KOENTL-ANAK Radio BOLLAND MALAGA (spanje) 8 1 J. M VAN EXEL's oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo 8 öooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Als jong broekje werkzaam bij de Staats spoorwegen te Buitenzorg, woonde ik toen tertijd in gang Manterena (Pledang). Op zekere dag had ik ochtenddienst, en moest ik om half vier in de ochtend op het sta tion aanwezig zijn. Ik zorgde ervoor om omstreeks drie uur van huis te vertrekken, want het was nogal ver naar het station en laatkomers werden zonder genade op de bon geslingerd. Het had 's nachts hard geregend. Toen ik van huis ging hing de maan echter in volle glorie aan het uitspansel, en leek het bijna dag. Mijn weg naar het station leidde langs de Djembatan-merah (de Rode Brug), door de doodse stilte van het vroege morgenuur. Bij het naderen van de brug meende ik in de verte iemand te horen neuriën. Nog half verwonderd dat er nog een ander zo vroeg op straat was, bereikte ik de brug. Het neuriën hield op toen ik haar op de brugleuning zag zitten, gekleed in sarong en kabaja, de haren los. Mooi was ze, buitengewoon mooi! Klein van ge stalte, koelit langsep, Arabische neus, zwar te ogen, zwart haar. Zelden, neen, nooit te voren had ik zo'n schat van een meisje gezien. Wat deed ze daar, helemaal op haar eentje? Ik was haar reeds lang gepasseerd toen ik toegaf aan de verleiding om terug te gaan en een praatje te maken. Zij bleek Vervolg van pag. 9 De revolutie "marcheert voorwaarts". Of, in andere woorden, de machtsverdeling fil tert door alle maatschappelijke lagen. Wat wij nu meemaken, is het langzaam open gaan van onbekende "diepten" in de gemeenschap, een gemeenschap die vóór de onafhankelijkheid niet alleen een kolonie was, maar een gemeenschap met een diep geworteld feodalisme tot in de koloniale status toe. De huidige samenleving vertoont nog steeds vele trekken van het feodalisme on danks alle pogingen in de richting van een meer socialistische structuur. De meest logische weg derhalve voor hen, die niet behoren tot de huidige machts elite, is niet via de machten die deze elite in het zadel hielpen, maar via de tegenstan ders van de westerse democratie, dus via het Chinese communisme. Onplezierige gedachte Dit is een onplezierige gedachte voor het Westen, maar minstens even onplezierig voor al die Indonesiërs die juist een klein voorproefje begonnen te krijgen van de ve le privileges die vóór hen de koloniale machthebbers en de eigen aristocratie had den. Zij zien zich nu geconfronteerd met de keuze tussen het verzet tegen de nieuwe machten( waarbij zij hun sociale positie, inkomen en zelfs hun vrijheid op het spel zetten) of zich aan te sluiten bij de nieuwe machten. Inderdaad zijn er sommigen die erover denken het land te verlaten, maar die mo gelijkheid is te gering. Daarom kunnen we misschien het best het gevoelen uitspreken in de zonet geciteerde brief: "Is dit een voorschaduwing van dingen die komen zul len?" E. W. - P. inmiddels van de leuning te zijn afgestapt. Ik sprak haar aan, vroeg haar waarom ze alleen was, zo in het donker, met niemand die haar beschermde. Wat ik echter ook vroeg, antwoord kreeg ik niet. Geen woord kwam er over haar lippen. En elke keer dat ik haar naderde, ging zij even zovele passen achteruit, juist in de richting van het bamboebos opzij van de brug. Ik vond het allemaal maar erg vreemd! Ik pro beerde het nog een keer, en nog eens, en gaf het toen maar op. Opeens kreeg ik het gevoel dat ik niet met een menselijk wezen te doen had. Op slag stond mijn haar overeind. Toen zij haar rechterhand ter hoogte van haar rech teroog bracht en mij naderbij wenkte, kreeg ik het op mijn heupen. Ik draaide mij om en rende wat ik rennen kon. Gek genoeg scheen ik op één plaats te blijven staan! Ik kwam gewoon niet weg! Achter me hoorde ik haar lachen, niet eens zo bijster gezellig ook. Het wakkerde m'n angst aan en dreef me nog sneller voort, over de spoorweg overgang linksaf. In de Kanarielaan, die naar het station ging, viel ik van m'n stokje. In het bureau van de stationschef kwam ik weer bij mijn positieven. Er zat een prop in mijn keel, en mijn hart barstte bij kans van het bonzen. Pas na een kwartier was ik in staat bij stukjes en beetjes m'n verhaal te doen. Enkelen geloofden me, de meesten lachten me uit, anderen ver klaarden me rijp voor het gekkenhuis. Wat ze stuk voor stuk echter mochten denken, mijn besluit stond vast: geen ochtenddienst voorlopigl En inderdaad, al moest ik er vaak geld op toe leggen om met iemand Lees verder pag. 20 Stationsweg 143 en 77 Den Haag - tel. 0 70- 60 17 03 en 60 15 12 13 JANUARI - GROTE UITVERKOOP GRAMMOFOONPLATEN Fabrieksnieuw gekochte platen goedkoper en beter dan in warenhuizen. Speciale aanbieding: 3 singles voor f 2,45. Onze keuze o.a. Lefty Frissell, Roger Miller The Rackets, Marty Robbins, etc. Géén correspondentie over titels. Rembours uitsluitend in porties van 4x3 singles a 2,45 f 9,80. L.P.'s voor halve prij zen. ^E.P.'s van f 6,50 voor f 2,25. Filiaal Stationsweg 77 - tel. 0 70- 60 15 12 fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllilllllllllllll»"! Schoenhandel alleen Reinkenstraat 29 j Den Haag - Tel. 33 21 17 j 1 Specialist in exclusieve dames- schoenen met hoge of lage hak in de allerkleinste maten. vanaf maat 32 Heden start onze grootse BALANS OPRUIMING inwinimmuunhui VOORJAAR- en ZOMERREIZEN 1966 Reisdata uit Nederland Reisnummer 1 20 maart 5 3 april 9 17 13 1 mei 17 15 21 29 25 12 juni 29 26 33—10 juli 37 24 41 7 aug. 45 21 49 4 sept. 53 18 57—2 okt. 61 16 65 30 69 17 dec. Reisdata uit Malaga Reisnummer 3 24 maart 7 7 april 11 21 15 5 mei 19 19 23—2 juni 27 16 31 30 35 14 Juli 39 28 43 11 aug. 47 25 51 8 sept. 55 22 59—6 okt. 63 20 67 71 3 nov. 21 dec. O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O Per luxe touringcar voorzien van luchtvering, verstelbare vliegtuigstoelen en prima verwarming. Desgewenst staan prima referenties te Uwer beschikking. Reisduur 4 dagen Reissom enkele reis f 185,met 3 hotelovernachtingen met diner Reissom retour reis f 315,met 6 hotelovernachtingen t en ontbijt Reisroute Brussel-Le Mans-Bordeaux-lrun-Pamplona-Zaragossa-Valencia- Altea- Alicante-Murcia-Granada-Malaga Voor inlichtingen en reserveringen: REISBUREAU AMAZONE TOURS, Haverschmidtstraat 114, Den Haag, Telefoon 0 70 - 98 50 83. Op aanvraag sturen wij U gaarne ons per begin december verschijnende voorjaar- en zomerprogramma toe. 17

Tong Tong | 1966 | | pagina 17