VOOR DE VROUW ROOD GROEN EN VEEEEL WIT 8 LILIAN DUCELLE ZALIG KERSTFEEST en SLAMAT TAHUN BARU George is een druk mannetje met een ko misch gezicht en een overdadig pak. En zo zijn de étalages die hij viermaal in het jaar maakt voor de modezaak waar ik werk ook: druk, komisch en overdadig. Zodra George klaar en weg is, klim ik in de étalage en haal, al naar het jaarge tijde waarin de zaak "verkeert", alle te veel aan hyacinthen, zwaluwen, korenaren, herfstbladeren, kerstklokken en sneeuw weg om plaats te maken voor wat japonnen en blouses. Per slot van rekening moeten de mensen kunnen zien dat ze voor een mode zaak staan. De vorige maand kwam George binnen met een: "I've got a real surprise for you! But don't look nowl" "Bless his little heart!" zuchtte Margaret mijn cheffin, gelaten, "nu kunnen we alles verwachten". Alles bleek niet eens de helft van wat George ons deze keer schonk: een com pleet gouden etalage. Sprakeloos en ver pletterd staarden we naar zijn schepping van gouden kristallen, gouden poinsettia's, gouden dennetakken en gouden sneeuw. Ik neuriede zacht het James Bond thema en zei: "Goldfinger". Het zou grappig geweest zijn voor een film, maar voor Kerstmis? Nu is het Kerstmis geworden en we zijn aan onze gouden étalage gewend. De da mes vinden hem allemaal fascinerend, op windend, prachtig, origineel en het treurig ste van alles is dat ik 'm zelf wel vind meevallen. De goudbrokaat mantelpakjes, de goudkleurige pantalons met de zwartflu welen vestjes, de lichtrose wollen toiletjes met de gouden tressen, ze lieten zich ge makkelijk inpassen in al die gouden schit tering. Ik had niet geweten wat te doen als er een simpele rood-groen-wit étalage was geweest! Vorig jaar heb ik U verteld dat het rood groene Kerstfeest hier in Amerika voorbij 3000000000000000000000000000 o wenst O al de lezeressen (en lezers!) van MYANA een ZALIG KERSTFEEST EN EEN VOORSPOEDIG 1966 oooooooooooooooooooooooooooo 18 is. Je vindt hier gemakkelijker een lila dan een groene Kerstboom en zo langzamer hand verdwijnt ook de oorspronkelijke kleur van verschillende dingen in het dagelijkse leven. Je vraagt je soms af of het moderne kind nog weet dat een paard nooit groen of paarsgeboren wordt, en eendjes en poe zen nooit blauw en oranje. Welk kind weet nog welke haarkleur haar moeder oorspron kelijk had en gelooft dat ook zij normale roze nagels had als kind? Een halve eeuw geleden had je houvast aan de kleur van de dingen om je heen. Vloeren, meubels, muren, potten, pannen, bloemen en bomen, ze hadden de kleuren die bij hen hoorden, van heel vroeger af. Het was zo simpel. Maar nu? De kleur van de bloemen in de étalage is ontstaan door de knapheid van de chemikus, niet door de Liefde van God. Kleuren kunnen veran deren omdat een mens het wil. Ze willen blauwe anjers en groene chrysan ten, blauw haar en groene oogleden. Dat vindt men prachtig, net als gouden poinset tia's, gouden sneeuw en een lila Kerstboom. Hoe goed is het om af en toe je ogen te sluiten en deze krankzinnige bonte wereld te ontvluchten in de simpele herinnering van eerlijke kleuren. De bruine kali Brantas, de rustige grijze kalistenen daar onder de brug van de Maet- suyckerstraat in Malang. De vuurrode can- na's en gele alamanda's op het plantsoen voor het Gemeentehuis in Soerabaia, de al tijd groene bomen aan de Dagoweg in Bandoeng. De eigenaardig roodbruine modder in Sampit en de zwarte rivier met het ondoor zichtige water dat goudbruin werd als je het in de kom van je hand hield. De grijze varkens in Kampong Sangla (even buiten Den Pasar) die dwars door de paggers heenliepen om van je katjang en ke- tella op het erf te eten, de boomslang die in de bougainville woonde en die zo prach tig lucide groen was, dat je er verliefd op kon worden als je er niet zo doodsbang voor was. De gele dahlia's en de marmer witte Jonkheer Mok rozen in Oma's bloe mentuin. En de zuur-groene blimbing woloh die bij trossen aan de stam hingen. Mijn herinnering is gaaf en oprecht en geeft geen verwrongen kleuren als de kleu rentelevisie en de kleurenfilm. Hoe zal de herinnering bij onze kinderen zijn? Mijn kinderen weten nu nog dat de grach ten in Amsterdam donkergrijs-groen zijn, de huizen en gebouwen grijs, vaal, verweerd, de zee grijs en de duinen wit. Ze herinneren zich de strenge kleurenvlakken bij Lisse en Hillegom en weten dat het bloemen waren. Welke bloemen? Tulpen? Ja tulpen, rode en gele en gespikkelde. Maar ze hebben ook een zwarte gezien en blauwe. Bloemen heb ben overal weer andere kleuren, tulpen in ieder geval. Kembang Merak, Ganda Soeli, Soengsang blijven onaantastbaar in kleur en vorm, onaantastbaar in mijn herinnering. Zo blijf ik me Kerstmis herinneren als een feest in rood en groen. De eenvoudige rood crêpe papieren versieringen en het groene geurende dennegroen. Er was wat zilver en goud, maar het was niet over heersend. Ik heb nooit gedroomd van een witte Kerst want ik kende geen sneeuw anders dan van een briefkaart. En met mij tienduizenden andere Indische kinderen die het dromen van een white Christmas dus maar graag overlieten aan Bing Crosby. Nu denk ik ineens ook weer aan de Kerstverrassing van onze oude kokki, die zomaar uit zichzelf een kwee lapis maakte in rood, groen en wit. De witte laag het dikst, omdat ze wist dat ik het meest van het witte hield. Voor mij blijft die kwee la pis de mooiste herinnering aan een Kerst- tractatie en daarom misschien ook blijf ik me Kerstmis herinneren in rood, groen en véééél wit. Rood voor de warmte, de liefde die er in ons hart moet zijn, groen voor de hoop en verwachting op een betere mens heid en wit, véééél wit voor de Vrede met onszelf en de Vrede met anderen. Zalig Kerstfeest! LILIAN DUCELLE llj|JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!l!lllll[lll!llllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll:illllllllllllllllllllllllllllllllll| Aan alle vrienden en begunstigers KOKKIES Rijstwinkels: Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 I AMSTERDAM -W. iiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinnniuiiiiiiiiiiiiin

Tong Tong | 1965 | | pagina 18