„DJANGAN PASANG, TOEAN1' Radio BOLLAND JIM REEVES t Life, fë&xM Tong Tong Kunstkalender 1965 Na in Medan destijds Kerstmis te hebben gevierd moest ik me natuurlijk voorberei den op de viering van Nieuwjaar. Het Mo hammedaanse, Chinese en Joodse Nieuw jaar had ik (als journalist} ook al moeten gedenken en het ligt dus voor de hand, dat ook het Christelijke Nieuwjaar op gepaste wijze moest worden gevierd. Dat was, zoals totnutoe het geval is, tussen 31 december en 1 januari. Verwacht u, dat ik uitvoerig uit de doeken doe, hoe een Europese jaarswisseling in Medan gevierd werd? Ik neem aan van niet. Vervolg van pag. 5 Goethe waren "Meer licht" en niemand weet of hij bedoelde dat er een paar kaar sen meer in de sterfkamer gebracht moes ten worden of dat hij meer Licht zag. De soldaat in de Hoofdwacht van Batavia zei: "Merdeka!" en was dit een laatste kreet van nationale bevrijding of een besef van bevrijd zijn van alle aardse twist en oorlog? Eén ding is zeker: dat ook in strijd, on zekerheid en duisternis van het werkelijke leven een uitgang gevonden kan worden naar het uiteindelijk geluk. Dat wij dus het leven niet vrezen moeten, noch in voor- noch in tegenspoed. Dat èn zij die straffen, kerkeren en doden voor hun rechtsidee, èn zij die door de anderen gestraft, gekerkerd en gedood worden, voor hun rechtsidee, ie der op een eigen weg het Licht kunnen vinden. Als men mij verwijt dat ik in dit nummer niet een wat vrolijker en optimistischer stuk heb kunnen schrijven, heeft men gelijk. Maar het kan niet anders. Daarvoor heb ben om onverklaarbare redenen "geslaag de" kerstvieringen me altijd te weinig "ge daan", maar slechte kerstmissen me altijd veel dieper geraakt. Om even onverklaar bare redenen hebben kerstmissen onder niet-Christenen of slechte Christenen me altijd het gevoel gegeven alsof ik met dit feest bij hen juist meer "thuis" was. Alsof het altijd meer ging om de kerstbelofte dan de kerstboom - en dat de bewustheid van de belofte het sterkst leefde bij de "out siders". Alsof het kerstfeest eigenlijk geen Christelijk, maar een universeel feest is. Dat ook ongekend en ongevierd waarach tig beleefd kan worden. Ook ben ik me misschien te veel histo risch bewust van het kerstfeest, dat ont stond in Nood. Geboren werd in de periode tussen de kindermoord van Bethlehem en de verwoesting van Jeruzalem; bij de ver strooiing van een volk en de dreigende on dergang van een wereldmacht. Zodat ik me in omstandigheden van nood dieper be wust werd van het zoeken van de mens op aarde, ook voorbij de dag kerstdag en voor bij de grenzen van de Christelijke gemeen te. En dus mee zocht met "outsiders" en "zondaars" buiten de vier-kringen van in siders. Mijn eerlijke en diep gemeende kerst wensen voor U zijn er zeker niet minder om. Noël! Noël! Vreest nimmer! TJALIE ROBINSON En u zult mijn beknoptheid wel willen ver ontschuldigen, omdat mijn relaas in dit blad niet kan uitdijen tot een roman. Zo even beweerde ik, dat Nieuwjaar op ge paste wijze werd gevierd. En hoe! Zo was op een keer op oudejaarsavond omstreeks 12 uur Janus verschenen, de oude godheid, naar wie wij zelfs de maand januari hebben genoemd. Uiteraard is u bekend, dat die Janus twee aangezichten had: het ene keek naar het verleden, het andere naar de on gewisse toekomst. En waar voelde men zijn onzichtbare tegenwoordigheid? Wel, in „Hotel de Boer", waar de spanning ook hoorbaar steeg vanwege het ontkurken van champagne-flessen. M'n vriend, de Wit-Rus Wladimir Tanin - die enkele jaren later in Bandoeng de zgn. Taninofoon, een soort xylofoon, uitvond! - zette alles op haren en snaren om op ge paste wijze de overgang van oud naar nieuw te markeren. En toen hij op het kritieke moment op z'n accordeon de beslissende 12 klokslagen muzikaal wilde onderstrepen, weerklonk uit de monden van Delianen één hartroerende uitroep, n.l.: „Vuurwerk. Helaas was dat onmisbare vuurwerk, hét oeroude middel om boze geesten te verdrij ven, niet onmiddellijk bij de hand. Geen nood echter. Want een paar planters trokken op het terras hun pistolen en revolvers, met het gevolg, dat een daverend geknal weerklonk, waarvoor ongetwijfeld alle boze geesten op staande voet of zwevend af deinsden. Met uitzondering van de inlandse politieman, die vóór het hotel het verkeer poogde te regelen. Met zijn geüniformeerde armen heftig in de lucht zwaaiend riep hij luidkeels met angstige stem: „Djangan pasang, toean...! Djangan pasang Goddank waren alle schoten mis. En toen de nieuwjaarsvierders tegen het ochtend gloren het hotel verlieten, vergaten degenen, die het „vuurwerk" hadden verzorgd, geluk kig niet de inlandse verkeersagent te belo nen. Ja, te oordelen naar z'n vriendelijke oogopslag had ik de zekerheid, dat hij z'n bini heel tevreden deelgenote heeft gemaakt van het zonderlinge matjam, waarop som mige orang belanda - maar dan uitsluitend in Deli - tahoen baroe vieren JACQ. VRéKE Stationsweg 143 1 Tel. 601703 - Den Haag Zo juist ontvangen nieuwe L.P. o.a. Your old loveletters, Oklahoma Hills, Roly Poly, Eveneens 'n nieuwe single: There's a heartache following 4 me, Rosa Rio Rembourszendingen worden prompt ver zorgd. Ook schriftelijke be stellingen. EXCLUSIEVE T.Ö1TIÊ TOll 3 Dubbele kaar ten in kleuren met bijpassende enveloppen sa men voor f 1,75. Aan de binnen zijde van de kaarten een nieuwjaarswens. 1.Kebogan: 141/2 x 23 cm, "Een gelukkig en voorspoedig Nieuw jaar" 2. De drie wijzen: 10 x 22 cm, "Prettige Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar" 3. Chinese Draak: 12 x 151/2 cm, "Een gelukkig Nieuwjaar" Behalve bovenstaande Nederlandse tek sten, dragen de kaarten eveneens een, respectievelijk, Indonesische, Arabische en Chinese heilwens, in overeenstem ming dus met 't karakter van de afbeel ding op de kaart. Te bestellen bij Tong Tong, door stor ting van f. 1,75 per groep van 3 kaarten, op giro 6685, met de vermelding op giro of postwisselstrookje: "Kerstkaarten". Bij bestellen van 3 of meer groepen te gelijk, dus bij 9, 12, 15 enz. kaarten, is de prijs maar f. 1,50 per groep. EVENEENS BIJ TONG TONG VER KRIJGBAAR: geïllustreerd door EPPO DOEVE Een sierraad voor uw huis! Ook dit jaar 's bij Tong Tong een exclusieve Kunstkalender voor '65 verkrijgbaar. De Illustra ties zijn van de bekende Indische kunstenaar EPPO DOEVE. Het formaat is 56% x 341/2 cm, uitgevoerd op stevig karton in 6 warme kleuren. Neer te zetten als miniatuur kamerscherm (ook de achterzijde is geïllustreerd in rood en zwart) op bureau of schoorsteenmantel. Als plaat op hangen aan de muur is ook mogelijk. Alie maanden van het jaar staan op één kant, er is dus meteen overzicht. Code: EDK-65 Prijs: f. 4.90 bij 2 tegelijk f. 4,40 per stuk bij 3 tegelijk f. 4,15 per stuk bij 4 of meer f. 3,90 per stuk

Tong Tong | 1964 | | pagina 27