NIEUW: DE moesson - reeks Mr. Petrus Gerardus van Overstraten Vervolg van pag. 7 de jonge afgestudeerde ingenieurs van Ban dung, vaak brilliante koppen en mensen met "dash", die in hoge mate gehandicapt zijn door het tekort aan een "onderoffi cierscorps". "Hoe graag zou ik hier willen helpen!" Hij achtte het een fout dat constructie werkplaatsen in vele gevallen door de Staat werden beheerd. "De metaalindustrie heeft altijd gebloeid op free enterprise", meende hij, "de productie moet worden gestimu leerd door de marktaanvraag, niet door "re- gerings-distributie". Geef de talloze eige naren van constructiewinkels de gelegen heid om goed te verdienen en zij zullen hun bedrijven zeker perfectioneren!" En hier mee heeft Hofstetter onbewust gehamerd op hetzelfde aambeeld als President Soe- karno: "berdiri di kaki sendiri": sta op eigen benen! Na de vele oppervlakkige en goedkoop denigrerende opmerkingen over wat in In donesië "beroerd" is, is zo'n onderhoud een verfrissing. Van een man die wéét en die tot helpen bereid is. Er is helaas zoveel onbillijke en onvruchtbare critiek op Indo nesië. Tijdens de vertoning van de film "Wel come to Indonesia" van Gerard Raucamp op de Pasar Malam hoorde ik iemand in de zaal mompelen: "Allemaal propaganda. Mooier voorgesteld dan het is!" Maar zo zijn alle films over Amerika, Parijs, Spanje, enz. enz. Wat willu? Als U op reisbureaux in Amerika foto's ziet van Nederland, dan is het één en al zon en vrolijkheid! Dan roep ik toch ook niet uit: "Boerenbedrog!" Als U zich aan andere mensen voorstelt, laat U zich ook van Uw beste kant zien. En ik heb nog nooit iemand horen zeggen: "Ik zie er wel netjes uit, meneer, maar ik ben een dronken druppie hoor en ik maak schulden!" Kijk bij elk volk naar zijn goede kanten En wat de slechte kanten betreft: hoe kan ik helpen daarin verbetering te brengen? Met afkammerij sadja is geen volk gediend. T.R. Geb. Bergen op Zoom in 1775 (gedoopt 19 Februari 1755) - Overl. 22 Augustus 1801 Batavia en aldaar begraven. Geboren als zoon van Johannes Hendricus van Overstraten, burgemeester van Bergen op Zoom, en Catharina Wilhelmina Ael- mands, studeerde hij te Leiden in de rech ten (2 September 1772 - 17 Augustus 1780) en vertrok na zijn promotie naar Indië met het schip "'t Slot ter Hooge", van de Ka mer van Zeeland. Na aankomst te Batavia, 19 April 1781, werd hij als buitengewoon lid in de Raad van Justitie opgenomen. Hij maakte een hele snelle promotie: 1783 gewoon lid van dit rechtscollege en in het zelfde jaar advocaat-fiscaal; 1784 tweede en 1786 eerste secretaris der regering; 1790 buitengewoon Raad van Indië. Tot ontplooiing kwamen zijn grote gaven en karakter eerst ten volle nadat hij op 31 Augustus 1791 was benoemd tot gouver neur en directeur van Java's Noord-Oostkust toen wel het belangrijkste deel van 's Com pagnies gebied. Hij kon uitnemend met de Midden-Javaanse vorsten omgaan en toonde, zo nodig, ook grote onverschrokkenheid. Door zijn be moeiingen namen de koffie- en pepercul tuur ten zeerste toe. De 16de Augustus 1796 benoemden C. G. hem tot G.G., als opvolger van Alting, zeker de beste keuze. Door die benoeming werd hij tevens opgenomen in het college van de C.C.G.G. en 17 Februari 1797 aanvaardde hij beide functies. Hij beschouwde de verdediging tegen de Engelsen als zijn voornaamste taak. Daar de verbinding met het moederland geblok keerd was, moest hij die geheel op eigen kracht organiseren. Hij versterkte leger en vloot met inheemse manschappen en wist de steun der vorsten te verkrijgen. Een aanval der Engelsen op Batavia (Augustus - November 18Ö0) kon worden afgeslagen. De Engelse vloot wend de zich toen naar de nog steeds befaamde specerij-eilanden en slaagde er 21 Juni 1801 in, Ternate te bezetten. Van Overstraten die sedert enige tijd ziek was, trok zich dit zo aan, dat hij 22 Augustus 1801 overleed. Hij was de eerste G.G. die begraven werd op het kerkhof Tanah Abang te Weltevre den, dat hij zelf had laten aanleggen. Van Overstraten was een eerlijk man en een hard werker. De knevelarij der inheemse bevolking, zowel door haar eigen hoofden als door Europese ambtenaren, heeft hij vol overtuiging bestreden en daartoe onder meer een verbod uitgevaardigd van het aan nemen van geschenken door ambtenaren. Batavia heeft bijzondere redenen om hem dankbaar te zijn: hij is n.l. de eerste ge weest die krachtige pogingen deed om de ongezonde benedenstad als woonplaats te verwisselen met de hoger gelegen zuide lijke buitenwijken, het vm. Weltevreden. Dit werk werd door Deandels voltooid. Daar de eerste grondwet der Bataafse Republiek bepaalde, dat per ultimo December 1799 alle bezittingen en schulden van de Oost- Indische Compagnie aan de Staat zouden overgaan, is van Overstraten de eerste G.G. geweest die deze functie ook voor den Lande heeft vervuld. J.C.H. Bronnen: Dr. F. W. Stapel. Gouverneurs-Generaal van Nederlandsch-lndië. Deze eerste uitgave in de nieuwe reeks van de Uitgeverij Tong Tong is tevens het eerste boek van de schrijfster Lin Scholte. De bekende Indische auteur E. Breton de Nijs (Rob Nieuwenhuys) schrijft over Lin Scholte en haar boekje o.m. het volgende: "...in dit levensechte verhaal wordt verteld over Djemini, een soldatenkind in de tangsi geboren en opgegroeid. Ze trouwt met een Hollandse korporaal en hun verbintenis wordt een zeer gelukkige. Uit dit huwelijk wordt het meisje Linda geboren... zij doet het verhaal van haar ouders en familie dat vanzelf in haar eigen levensverhaal uitloopt. Getuigenissen als deze zijn zeldzaam in de Indische literatuur. Het tangsi-leven is nooit eerder het onder werp geweest voor een verhaal of roman. Een sociaal vooroordeel heeft velen ervan weer houden te schrijven over de wereld van "mindere militairen" en onderofficieren. De schrijfster Lin Scholte kent dit vooroordeel niet. Dit siert haar en het pleit voor haar intelligentie. Ze is een meeslepend vertelster door de mogelijkheid, geloof ik, die weinigen bezitten, de dingen op afstand te zien en er toch bij betrokken te zijn. Daardoor ziet ze kleine levende en karakteristieke details en hoort men haar tegelijk praten. En het is heel wat om zo te kunnen schrijven dat de stem doorkomt (met het accent erbij!). Daarvoor moet men potentieel schrijfster zijn..." Een boekje dat veel Indische lezers zal aanspreken omdat het een belangrijk facet van de Indische samenleving beschrijft, maar ook veel "pur-sang" Nederlanders zullen ge troffen worden door de aparte verteltrant en het unieke onderwerp. Prijs f 2,95 f 0,30 portokosten. MOESSON 8

Tong Tong | 1965 | | pagina 8