8 H VOOR DE VROUW Tjampoeradoek Pouwels Pouwels Mejuffrouw M. L. van der Capellen oooooooooooooooooooooooooooo O HOEDEN SHOW 8 O 9 o 8 RIA DE KLYN 8 8 8 o o 8 o 8 HOUTRUST - DEN HAAG 8 O 8 8 o 9 8 8 oooooooooooooooooooooooooooo INTERCOIFFURE IDEALE COIFFURES open 7.30 v.m. tot 6.00 n.m. Fred. Hendrikl. 160 - tel. 553055 In "Vrij Nederland" van 5 juni jl. een machtig menu van Bep Vuyk, de bekende schrijfster van Duizend Eilanden en meer dere boeken over Indonesië. Zij speciali seert zich tegenwoordig in Indische en Chinese gerechten in lezenswaardige arti kelen die ik altijd met belangstelling lees, meer door haar manier van stellen dan door de originaliteit van het recept. Nu is het rijsttafel voor een week "geprepareerd" en systematisch ondergebracht in de frigidaire. Soms eet Bep Vuyk nog wel eens in grote stijl rijsttafel. "Toch doe ik het nog wel eens voor oude vrienden, zuiver op senti mentele gronden, in een vertederend her denken van het verleden. Want die sfeer hangt er bij velen van hen en hoewel ik het gevoel verafschuw, geef ik er een en kele keer nog wel eens aan toe. Het is een typisch verschijnsel van groepsbinding" Wat betreft dit "machtig menu met weinig Zondagsarbeid" enkele opmerkingen. A priori veronderstelt de schrijfster dat haar lezerskring de Indische keuken ook uit praktische ervaring kent. Want zij schrijft over atjar tjampoeradoek en dat het bewerkelijk is, maar geeft nérgens het recept! Mijn buurvrouw kwam mij vragen wat tjampoeradoek was; zij wilde wel mee lopen met het "systeem van werken" dat Bep Vuyk ontwikkeld heeft, maar vroeg mijn Indisch kookboek om die atjar te ma ken. En dat is toch niet de bedoeling van een menu". Wat mij betreft, ik draai er mijn hand niet voor om om Dinsdag sambal goreng telor te maken en Woensdag rempah, liéver dan mijn kleine frigidaire vol te stoppen met bakjes, die er elke keer in en uit moeten. Rempah is volgens Bep Vuyk kleine ge haktballetjes, vermengd met klapper en kruiden. Hoeveel klapper en hoeveel krui den en w a t voor kruiden? In Tong Tong weet iedereen dat wel, maar in VN? Wij hebben bovendien geen "frigidaire met een vriesvak over de gehele breedte" zoals zij schijnt te bezitten, en een klein gezin. Anders zou er nog wel wat voor te zeggen zijn, om systematisch voor een hele week rijst te maken en weg te zetten. Hoewel, met een variant op "alle dagen bruine bo nen..." iedere dag rijst zou mij persoonlijk in dit klimaat gauw vervelen. CC. Enige nummers geleden verscheen in Tong Tong een oproep, gericht tot oud-leer lingen van mej. M. L. van der Capellen, leidster van een bekende kleuterschool in Batavia, om bij te dragen aan een hulde blijk, haar aan te bieden op haar 80ste ver jaardag. Op 29 mei werd haar dat huldeblijk over handigd in het Bejaardencentrum Steen voorde, Generaal Spoorlaan 62 te Rijswijk, en wel in de kleine schouwburg van dat centrum, door de directeur welwillend voor deze gelegenheid ter beschikking gesteld. Om 3 uur verzamelden zich daar - na een voorafgaande huldiging van de jubilaresse door haar naaste familie, die haar een fraa ie wandklok aanbood - vele oudleerlingen en ouders van oudleerlingen, die zij in ja ren niet had ontmoet. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer mevrouw Caro van Eyck en mevrouw W. Vooren, echtge note van de voormalige directeur der KW lll-school te Batavia. De heer van Helsdingen opende de fees telijkheid en herinnerde daarbij aan de vele voorstellingen, die de jarige haar kleuters in Batavia liet opvoeren. Bij wijze van aan schouwelijke herinnering daaraan voerde daarop een zestigtal kleuters van de Sint Catharina-kleuterschool in Haarlem-Noord een aantal zang- en dansnummers uit onder leiding van mevrouw C. J. van den Berg, zelf weer een oudleerlinge van mej. Van der Capellen, en van de Eerwaarde zuster Engeline. Het dochtertje van mevrouw van den Berg opende de voorstelling met een gedicht ter huldiging van de jarige, waarna een groep kinderen, uitgedost in witte uniformen, ver sierd met rood en goud, een kleine parade te zien gaven. Daarna volgden twee Indo nesische liedjes, namelijk Boeroeng kaka- toea en Boeroeng koetilan. Een stel kleine meisjes, met in elke hand een kaarsje, ga ven daarop met grappige ernst een Indone sisch dansje ten beste, waarna tot slot weer andere kinderen, gekleed in met de hand beschilderde clownskostuums, een koddi ge dans uitvoerden, die veel gelach aan de zaal ontlokte. Tot slot zongen alle deelne- mertjes de jarige nog toe en bood een van hen haar bloemen aan. De heer Catalani bood de jarige namens directie en redactie van dit blad een levens lang gratis abonnement op Tong Tong aan. Mejuffrouw van der Capellen vormt - zo zei hij - met haar school een stukje Indi sche geschiedenis, waaraan velen, die het vooroorlogse Indië hebben gekend, met dankbaarheid terugdenken. Vervolgens sprak Caro van Eyck mejuf frouw Van der Capellen toe. Zij verklaarde getroffen te zijn door de warme genegen heid, die zo velen de jarige toedragen. Zij zag daarin de weerspiegeling van de liefdevolle aandacht, waarmee mejuffrouw Van der Capellen altijd haar kleuters van vroeger heeft omringd. Daarna overhandigde de Heer van Hels dingen de jarige het geschenk, bestaande uit een bedrag in geld, bijeengebracht door ruim honderd oudleerlingen en ouders van oudleerlingen, over tal van plaatsen in Ne derland verspreid. Hij verzocht haar daar zelf een bestemming aan te willen geven, maar een deel daarvan ook te willen beste den aan een blijvend aandenken aan deze dag. Tot slot bedankte de jarige voor de hul diging, die haar kennelijk heeft verrast en ontroerd. O O O O O O op de PASAR MALAM tong tong Q O geheel verzorgd door 9 O op vrijdag 2 juli O O en zaterdag 3 juli O 14

Tong Tong | 1965 | | pagina 14