La in doeloe, lain sekarang (andere tijden, andere zeden) door LYDIA BOS-VERGOUW Medio december Negentienhonderd Vijf en Dertig. Weltevreden na de sièsta. Half vijf, vijf uur. -Eh, baboe, zou jij dit zoompje voor me wil len afnaaien? Ik moet beslist nog weer naar Pasar Baroe. Anders ben ik vast niet op tijd klaar voor de Kerstdagen. -Baik, nja,...het zal druk zijn in de toko's. Wassiamoel,... Koekoe Pandjang...Allemaal vol met mensen. Iedere dag. ledereen beli persèn...Bagoes toch, ja, Nja? Estih speldt en zoomt en monkelt. Vuurrood zijn haar lippen. Dat komt van het continu sirihkauwen. Vriendelijke, brede lippen zijn het. Ze passen wonderwel bij haar lange, intelligente ogen, ofschoon deze bij tijd en wijle toch vervaarlijke flitsen kunnen afvu ren -Laat Ali de toean nog een kop thee breng en. Geen suiker. Meneer heeft er nog maar twee gehad. En als die orang tjina soms weer komt met zijn barang aloes, stuur hem dan gerust weg. Zeg maar: "Een andere keer. Als hij niet zo mahal meer is"... Over Koningsplein West ligt de kleffe be nauwenis van een drukkende tropendag. Caramelachtig asfalt. Mistroostig grijze palmkruinen. Glinsterende mensenhuiden. Moegetuurde ogen achter enorme brilleqla- zen. Het kleurige mozaiek van flamboyants, bou gainvilles, kembang sepatoe en sedepma- lam plenst over de grauwe vermoeidheid als een versgeschilderd stilleven De kleren van de mensen vrolijk bont, met heel veel helder wit, schuiven en verspring en in het decor van veeltintig groen, als schichtige vlekken. Want het verkeer van de grote tropenstad is bezig zich met hartstocht uit te leven. Voertuigen in allerlei vormen. Zenuwachtig dravende miniatuurpaardjes. Zigzaggende taxi's. Brutale fietsen. Fordjes. Renaultjes. Citroentjes. Vlotte soepele karretjes. Maar hautain ernaast en ervoor, opgepoet ste sleeën, als glinsterende torren. Langs de oevers van de kali trekken was sende vrouwen en badende mannen zich van de drukte boven hen niets aan. Hun prachtige, bruine lijven geaccentueerd door het inktzwart van hun haardos en de on waarschijnlijke blankheid van hun sterke tanden, staan elegant en fier boven de mok- kakleurige rivierspiegel. Het is alom een doenig beweeg van blank en bruin in onbewust wederzijds gewaar deerde harmonie. Driftig dribbelende toekangs met zwiepen de draagjukken. Flanerende inheemse vrouwen, fluweel ge schoeid, de heupdeining coquet overdrij vend, nadrukkelijk giechelend in de univer sele rol van het "M'as-tu vu?" Bestelwagens van grote Europese firma's, Maison Dit en Magazijn Dat, Palais de Lu xe, City of Hollywood, jachten naar verre doelen, het goud van hun letters gedrenkt in late, rossige zonnestralen. Op de brug een tweetal zwaarwichtige agenten, brani geüniformd, de topi lichtelijk schuin op breed uitgebouwde schedel ge plant, heersend over steeds aangolvend verkeer. Zo een oppas is een gewichtig personage. Het knuppeltje in de bruine vuist vertegen woordigt officieel gezag. Maar in het Wel tevreden van Vijf en Dertig zijn gemoede lijkheid en souplesse koning, al zou je van 'n plots fortissimo uigeschreeuwde Maleise waarschuwing soms heel wat denken De toko's van het onbetaalbare Pasar Ba- roe, het dierbare oude winkelstraatje, heb ben naar europese trant de Kerstmystiek verzinnebeeld met rood, heel veel rood. Oosterlingen zijn zeer bedreven in die din gen .Of dacht u dat er een Chinese "Ba" zou bestaan die de sympathieën en tradities van zijn geëerde cliëntèle niet haarfijn aan voelt?...Tjo A Lie...Oei Nam Song...Peng Lau...of hoe ze ook mogen heten...Stuk voor stuk integere neringdoenden en daar bij pleizierige mannekes om sportief mee te pingelen. Want wanneer hun droge on verzettelijkheid tenslotte wegebt naar de kuiltjes in hun pruimewangetjes, weet je dat het pleit gewonnen is. Je zegent, -en vooral tegen de dure Kerstdagen, -hun con stante aanwezigheid, hun nooit-verstek-la- ten-gaan, hun onvergelijkelijke werkdrift en energie. Vurige papieren slingers hangen om Peng Lau's hoogopgestapelde textiel. Rissen ro se gloeilampjes twinkelen in de veel te vol le etalage van Toko "Splendid". Alleen de hulst ontbreekt er nog maar aan. Het is gezellig in dit krioelende centrum waar Oost en West elkaar zonder één wan klank ontmoeten... In de geparkeerde vehikels met inmiddels in zoete slaap verzonken jehu's stapelen de geschenken zich op. Pasar Baroe levert letterlijk alles. Van toi letzeep tot maatschoenen. Van de fijnste ananas tot de zwaarste kamferkist Baboe Estih heeft ondertussen het opge dragen naaiwerk beëindigd. Ze helpt nu geestdriftig mee om de aankopen in de bin- nengalerij onderdak te brengen. Of is ze soms geen lid van het gezin? Haar mond staat niet stil. Nieuwsgierigheid is inhae- rent aan haar kinderlijke natuur. Ze betast de pakjes, snuffelt er zelfs aan. Jammer dat ze er niet in kan kijken. -Heeft de njonja lekkere zeep gekocht bij Song? En kon ze die beeldige renda nog krijgen waar ze het laatst samen zo druk over hebben gehad? De Chinees had er maar een kleine voor raad van. De avond is gevallen over de In dische metropool... Het krekelkoor komt in actie. Sjirp,.sjirp Zwoel-pikante bloemengeuren zweven aan. Op de voorgalerijen zitten vredige mensenfiguren onder rose en reseda licht. Lees verder pag. 18 ::.v. '!5f TILLY WEISSENBORN Op 28 October 1964 overleed na een kort stondig ziekbed te Baarn mevrouw Mar- garethe Mathilde Wijnmalen, geboren Weissenborn. Tong Tong, 30 november 1964 In duizend beelden heeft zij Javds schoon- schoonheid vastgelegd, Vlakten en bergen, stille kratermeren, Het rijk van Ratoe Kidoel, duizend keren Wat onverganklijk schoon is uitgezegd. Hoe vaak heeft zij, moeizaam omhoog gegaan Naar hoge top, in roze en gouden gloed, In glans en schittering diep aan haar voel Het schone dagbegin stil mogen gadeslaan. Hoe dikwijls heeft zij aan het Zuiderstrand De zee zien glanzen in de laatste stralen, Tot Matahari, bloedrood, neer ging dalen En Nacht zich lei over het heuvelland. Wij willen haar in dankbaarheid gedenken Om wat in beelden zij heeft vastgelegd, Om zoveel schoonheid die zij ons kwam schenken, Schoner en gaver dan in woorden kan HEIN BUITENWEG 17

Tong Tong | 1964 | | pagina 17