BIJ EEN SCHOOLKIEK UIT TEMPO DOELOE NOSTRA SIGNORE DEL ROSARIO Wanneer je zestien jaren bent En op de De tropenzon schijnt in de klas En 't is een taaie les, Dan denk je niet aan algebra. Maar aan het stukje chocola Bewaard in 't diepste van je la Voor haar Uit een - ietwat verminkt liedje van Dirk Witte) Voor wie aan de grens van de ouderdom staan of daar al overheen zijn gestapt heeft het bekijken van oude schoolfoto's meestal iets weemoedigs bekorends. Lang vergeten namen schieten ons weer te binnen. We zien ze weer vóór ons: het meisje met wie we na schooltijd naar huis fietsten, met wie we dansten in Concor; de opschepper met wie we het eindeloos "uitmaakten" er gens op de aloon-aloon of het Koningsplein, waar je méér ruimte had; de leraren die we geschikte lui vonden of aan wie we hart grondig de pee hadden. We glijden weer even terug in de school- Hoevele malen heb ik dit betekenisvolle randschrift op de enorme Nostra Signora del Rosario mogen en kunnen lezen. Het was en is een prachtklok, hoorl Neen, ze is gelukkig niet als oorlogsbuit of souvenir van Ternate weggehaald. Nostra Signora hangt nu in een zeer eenvoudige doch oer degelijke ijzerhouten klokkestand naast de kathedrale kerk van St. Willebrordus. In december 1941 zag ik haar voor het eerst van heel nabij (wij werden toen im mers in militaire dienst opgeroepen!) en toen hing zij nog boven de hoofdpoort van Fort Oranje. Vrij van de wacht zijnde, wa ren wij altijd of bij de klok of op een van de 4 bastions te vinden. (Groot Zeebolwerk Klein Zeebolwerk, Gilolo en Rael.) Je kon daar dan heerlijk van de frisse zee wind genieten, want in het fort zelf kon het sfeer van Toen, de sfeer van de klas, de prettige of de taaie lessen, de repetities, de spiekbriefjes, de al of niet bevangenheid waarmee we het directeurshok betraden als we er "uitgekaaid" waren; de uitreiking van de rapporten met een goedkeurend woord of een bedenkelijk hoofdschudden, de va- canties, het naderende eindexamen... We vragen ons af wat er zou zijn geworden van dat schattige Loesje, dat nu al bij de vijftig moet zijn, van Pétéh, de reuze-pote- ling, van Dolf, bijgenaamd Tjitjak kering van wege zijn magerheid, die nooit wat uitvoer de maar altijd de djempolste rapporten had, van... Zouden ze nog leven en zo ja, waar, waar zouden ze uithangen. Het is immers al zo lang geleden? De foto hierboven kreeg ik toegezonden uit een Zwitsers dorpje, Trimbach bij Olten. Zou Corrie Halkema, nu mevrouw Ammann in de dagen dat deze kiek van de vierde en vijfde klas van de Prins Hendrik H.B.S. aan de Vrijmetselaarsweg te Batavia (school jaar 1936-1937) werd genomen, hebben kun- O-Maria-Flos-Virginum-Velut-Kosa-Velut- Lilium. Funde-Preces-Ad-Eilium-Pro-Salute-Eidelum. lelijk heet zijn. Geluid werd de grote lont- jeng in die tijd niet, omdat de kapitein bang was, dat de bevolking dan in paniek zou raken. En toch gebeurde het op een mid dag! Wij hadden onze stellingen in de stad al betrokken en het fort was dus leeg. Plot seling hoorden we het gebeier van de Sig nora en in een minimum van tijd was de hele kota leeg, want zo maakte men elkaar wijs: "De Jap was geland!" Wat was er nu werkelijk gebeurd? Masa- hudu, een zwakzinnige, had kans gezien Oranje binnen te dringen en voor klokke- luider te spelen. Zijn straf was: Masahudu werd naar Tidore "verbannen". De Jappen hebben echter de klok met rust gelaten. Zij hebben wel geprobeerd, een paar oude V.O.C. kanonnen weg te halen, doch die waren blijkbaar te zwaar, want nen dromen dat ze eenmaal spaghetti zou koken en polenta-boeboer zou roeren in een Zwitserse dapoer in een landelijke woning aan de Gartenstrasse 4 te Trimbach? Misschien zijn er onder de lezers van "Tong Tong" voor wie deze foto méér is dan zo maar een schoolkiek. Misschien herkennen zij op de tweede rij zittend van links naar rechts oude leraren Regensburg, Brederode, Schaay, Ritschi, Versteeg (de directeur), Logemann en Driessen. Mogelijk vinden ze op de eerste rij oude sobats: Hartono, Oei Beng To, Willy Koot, Engel von Ende. Op de tweede Maud Lawson, Guus Schutte Raaff, op de derde Fré Bruins, Lien Laurens, Han- na Eckhardt, Jeanne Salomons, Arifina, Cor rie Halkema, Otty Jansen, Roepiah Koesma, Seepers. En op de vierde Salomons, Louis Broekhof, Tjoeng, Willy Peters. Namen, vele namen. Nederlandse, Indonesische, Chinese. Wie sprak déér en toen van rassendiscrimi natie? Ook foto's als deze verdienen een plaats in het boek van onze "koloniale" geschiedenis. Hein B. ze liggen nog steeds op de weg, die toe gang geeft tot de Djembatan Besi (K.P.M. steiger). Bij de latere bombardementen van de Amerikanen werd o.a. ook de hoofdpoort van Oranje getroffen. De Signora werd daarbij gelukkig in het geheel niet bescha digd, zodat zij weer verder dienst kon doen. Uiteindelijk was het Z.E. Pater Munster m. s.c., die de grote Domklok van San Paulo van de Indonesische autoriteiten voor zijn kathedraal heeft gekregen. De St. Willebror dus van de Paters Franciscanen heeft wel een klokketoren, doch hefwerktuigen tida ada. En zo heeft dan de majestueuze Nostra Signora del Rosario haar oude bestemming weer teruggekregen, n.l. het ter Kerke roe pen van de kleine gemeenschap Katholieken op Ternate. Voor Corra Corra met hoogachting van Een Oud-Ternataan. (zie Tong Tong 30 juii 1964. Daghreglster 1664.) 5

Tong Tong | 1964 | | pagina 5