INTRANED J Jos. van Arcken Duizend-en-Een brieven over discriminatie Passage-, Reis- en Vrachtbureau (v.h HESTA, CRANS:& Co.) Den Haag - Plein 22 - Telefoon (0 70) 18 42 50 Vervolg van pag. 5 de hele krant, blank en bruin, in zijn zak kon steken. In mijn vele contacten in in ternationale kringen in Los Angeles ken ik Negers, Mexicanen, Peruanen, Indonesiërs, enz. die ook in hun eigen "soort" behoren tot de elite en ver uitsteken boven veel blanke groepen die vaak "alleen maar" stom, plat en ingebeeld zijn. Een algemeen oordeel van mezelf over discriminatie: die bestaat omdat het platte of onervaren vooroordeel van de lagere massa's overheerst. Als het betere deel van elke samenleving "uit zijn hok komt" en meer vrienden maakt onder het betere deel van andere ethnische groepen, wordt een voorbeeld gegeven voor lagere mas sa's hoe het kan en hoe het moet. Dan groeit de mens uit boven zijn beperkingen in oordeel en opvoeding. ik spreek uit doodgewone ervaring. Hoe veel last, smaad en haat ik ook ondervon den heb van alle ethnische groepen, mijn persoonlijke vriendschappen met intelligen te, beschaafde, respectabele mensen uit deze groepen, weerhouden mij van discri minerende critiek en discriminerend gedrag. Er Is werkelijk alleen maar één groot (en fataal) onderscheid tussen alle mensen ter wereld: beschaafd en onbeschaafd. Of: ruimdenkend en bekrompen. Of: ervaren en onervaren. Praat niet over discriminatie. Doe. Praat niet over Negers of Indonesiërs. Inviteer een student bij U thuis. En daarna nog één. Kijk niet naar de Zeedijk. Kijk naar Lichtveld, Debrot. Zoek het altijd hogerop. En zorg dat je zelf In eruditie dit "hogerop" waardig bent. Kijk niet neer op wat lager Is. Ga af en toe op onderzoek uit. Kleed je eenvoudig, maar niet "sloppy". Dat is krenkend. Ga ook naar het Noordplein in Rotterdam uierboord proeven. Maar wees niet ongemanierd. Slobber en slurp en boer niet als men het rondom je doet. Demon streer ook niet overdreven tafelmanieren, want daar ben je niet in Royal Gardens of Suisse. Tachtig procent van alle discriminatie wordt veroorzaakt door demonstratief standsbesef of ordinair "jonges-onder-me- kaar" doen. Studeer meer. Elke Arabier "gaat open" als je wat van zijn bescha ving weet, elke Surinamer en Antillaan als je een van zijn dichters of schrijvers hebt gelezen, elke Mexicaan als je weet wie Jose Vasconselos is, enz. enz. Want ieder volk is trots op zijn toppunten. Zelfs de botste Hollandse emigrant in Amerika wordt vriendelijk als je over Rembrandt kunt pra ten (ook al is de man nog zo'n onontwik kelde volksjongen) en zelfs de kwaadaar digste Boeng wordt toeschietelijk als je over Ngemplak kan praten of over Beren schot. Wees je altijd bewust van de aparte nor men van elk volk of ras. Geen enkele Hol lander wordt kwaad als je af en toe wat zegt in "puur Mokems", maar elke Indo wordt kwaad als je hem in petjo aanspreekt. Surinamers en Antillanen hebben een an dere conceptie van het begrip Neger. Ter onderscheiding van de oorspronkelijke Ne gers van Afrika of de stammen aan de bovenloop van de Surinaamse rivieren noe men ze zich Creolen. Twist niet over de wetenschappelijke verantwoording van die naam. Stel rustig en juist vast, dat de Su rinamer en Antillaan een positief eigen cul- tuurmerk dragen. Respecteer dat. Zit niet altijd te leraren bij andere volken over min der goede elementen in hun habitus. Laat je leraren. Veel Hollanders verkiezen Spanjaarden te beoordelen naar de bloederige stieren gevechten of naar die "rot-AIva". En leu teren dweperig over Goya, Ibanez, Quicho- te, het Alhambra. Maar doordring deze cul tuurwaarden en opeens ondervind je een soort openbaring. Goed, we hebben geen tijd en intelligentie genoeg om andere ras sen en ethnische groepen te leren kennen. Maar dan ook geen enkel kwaad woord meer, zelfs al is het waar. Onderscheid scherp. Er is veel valse imi tatie in de wereld. Die mensen hoeven niet slecht te zijn, maar jagen een ver keerd beeld na. Laat ze maar. Ze corri geren zichzelf wel. Een goede vriend van me hier is Juan Gomez, maar hij spreekt geen Spaans of Mexicaans, is nooit in Mexico geweest, lust geen Mexicaans eten, is "door en door Gringo", ook al is hij een opvallend donkere Indiaanse Mexicaan met positieve Aztec-kenmerken. Het is fout om met hem te discussieren. Zo zijn er ook Indo's die zich verkiezen te verdrinken in een puur Hollanderschap. Twist niet met ze. Evenmin als je twist met Stientje Jan sen, die denkt dat ze Marilyn Monroe is. Ook de natuur zit vol schijngestalten im mers? Veel Hollanders geloven in een sprook je dat heet: "Wij Hollanders discrimineren niet". Dat is een aperte onjuistheid en een gevaarlijke blindheid. Ik geloof pas dat dat waar is als er in Holland een "International Club bestaat, waarin mensen bijeenkomen van allerlei kleur en allerlei habitus, waar in men verlangt meer van elkaar te leren bij een respectvolle waardering voor alle ethnische verschillen waarmee God ons geschapen heeft. Dit is positief, intelligent, ruimdenkend en actief werk. Zolang dit niet bestaat, klets braaf voort, maar blijf bene den de maatstaf van God en Nevenmens. T.R. PAUL SEELIG Vervolg van pag. 6 ling voor de Roemeense, Turkse en Oosterse muziek. De Roemeense volksmuziek, verwant aan de Zigeunermuziek is zeer mooi. Bij de Arabische muziek vormen de rebab en de kemèndjèh de begeleiding voor de solozang en voor het recitatief. (De rebab-speler is de leider van het gamelan-orkest!) De Fran se musicoloog Rouanet had een grote ver zameling opgetekend van Arabische en Turkse melodieën. Belangrijke studies over Japanse, Indische en Turkse muziek maakten ook de musicologen Otto Abraham, M. von Hornborstel en A. J. Polak. Het was een heerlijke tijd voor de jonge, begaafde Seelig, omringd als hij was door de grootmeesters van het „Moderne lied" en de „Symphonische Tondichtungen" van wie vooral Hugo Wolf (1860-1903), Gustav Mahler (1860-1911), Claude Debussy (1862- 1918), Richard Strauss (1864-1910), Max Reger (1873-1916), Arnold Schönberg (1874- 1951), Maurice Ravel (1875-1937), Manuel de Falla (1876-1948), Ermanno Wolf-Ferrari (1876-1948) en Ottorino Respighi (1879-1936) nieuwe systemen van rhytmiek, harmonisatie en instrumentatie brachten. CORRA CORRA (wordt vervolgd) Reisadviseurs voor zowel individuele als groepsreizen per vliegtuig, schip, trein en autobus. Speciaal voor: Intercontinentale reizen - Emigratie - Bezoekreizen naar kinderen overzee - Vakantiereizen. Inlichtingen over passagetarieven, visum bepalingen, visumaanvragen etc. worden U gaarne en gratis verstrekt door ons kantoor te Voor OMEGA HORLOGES l naar f Laan van Meerdervoort 520 I Den Haag - Telef. 33 64 41 20

Tong Tong | 1965 | | pagina 20