Oorlogsgravenstichting Haar arbeid ter nagedachtenis van de Nederlandse Oorlogsslachtoffers "OPDAT ZIJ MET EERE MOGEN RUSTEN" De opzet van de Oorlogsgravenstichting kan niet duidelijker blijken dan uit bovenstaand devies hetwelk nader als volgt in de sta tuten is omschreven: -De aanleg, inrichting, instandhouding, verfraaiing en verzorging van het Nederlandse Oorlogsgraf, waar ter wereld dit zich ook moge bevinden, alsmede het onderhoud der in Nederland verspreid liggende graven van leden der geallieerde strijdkrachten, voor zover daarvoor niet door het betrokken land wordt zorggedra gen-. Sedert de oprichting op 13 september 1946 is getracht de woorden in daden om te zet ten. Zo werd een uitgebreid necrologisch kaart-systeem opgebouwd, waarin 250.000 namen voorkomen, werden duizenden graf stenen geplaatst en werden vele contacten met de nabestaanden gelegd. Duizenden Nederlandse oorlogsgraven be vinden zich verspreid over de gehele we reld, voornamelijk geconcentreerd op ere begraafplaatsen, welke direct of indirect on der het beheer der Stichting staan. Genoemd kunnen o.a. worden: de Militaire Begraafplaats Grebbeberg te Rhenen; de Centrale Begraafplaats te Loenen (Veluwe); de erevelden in West-Duitsland (7); Oosten rijk (1); Noorwegen (1); Frankrijk (1); En geland (1); Indonesië (15); Thailand CWGC 2) en Birma (CWGC 1). Voorzover de graven zich bevinden op Commonwelth-erevelden wordt het onder houd - op basis van wederkerigheid - door de Commonwealth War Graves Commission (C.W.G.C.) verzorgd. In Europa zijn de graven op de erebegraaf plaatsen ingericht met gelijkvormige liggen de of staande stenen) in Indonesië met houten kruisen en in Thailand-Birma met bronzen platen op betonnen voetstukken. Vele andere oorlogsgraven liggen voorts op verspreid gelegen begraafplaatsen in bin nen- en buitenland. Ook op deze graven houdt de Stichting een wakend oog. Ter nagedachtenis van rond 115.000 slacht offers, wier stoffelijk overschot niet werd gevonden en voor wie dus geen laatste rustplaats kon worden ingericht: concentra tiekamp slachtoffers, Joden, zeelieden en vele andere vermisten werden de namen vastgelegd in een serie van 38 gedenk boeken. Bovendien zijn te hunner ere op verscheidene erebegraafplaatsen monumen ten opgericht. In het bureau der Oorlogsgravenstichting aan het Bankaplein 5 te Den Haag bevindt zich een wereldkaart, waarop met gekleur de spelden de plaatsen zijn aangegeven waar Nederlandse gevallenen een laatste rustplaats vonden. Vooral in Europa en in Indonesië is de kaart sterk gespikkeld, maar ook langs de kusten van Amerika, Afrika, Australië en Azië ziet men de aanwijzingen, welke daar Beschermvrouwe H.M. de Koningin, Ere- voorz. Z.K.H. de Prins der Nederlanden. vooral betrekking hebben op graven van leden van de koopvaardij of de Koninklijke Marine. Deze spelden symboliseren het totaal van 47.000 Nederlandse oorlogsgraven waarover de zorgen der Stichting zich uitstrekken. Van de verschillende landen waar zich ere velden bevinden laten wij hieronder enkele gegevens volgen van Indonesië en Thai land. INDONESIË. Op 1 juni 1946 werd op last van de Leger commandant in Indonesië het Centraal Bu reau Gravendienst opgericht, dat werkzaam was onder de leiding van de Adjudant-Ge neraal van het K.N.I.L., de huidige vice- president der Oorlogsgravenstichting, Luite nant-Generaal b.d. P. Alons. Hier moest een apparaat vanaf de grond opgebouwd worden, hetwelk bovendien te kampen had met grote moeilijkheden op het gebied van opsporing, identificatie en trans port. Toch werden in de jaren 1946-1952 vele erevelden aangelegd waarop ruim 20.000 burgers en militairen van het KNIL, K.L. en Koninklijke Marine een waardige rustplaats kregen. In de loop van de laatste jaren is het aan tal erevelden door samenvoeging terugge bracht tot 16. Deze bevinden zich in de plaatsen: Djakarta (Menteng Pulo, Antjol, Tjililitan), Semarang (Tillemaplein, Kalibanteng), Surabaia (Kembang Kuning, Bandung (Pandu), Tjimahi (Leuwigadjah), Medan, Pa- lembang, Mandor, Balikpa- pan, Makassar, Menado, Ambon, Timor Kupang. Na de overdracht van de souvereiniteit aan Indone sië zijn de erevelden op 1 januari 1952 onder het be heer van de Oorlogsgra venstichting gekomen. Hoewel de moeilijkheden van de laatste jaren niet ongemerkt aan de Stich ting zijn voorbijgegaan, bleef de OGS door middel van zijn te Djakarta geves tigd Kantoor Indonesië, in staat het onderhoud van al deze erevelden te verzeke ren. De stichting hoopt dat de verbeterde verhouding tus sen Nederland en Indone sië ook aan haar arbeid ten goede zal komen. OVERIGE LANDEN. Bijna 3000 Nederlandse krijgsgevangenen lieten het leven bij de aanleg van de beruchte Birma-Spoorweg. Zij werden na de oorlog herbegraven op door de zorgen van de Commonwealth War Graves Commission (C.W.G.C.) aangelegde erevel den Kanchanaburi en Chungkai in Thailand, en op het ereveld Thambyuzayat in Birma. De inrichting van de Nederlandse graven werd uitgevoerd door de C.W.G.C. nadat de Stichting hiervoor de benodigde gege vens en gelden had verstrekt. Alle graven op de hierboven genoemde erevelden zijn ingericht met betonnen voet stukken waarop bronzen platen zijn aange bracht. Deze grafaanduiding is gebruikelijk op de C.W.G.C. erevelden in dit gebied en houdt verband met de weersinvloeden en aardbevingen. Op de bronzen platen zijn onder de Neder landse Leeuw en de inscriptie "Koninkrijk der Nederlanden" de personalia vermeld zo als deze door de Stichting aan de C.W. G.C. zijn verstrekt. Vele grotere en kleinere concentraties lig gen over de gehele wereld verspreid, o.a. te Singapore, Hongkong, Sydney, Jackson, New-York etc. Waar mogelijk onderhoudt de Stichting het contact met de nabestaanden. Voor deze graven wordt veel hulp onder vonden van de reeds eerder genoemde C.W.G.C. en de Nederlandse vertegenwoor digingen in deze plaatsen. GEDENKBOEKEN. Van 115.000 Nederlandse Oorlogsslachtof fers, die bij de Stichting geregistreerd staan, zijn de graven niet aanwijsbaar. Hun stoffelijke resten zijn nooit gevonden. Die werden opgenomen door de zee, ver brand in crematoria of naamloos in massa graven begraven. Te hunner nagedachtenis zijn gedenkboeken vervaardigd, waarin alle namen werden vastgelegd. Lees verder pag. 20 Ereveld te Menteng Poelo Djakarta 11

Tong Tong | 1965 | | pagina 11