Tong-Tong Tienerclub I.K.K. TONG-TONG door ROB DESSAUVAGIE 30 JAAR KILIMA HAWAIIANS. Jaren geleden speelde Bill Buysman banjo in een padvindersbandje. Tijdens diensttijd - bij de Marine - ontmoette hij een matroos die hawaiiangitaar speelde en prompt volg de toen een ruil van de banjo voor gitaar en ukelele. Na zijn diensttijd zwierf Bill Buysman enige jaren door de wereld en op één van deze zwerftochten - in Amerika en Canada - hoorde hij voor het eerst "the real thing" - echte hawaiians - in een the ater spelen. Dit was de reden dat hij - toen hij in Holland terug was - zelf een hawai- ianensemble (toen bestaande uit drie man) oprichtte. Al vrij spoedig volgde een optre den voor de K.R.O. Twee jaar na de oprichting trad Bill's vrouw Mary Buisman tot de groep toe als vocalis- te/ukeleliste en in 1941 Wim van Herpen (bassist). De ritmegroep is sindsdien dezelfde gebleven maar wel werd ver- Een bijzondere muzikale avond vond plaats in Op Gouden Wieken op 23 januari, waar op de dames Viehoff, von Gabain, Chérie en Cochius op zeer verdienstelijke wijze oude en moderne liederen zongen, waarbij zij begeleid werden door Joan Ruys, die ook nog enige soli van Schumann, Chopin en Granados ten beste gaf. In het Tong Tong gebouw werd Zaterdag middag 30 januari onder grote belangstel ling door de heer Wijarto, cultureel atta ché van de Indonesische Ambassade, een schilderijen-tentoonstelling geopend van de jonge Indonesische schilder Nasikin, die als decorateur medegewerkt heeft aan het fraaie Indonesische paviljoen van de World Fair in New York. Het werk van Nasikin doet hem kennen als een talentvol schilder, die zeker een belangrijke bijdrage zal le veren aan de bloei van de Indonesische schilderkunst. Op dezelfde dag vertoonde 's avonds de bekende schilder Rudolf Bonnet prachtige kleuren-dia's, die wijlen Paul Spies maakte van landschap en kunst van Bali. Zelden zagen wij zo'n fraaie collectie dia's van dit "laatste stukje Paradijs op aarde". Wat de komende I.K.K.-manifestaties be treft brengen wij allereerst in herinnering de herdenkingstentoonstelling gewijd aan het mooie werk van de Bali-schilder Auke Sonnega. De opening van deze interessante expo sitie heeft plaats Zaterdagmiddag (3 uur) 20 Februari, door de auteur Willem Brandt. schillende malen van steel-gitarist gewis seld. De trouwste Kilima-steelgitarist - van 1946 tot 1958 - is Theo Ehrlicher ge weest. De steelgitaristen zijn trouwens meestal indische jongens geweest want wij zullen er vele bekende namen onder aan treffen: Vic Spangenberg - Broer Arends - Rudi Wairata en Coy Pereira. Tijdens de oorlogsjaren 40-45 waren de hawaiian en krontjongplaten van de Kilima Hawaiians oorzaak van een enorme rage voor deze muziek en verrezen de hawai- iangroepen hier als paddestoelen uit de grond en waarschijnlijk waren er toen net zo veel hawaiiangroepen als nu beatgroe- pen. Na de bevrijding maakten de Kilima's een paar tournee's door Indonesië en werden zij o.a. door Generaal Dürst Britt met de oorkonde "Ere-front-Cabaret der 7 Dec. Divisie" onderscheiden. Door Radio-TV- en vele buitenlandse tournee's waren de Ki lima's inmiddels enorme platen "verkopers" geworden en vooral in Duitsland was hun platenverkoop enorm. In 1954 ontvingen zij een gouden plaat voor de verkoop van 1 miljoen exemplaren van "Er hangt een paar- dehoofdstel aan de muur". Nu de Kilima Hawaiians 30 jaar bestaan is hun optreden - met hun show "Southsea Fantasy" - nog steeds een groot succes, vooral bij de US forces in Europa. Op bij gaande foto treffen wij behalve de Kilima's v.l.n.r. Frans van Oirschot - Wim van Her pen - Mary Buisman, ook aan de dansgroep Irma Rexhauser (echtvriendin van Hot Jum per Oscar) - Olga Linkers en Toto v. d. Beek. Dat de Kilima's een goede opleidingsschool zijn is al vele malen gebleken - kijk maar naar bovenstaand lijstje steelgitaristen - maar kortgeleden bleek dat ook weer toen Frans Doolaard de Kilima's verliet en nu een van de top- krachten is van (op Polydor spelende) Riats van Ko van der Hoeven. Frans Doolaard werkte overigens nog wel mee aan de laatste Kilima LP die door Artone/C. B.S. kortgeleden op de markt werd ge bracht. Deze LP. "Farewell Hawaii" met vele goede au thentieke songs en instrumentals is door CBS-Amerika uitgekozen om op de Amerikaanse en Canadese markt ge bracht te worden. Vooral dit laatste feit ook is 'n teken aan de wand dat de Kilima's na 30 jaar nog net zo goed op de succes-markt liggen als in hun na-oor- logse toptijd. Veel succes verder Kilima Hawaiians! TOCH WEER EEN PLAAT TE VERDIENEN Ondanks mijn sombere berichtgeving over de platendrooglegging, die ik vreesde, blijk ik het weer eens te pessimistisch ingezien te hebben en kan ik dus weer doorgaan met de prijsvragen. Daar er gebleken is dat minstens zoveel "twintigers (of ouder)" als tieners deze rubriek lezen zal ik dan ook maar proberen de vragen daar bij aan te passen en kan dus voortaan iedereen meedoen en hoeft een rijpere Tong Tong lezer op zijn inzendingskaart dus niet meer "Japie Jansen" te zetten om voor een prijs in aanmerking te kunnen komen. (En ze dachten dat wij ze niet dóór hadden). Neen, maar zonder gekheid op twee stok jes: alle inzendingen zijn van harte welkom. "Welk Nederlands orkest is op 30 januari j.l. (voor de tweede maal) vertrokken voor een tournee door het Verre Oosten?" Oplossingen graag vóór 25 februari aan Rob Dessauvagie - TTTclub - Prins Maurits- laan 36 - Den Haag. ONTVANGEN NIEUW REPERTOIRE: LP Farewell Hawaii (CBS) - door de KILIMA HAWAIIANS. LP Tijd voor Teenagers (Philips) door: Willeke Alberti - Rob de Nijs - The Lords - Trea Dobbs - Johnny Lion - The Jumping Jewels Anneke Grönloh - The Sunbeams - Ria Valk The Blue Diamonds - Wanda - Don Mercedes The Improvers - Karin Kent - The Telstars - The Explosions - Johnny and his Cellar Rockers The Fouryo's - Jerry Rix - The Spiders - René and his Alligators. EP France Gall (philips) Laisse tomber les filles - Le premier chagrin d'amour - Christiansen - On t'avait prevenue. EP Denise Maes (philips): Domino - Ik kan 20 slecht onthouden - Heel lang - Een klaproos rood. EP Dutch Swing College Band met llonka Biluska (philips): Mamma 'k wil een man hè, Fanagalo, Daar kom die Alabama en Hamba kale. Singles: Esther Ofarim (philips): Away from you - Hea ling river. The Pretty Things (fontana): Rosalyn - Big Boss Man Claude Francois (philips): Donna Donna - Je sais. Totde volgende I I I -club. The Kilima Hawaiians 17

Tong Tong | 1965 | | pagina 17