Huizen vol Kerstfeest DE VROUW Hoe triester de wereld, hoe uitbundiger haar veranderd, zijn verlangens ook. Hij wil meer, tuigd is dat alleen méér tevredenheid zal kun Waar blijven de sobere Kerstfeesten in maakte cadeautjes, de smakelijke doch niet voorgoed voorbij en al zou je zelf anders len hetzelfde wat anderen hebben. De mooi huiskamer, veel cadeautjes. Het goud, zilver, maal bij en hier waar ik woon, Amerika is De Amerikaan viert zijn Kerstfeest in een heel andere sfeer en stemming dan U in Europa. Ik weet niet hoe het met U is, maar ik loop de laatste weken van het jaar altijd rond met een soort van weemoed, een prop in mijn keel die met punch of hete chocola niet is weg te spoelen. Pas als het Nieuwe jaar, zijn intrede heeft gedaan begin ik weer de oude te worden. Het is dwaas om met dit gevoel opge scheept te zitten terwijl iedereen en alles in een uitgelaten stemming verkeert. Die stemming begint hier al bij Halloween (31 October), duurt door tot Thanksgiving (een heel mooi, stemmig feest overigens) in No vember om zijn toppunt te vinden in X-mas. Pa klimt begin December al op het dak en begint dakranden te voorzien van elec- trisch snoer waarlangs straks ontelbare gloeipeertjes zullen schitteren. 90% van de huizen hier doen mee aan de feestverlich ting in de Decembermaand en iedereen pro beert wat bijzonders te maken van de illu minaties. Al naar gelang de draagkracht van de dompet natuurlijk. Bij sommige huizen zijn alleen de ven sters of de bloembakken verlicht, anderen versieren een boom, een struik een heg. Maar alles bij elkaar maakt dat Californië ('t zal in andere staten ook wel zijn) in De cember een sprookje bij nacht wordt. Op de daken zijn "Sceneries" aangebracht, Kerst taferelen, meer dan levensgroot. De Kerst feesten. De mens is de laatste eeuw sterk meer en nog meer, omdat hij ervan over- nen brengen ook met Kerstmis, rood, groen en wit? Waar blijven de zelfge- al te luxe Kerstmaaltijden? Het is allemaal willen, de kinderen willen niet meer, ze wil- ste en grootste Kerstboom, een versierde de glitter en al het vuurwerk hoort er alle- iedereen er al lang aan gewend. man met 4 rendieren voor zijn slee rijdt door de lucht (Overdag zie je dat hij ver nuftig met ijzerdraad opgehangen is tussen twee bomen), op een heuvelhelling fonkelt in de donkere nacht een reusachtig "Noel" dat je al van 20 mijl afstand kunt lezen. Op de hoogste heuveltop in Whittier staat een maand lang een verlichte kerstboom als 'n symbool van Licht en Vrede. Boulevards en straten veranderen op slag in feestgalerijen en ik sta altijd weer verbaasd over het ver nuft van hen die met cellophaan, zilverpa pier en gekleurd karton zoveel moois weten te maken. Moois waar elk lid van de ge meenschap van meegeniet. Maar dit alles is nog altijd het Kerstfeest buitenshuis, het voornaamste punt blijft het huis. En daar begint het feest bij de voordeur. Mijn buurvrouw kocht vorig jaar een grote rol aluminium foli, waarmee ze haar voor deur helemaal beplakte. Toen nam ze een lange strook rood crêpepapier die ze kruis lings over de blinkende deur bevestigde. En meteen was die gewone, nuchtere huisdeur veranderd in 'n enorm feestpaket. Er kwam nog een grote strik en wat dennegroen bij en een kaart met duidelijk leesbaar "Merry X-mas to everybody". De alledaagse brievenbus wordt bij de meeste huizen weggehaald en vervangen door een versierde mand waarin de mailman iedere dag zijn vracht post in mag depone ren. Bij zijn bezorging op 24 December vindt hij voor zichzelf een klein cadeautje in de mand, een hartelijke waardering voor de drukke diensten die hij de afgelopen weken gehad heeft. Er zijn veel Indische mensen die al deze "buiten"-issigheden afkeuren en "show" noemen. Misschien is het show, maar waar om is show slecht? Maar nu komen we het huis binnen. Wist U dat de Amerikaanse huisvrouw een kraan is in het versieren en het verzinnen van de coraties? Net als in Nederland krijgt ze tal rijke wenken en tips in haar vrouwenbladen, maar ze heeft vóór dat al het materiaal dat ze voor haar plannen nodig heeft, hier voor een krats te koop is. Toch geven de goed koopste en zelfverzonnen vindingen de ori gineelste decoraties. Komen we het Amerikaanse huis binnen, dan zien we al direct dat er plaats is ge maakt voor het Kerst-tafereel. Men is hier dol op "sceneries" en de kinderen fanta seren er met hun eigen speelgoed dapper op los. Indianen en loden soldaatjes staan devoot tussen de knielende herders in, ter wijl raketten en straaljagers de bazuinende engelen escorteren. Als Vader en Moeder de leiding nemen in het opzetten van het Kerstgebeuren dan wordt er kunstig getim merd, genaaid, geplakt en...gekocht. Want alles is hier pre-fabricated te krijgen. Op een leeggemaakte boekenplank of schoor steenmantel wordt Bethlehem opgezet en het tafereel vormt een prachtig conversatie object voor de bezoekers. De Amerikaanse Kerstdecoraties zijn veel uitbundiger, vrolijker dan de Europese. Het hele Kerstfeest is trouwens een feest van vrolijkheid, blijheid. Net of Sinterklaas en Santa Claus tegelijk aan bod zijn. Ik vond het de eerste keren verwarrend, maar het went. Er is ook hier het verlangen om in deze dagen te denken aan de medemens, goed te doen in het algemeen. Ik geloof in dat laatste als de ware betekenis van het Kerstfeest. Wat voor zin heeft het in je eentje goed te zijn in de Kerk en in een saaie huiskamer, eenkennig te lopen den ken aan de Kerstboodschap, terwijl het Kerstfeest een gebeurtenis is van Liefde en Grote Blijdschap voor de gehele mensheid? Maar ik ga nog even verder met de Kerst versieringen die ik hier zag. Lees verder pag. 11 1. U ziet hoe decoratief deze bordjes met snoepjes staan. En U kunt Uw creatief vermogen er helemaal op botvieren. 2. Kerstboom van knikkers. Als U het iets kleiner wilt hebben kunt U het ook van kralen of kraaltjes maken. 3. Ook hier kunt U geheel naar eigen inzicht te werk gaan. We wensen U veel succes! 10

Tong Tong | 1964 | | pagina 10