Bi/rit BibLfcBlKt Bibtt Mg Het grote licht Wij, d.w.z. Herik de Groot en ik, dreven in Sibolga zo goed en zo kwaad als het ging ons huishouden, bijgestaan door een Batakse bediende die het schaakspel zeker niet had uitgevonden. Blijkbaar had hij in de loop der jaren zelf ontdekt dat bij hem alles min of meer uit de hand liep, want hij bleef altijd aan de voorzichtige kant als wij hem wat vroegen of opdroegen en ant woordde steevast: "Barangkali". Wij hadden bij onze aankomst in Sibolga de Resident een bezoek gebracht, wat toentertijd de gewoonte was, en kregen op een gegeven dag het tegenbezoek, iets waar we erg tegen op hadden gezien van wege de weinige hulp die wij van de zijde van ons factotum konden verwachten. Wij konden er slechts het beste van hopen. Het werd een avondbezoek. Zodra de Resident en zijn vrouw hadden plaats ge nomen, boden wij hen iets te drinken aan en riepen wij onze bediende om ons het gewenste te laten aanreiken. De man zou, uitgedost als hij voor de gelegenheid was, ons zeer zeker honderd procent zijn meegevallen, ware het niet dat hij over zijn schouder een theedoek droeg die geen theedoek was. Want met ontstel tenis lazen wij "W.C. doek", in rode letters op een helderwitte achtergrond. Het kon niet duidelijker! Wij hielden ons van den domme, in de hoop dat het onze gasten niet al te zeer zou opvallen. "Satoe limoen, tiga split", bestelde ik, zuchtend van verlichting toen hij zich monter omdraaide om de drankjes klaar te maken. Geruime tijd verliep voordat ons facto tum weer verscheen, nog steeds met die doek over de schouder, die de gasten nu beslist wel moesten hebben gezien. "Be- rapa split, toean?" vroeg hij. "Tiga split, karbouw", wilde ik zeggen, maar hield het laatste woord nog bijtijds in. Wég was hij weer. Toen de drankjes alsmaar wegbleven, stond ik op. In de achtergalerij vond ik onze steun en toeverlaat, wezenloos starend naar vier glazen, één met limoen, twee tot aan de rand gevuld met whisky, en één leeg glas. Hij had geen kans gezien uit een fles whisky drie volle glazen te schenken. En dat er bij een splitje aer blanda hoorde, was hij doodgewoon vergeten. Ik ben maar niet boos op hem geworden maar heb alles zelf klaar gemaakt, waarbij ik hem en passant de W.C.-doek nog heb afgenomen. Een andere keer diende hij ons soep op, die veel van modder weg had. Wij kregen ons middagmaal uit een hotel en konden maar niet begrijpen hoe zoiets de hotel keuken had kunnen verlaten. Misschien wist onze bediende er meer van .dachten wij. En inderdaad, hij wist het! "Barangkali djatoeh", zei hij, doodleuk. Wat had hij nu gedaan. Hij had de ran- tang met soep laten vallen en het eten er met het vuil van de straat weer in gedaan. De naam van dit grote licht? Salomo, heloof je! SINJO RENDA Beste Tante Mieke Zo laat ik me even voorstellen, ik heet Karen Janssen, ik ben 3 nov. 15 jaar geworden. Ik ben geboren in Palembang. Ik heb nog nooit eerder geschreven, maar zo gauw de Tong Tong komt sla ik gauw de bladzij van de Bi bit open. Ik heb nu een verhaaltje geschreven "HET OCHTENDBAD VAN VADER, MOEDER EN KINDEREN LIJSTER". De eerste zonnestralen drongen tot de grote lijsterbes, jullie kennen die boom wel met trossen bessen die in de late zomer rood kleuren. Op een van de takken, ver scholen tussen blad zat een lijster, een bruin gespikkelde vogel. Hij keek naar een mus die in het vogelvijvertje, aan de voet van de lijsterbes aan het baden was. De lijster vloog weg, maar niet voor lang, wel dra kwam hij terug, en achter hem vlogen vier andere lijsters. Het waren zijn drie '\ongen en vrouwtje. Ze streken vlak bij het vijvertje neer. De vader van het gezin vloog meteen in het water, en spoorde onder luid getjilp de andere aan om ook te komen, het was verrukkelijk! De brutaalste van de drie jongen vloog ook in het water, het klapperde met zijn vleugeltjes zo koud was het! Het ging er gauw uit en vloog naar een takje waar het heerlijk ging zonnebaden. Zijn broertje volg de zijn voorbeeld, maar keek wel een beet je angstig toen het zijn pootje in het water zette. Toen hij éénmaal nat was genoot hij van het koele frisse water, het spetterde in het rond, en maakte golfjes die over het vijvertje heen stroomde en de pootjes van het andere vogeltje nat maakten. Met een vaartje vloog deze in het water. Met z'n drieën hadden ze de grootste pret, ze tjilp ten en spetterden heerlijk. Een dikke tortel duif, een beige vogel schudde minachtend zijn kop, dat zulke domme vogels in de vroege ochtend gingen baden; het was toch veels te koud. De moeder van het stel keek met wakend oog toe, ze ging nu nog niet baden, ze moest eerst op haar jongen let ten. Toen vader en zijn twee zonen schoon genoeg waren, gingen ze op een tak zitten van de lijsterbes en schudden zich daar het water van hun lijfjes, toen gingen ze ook maar zonnebaden. Het vrouwtje liep voorzichtig in het water, brr! Het was toch wel even koud! Met een plonsje verdween ze onder water om dan even later piepend boven te komen. De zon stond nu hoog aan de hemel, en weldra was ze niet meer alleen, er kwamen meer vogels baden. KAREN JANSSEN Zo jongelui, hoe vonden jullie Karen's ver haaltje? Leuk? Wanneer schrijven de andere Bibits ook eens wat? Jullie laten alsmaar Tante Mieke aan het woord en zij zou vre selijk graag ook eens van jullie een geluidje horen. Maar we gaan de goede kant op, want behalve dit verhaaltje is ook de puz zel in deze rubriek van één van de Bibits. Goed zo, jongens en meisjes, zorg dat jullie rubriek een echte BIBIT-rubriek blijft! OPLOSSING KERSTPUZZEL En hoe vonden jullie de kerstpuzzel van Roel Zwartjes? Niet zo moeilijk, geloof ik, want er waren aardig wat oplossingen. Door de kerstvacantie hadden jullie natuurlijk wat meer tijd voor de Bibit-rubriek van Tong Tong. We hebben in ieder geval moeten loten en de gelukkige prijswinnaars zijn; Leo Simon, Van Wielesteinstraat 46, Baardwijk. de 1e prijs, bestaande uit een boekenbon van 10, Sanny Maas, Prof. Rutgersstraat 85, Vlaardingen. de 2e prijs bestaande uit een boekenbon van f 5,en Hans Leyenaar, Binnen 11A, Dussen N.Br. de 3e prijs bestaande uit een boekenbon van 2,50. Welgefeliciteerd, jongelui en nu maar weer meteen aan de slag met de nieuwe puzzel, maar eerst volgt de oplossing van de kerst puzzel: 1 3 5 2 4 7 6 vriezen; 10 8 9 sen; 12 11 15 lam; 14 13 el; 18 16 17 21 laan; 22 19 20 ree; 26 28 23 sla; 25 24 26 das; 29 27 31 32 33 oever; 35 30 af; 34 36 37 hal. De zin is: verzin eens allemaal een raadsel of verhaal. De nieuwe puzzel is een SPREEKWOORDPUZZEL en werd verzonnen en ingezonden door Diet Verhagen (een meisje van 11 jaar), uit Den Haag, die daarmee een boekenbon van f 5,heeft verdiend. Zoals jullie je van het kerstnummer nog wel zult herinne ren kan iedere Bibit met een zelfverzonnen raadsel dat in deze rubriek wordt opgeno men een boekenbon winnen. De beginletters van de hieronder omschre ven woorden vormen van boven naar bene den gelezen een spreekwoord. 1. windrichting - 2. vrucht 3. gedroogde druif - - - - 4. plaats in Drente 5. tegenovergestelde v. klein 6. uitgebouwd venster 7. nimmer - 8. jongensnaam - 9. tegenovergestelde v. boven - - - - - 10. overtr. trap van meer 11. bovenste ged. v. e. kerk - 12. jaargetijde 13. muziekinstrument - 14. deel van je vinger 15. naaigerei 16. vliegveld in N-Drente 17. gebruik je a. h. strand 18. krijg je op je rapport 19. eerbetoon - - - - - 20. ontmoet je op warme dagen - - - - - 21. voorzetsel Insturen vóór 31 januari a.s. aan TANTE MIEKE, Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. En vergeet niet erbij te schrijven hoe oud je bent en of je een jongen of een meisje bent! De prijs, die jullie kunnen win nen is het boek: I Bontot en I Koeze, de avonturen van twee Balische jongens. 15

Tong Tong | 1966 | | pagina 15