K ztxxmstttstm «tyawras ssf ."s su PIET van HOOYDONK voetballer, organisator, verteller Het is prettig om een praatje te maken met de heer P. J. van Hooydonk (zeg maar Oom Piet) vooral als je iets over hem moet schrijven. Want hij kent het klappen van de zweep. Oom P.et heeft al vele oude voetbalsobats geïntervieuwd en van hun verteld in de COOVI-circulaires Bekend voetballer, kundig organisator èn gezellig verteller: zeldzame combinatie van talenten in één persoon. Piet van Hooydonk werd in Semarang geboren op 17 oktober 1896. Als jongen van 4 jaar ging hij met zijn ouders naar Batavia. Daar leerde hij voetballen van de gebr. Pattiwael v. Westerloo. Hij qing op de K.W.S., maar kon zijn studie niet afmaken door het overlijden van zijn vader in 1911. De familie verhuisde naar Bandoeng en op zijn 15e jaar was Piet van Hooydonk genood zaakt als daggelder in dienst te treden bij de S.S. Dat deed hem de voetbalsport niet verge ten. Hij werd lid van UNI en belandde in het 2e elftal. Nauwelijks 16 jaar oud, kwam hij als rechtshalf in UNI's eerste. In 1915 wip te hij over naar SIDOLIG en was zeer po pulair bij de Soendanezen; voor hen was hij "Anom Piet" of - wegens zijn stevige spel - "Matjan". Oom Piet werd in november 1917 overgeplaatst naar Batavia, sloot zich aan bij Hercules, bleef daar 8 maanden en ging toen over naar SVBB. Hij was rechts back en aanvoerder maar ook secretaris penningmeester, schreef geregeld in de "SVBB-Revue" en werd bestuurslid van de West-Java Voetbalbond (later Voetbalbond Batavia en Omstreken). Tussen de bedrij ven door sloot Oom Piet zich aan bij de toneelgroep van Hans v.d. Wall en speelde de rol van Daan in de "Paria van Glodok"! Nadat hij in 1924 weer naar Bandoeng moest (hij speelde daar voor Stormvogels) was hij eind 1925 in Batavia en bij SVBB terug als aanvoerder en bestuurslid. Hij hielp zijn club in 1926 aan het eerste kam pioenschap van Batavia, nadat SVBB jaren lang goede tweede na Hercules was ge weest. Nu ging het hard omhoog tot in 1929 de top werd bereikt. Kampioen van Batavia en zeven spelers en twee reserves in het Bondselftal (captain: Piet van Hooy donk), dat kampioen van Java werd. Boven dien kwam SVBB in een tournooi te Soera- baja van stadskampioen (UNI-Bandung, MOT-Semarang, THOR-Soerabaja en SVBB -Batavia), als ongeslagen "Java Clubkam pioen" te voorschijn! Nog in datzelfde suc cesvolle jaar vertrok Oom Piet met verlof naar Holland. Hij werd lid van Haarlem en was reserve van het 1e elftal. Ook richt te hij in Den Haag V.V.V. (Voetbalvereni ging Verlofgangers) op, dat vriendschappe lijke wedstrijden tegen Haagse clubs speel de, en waarvan ook Tjoh Davies lid was. In 1930 was Oom Piet van Hooydonk terug op Java met standplaats Madioen Oom Piet zou Oom Piet niet geweest zijn, als hij ook hier niet een voetbalclub oprichtte (UNI) en bovendien de Madioense Voetbal bond op poten zette. Verder uitbouwende wist hij samen met Blitar en Kediri - ent housiast gesteund door administrateurs en employé's van de ondernemingen - de Bli- tarsche Sportbond gestalte te geven, com pleet met aansluiting bij de Nederlandsch- Indische Voetbalbond. Daardoor kon hij een sterk Blitars Bondselftal (waarin hijzelf en o a. Baumgarten meespeelden) in het veld brengen. Voor het eerst in de voetbalge schiedenis, wist dit elftal zelfs tot in het atedenturnooi door te dringen. In de kwa lificatiewedstrijden presteerde het team het Semarang met 2-0 te kloppen. Het cham pagne-feest dat na de overwinning in de soos werd aangericht, duurde tot de vol gende morgen! Een jaar hierna, in 1932, werd Oom Piet overgeplaatst naar Soera- baja, waar hij tot het uitbreken van de oor log in 1941 bleef. Vanzelfsprekend weer boekan main actief: bestuurslid van Excel sior, bestuurslid van de Soerabajase Voet balbond, lid van de elftalcommissie en eff- talleider van het Soerabajaas Bondselftöl. Na krijgsgevangenschap (in Pakan Baröe) dook Piet van Hooydonk in februari 1946 weer in Soerabaja op, met de eervolle op dracht de administratieve dienst van de S.S. op te bouwen. Dat lukte prachtig. Deze mooie prestatie werd door de dienstleiding buitengewoon gewaardeerd. Oom Piet (de daggelder van 1911) werd in een hoge rang aangesteld tot fungerend Chef 1e Af deling en benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De "bintang" kreeg hij ook voor de goede geest die er onder het S.S.-personeel, door enthousiaste sportbe oefening, heerste. Ja, wat wil je: Oom Piet was voorzitter van de Sportvereniging Staatsspoor. Daarnaast voorzitter van de Kantoorvoetbalbond, bestuurslid van de Soerabajase Voetbalbond... en gemeente raadslid (later fractievoorzitter) voor de I K. P.! En om helemaal volledig te zijn, ook als scheidsrechter sloeg hij geen slecht fi guur. In september 1949 repatrieerde Oom Piet van Hooydonk. Hij kreeg plezierig con tact met de KNVB in de persoon van Karei Lotsy bij het 60-jarig bestaan van de bond. Oom Piet, oud-resident Scholz en Dr. Nawir vormden een NIVU-delegatie, die een fraai gebatikt wandkleed aanbood. Daarop was Lees verder pag. 21 13

Tong Tong | 1965 | | pagina 13