsèng. Niet te lang tot de toageh helemaal flens is of doorgekookt. Moet krsk-krsk blijven. Vlug van de pan op het bord. Taroh! (van Oma Tio) Laat Kokkies Winkel uw spekkoek zendin- gen naar uw familie of kennissen verzorgen waar ook ter wereld. Spekkoek van Oma Tio blijft drie maanden goed. Verleden jaar tientallen mensen teleurgesteld, omdat "Soedah" uitverkocht. Zóóóó lékker!! Prijzen: voor spekkoek van 7 ons incl. vracht: in Nederland f. 8,50; Amerika (per boot) f. 13.50 Voor spekkoek van 9 ons incl. vracht: in Nederland f. 13,50; Amerika (per boot) f. 17,50 KOKKIES RIISTWINKELS: Witte de Withstraat 128, Tel. 89438 - Slotermeerlaan 125, Tel. 130362 Simonskerkestraat 11, Osdorp, Tel. 199323 AMSTERDAM-W. P.S. Wij verzenden over de gehele wereld. SAMBEL Die zurige frisse smaak van de kiemen is heerlijk en geurig. Voedzaam en toch niet aanzettend (als U tenminste niet met sju of kip of vlees gat góólenl). Het is een 'mager' potje en toch voor de afwisseling erg leker. U kunt er ook stukjes tahoe, tomaat, tempeh of vlees bij doen. Net zo luxe als U zelf wilt. U kunt bij gebrek aan sju ook wat reepjes spek bakken voordat het water erbij komt. Als U niet van vlees houdt, laat dan wat kleingesneden champignons aanbruinen in de margarine. U kunt alle kanten op, maar wees voor het welzijn van de buik eens matig! Als Uw groenteboer niet weet wat taogeh is, zeg dan "dat goedje wat in loempiaas zit" en hij snapt het. U zult tenslotte tot Uw verbazing opmerken dat Uw Europese ken nissen er gek op zijn (als U zelf niet te gek met de ingrediënten omgaat). Tussen twee haakjes: flintertje knoflook mag wel, hoeft niet. Da-da! T.R. Een olietanker met een Australische beman ning is net afgemeerd aan de steiger in de marinehaven van Soerabaja. De trainee, ingewijd in het vak, mag voor het eerst deze tanker zelf behandelen. Collega kijkt toe aan de wal. Komt de trainee na een poos weer aan de wal en kijkt benauwd. „Wah, hij vraagt om sambel, hoe deze", zegt hij. „Vergis jij je niet", vraagt de collega, twij felend aan de kennis van de Engelse taal van de trainee. „Dab, hij wil per sé sambel en moet vlug, hij wordt al boos op mij." In de hele omgeving was geen enkele warong en goede raad was duur. Uiteinde lijk klimt collega aan boord en vraagt de Australische stuurman wat hij nu eigenlijk wil. „Where is the sample, we need the sample before loading", zegt de man die, zoals de meeste Australiërs, nu eenmaal een aparte uitspraak heeft. De zaak was opgelost, de trainee verstond „sambel" inplaats van „sample" (monster). S. P. MAAS „Zeg Pieter, weet je wat erg is?" „Niet mneer." „Als je je soto bijna op hebt en bij de laatste lepel vind je een tjitjak." „Niet erreh mneer." „Weet je dan iets ergers?" „Als bij laatste lepel je fin halve tjitjak." „Grrrrrh!" INTERCOIFFURE IDEALE COIFFURES open 7 30 v.m. tot 6.00 n.m. Fred. Hendrikl. 160 - tel. 553055 10

Tong Tong | 1964 | | pagina 10