JAGEN Vervolg van pag. 3 R. begrijpe mij goed: ik voel me niet te kort gedaan of gekwetst. Ik weiger alleen al deze "gentlemen" de eer te geven die hen, "mensen met een onfeilbare kijk en een schone' lei" toekomt. En wie mij slaat, sla ik soms terug. Dan zegt R.: blijf een gentleman. R. mist een bepaalde historische kijk. Met de gentleman is zowel door de democratie als het communisme afgerekend. Voorgoed. Het boksen als noble art of selfdefence volgens de regels van de Mar kies van Queensberry is voorbij. Zelfs voor wereldkampioenschappen komen opge stookte toffe jongens in de ring, die mekaar vermoorden om geld. Ik ben opgegroeid met jongens uit de stal len rondom "Pappie" Noordhoorn Boelen tot aan de tijd van Bob Mesman Schultz en It. Rhaesa. Boksen. Maar ook met jongelui uit de buurten van Quartero en v. d. Kaay. Vechten, doden. Een bokser "vecht" niet eens om te winnen, maar om het boksen alleen. De buurtjongens vechten "for the kill": sla hem neer! En als hij neer is, schop hem! Vermink hem, dood hem. Het verschil tussen het "uitmaken" uit onze tijd. Om één uur; kies: boksen, worstelen of "alles en alles". Maar "schone handen"! Revan che! GOED! En nu: de boksbeugel, de fiets- ketting, de rel, de krojokpartij. Slecht! Wat mij in de behandeling van Tong Tong en de visie van vele "weidenkenden" op Azië of Indonesië tegenstaat is de gena deloosheid van de straatvechter. Het: beuk, beuk, beuk, beuk eindeloos. Gemoedelijk zijn? Als je een hond ziet slaan, kan je je afwenden, denkend: "het is mijn hond niet" of "wie weet wat die hond gedaan heeft", maar als het ranselen dóór gaat en dóór en dóór, dan kan je in een plotselinge opwelling tussenbeide springen en de beul een trap geven tegen zijn petoet, dat horen en zien hem vergaat. En ook dat is men selijk, mijnheer R. Techniek van een gentleman? Wie door "killers" wordt aangevallen, geeft geen partijtje boksen weg, noch capituleert en vecht niet, want men maakt zo'n man af, omdat immers domme mensen geen ge nade kennen, alleen atavistische klasse- haat. Ook een gentleman betaalt dan uit zelfbehoud met gelijke munt. Een fietsket- ting in mijn nek? Mijn wandelstok op de jouwe. Want alleen dat helpt. Het is ook dit soort mentaliteit (let maar op) dat het gauwst om "plisie" schreeuwt als het denkt tekort gedaan te worden, al noemt men dat soms echt geëduceerd: "mijn recht op een wederwoord langs wettelijke weg te ver werkelijken". Als Mr. X. werkelijk Tong Tong regelmatig leest, wéét hij toch dat ik nie mand uit de weg ga, zelfs voorbij alle gren zen van redelijkheid, zoals R. zegt? Maar het zij zo: ik stop ermee. Zoals ik in de afgelopen jaren successievelijk vele contra-vijandelijkheden gestaakt heb. Want inderdaad verandert dit milieu tóch niet. Pas over vijftig jaren zullen misschien een paar kranten een half kolommetje vrij maken voor een Indisch medewerker. Zo lang ge duld dus. En wat de onprettige bejegenin gen betreft, die blijkbaar even "klimatolo gisch" zijn als regen en wind, hiertegen zullen wij een typisch Hollandse tegenweer opbrengen: "Niet reagere, Leen!" Zelden heb ik een nationaal gevleugeld woord ge zien met zoveel diepe achtergrond! Maar nu het: "je kan tóch niet meer piekerans schrijven zoals vroeger", dat door R. misschien tartend, misschien "execute rend" gebruikt is, maar au fond een diep tragische aangelegenheid is. Immers even jammerlijk verloren als het voetbal uit de tijd van Harry Denis en Nederland-Uruguay en met elftallen waarin officieren en aca demici speelden, net zo jammerlijk verloren als "Mimi", "Tosca" en "Madame Butter fly", de "Gartenlaube-sfeer" en de walsen van Strauss. Niet het verloren gaan zelf is droevig (want alles gaat verloren!), maar het moderne substituut is zo arm en vaak zo vulgair: het beroepsvoetbal, de "natio nale ruzies" van de Olympiade, waarbij protserig de gouden plakken van de naties tegen elkaar worden afgewogen en athleten huilen als ze verliezen, en de moderne jeugd niet meer voetballer, wielrenner of guitarist willen worden om de perfectie, maar om "ping, Tjalie, ping!" En men weet niet wat men mist. De tijd van het dieper vorsen in Indo nesië is voorbij, van een Rumphius, van een Neubronner van der Tuuk, een De Haan of zelfs een Teun Ottolander. Nu heb je alleen nog sensationele nieuwsberichten van korte en kortzichtige waarde en de ver oordeling daarop als "crypto-fascist" (dank U!) en communist. Juristen, doktoren, inge nieurs hebben een politiek oordeel over Indonesië en kunnen niet getuigen van eth- nologische, sociologische, medische of psy chologische waarden in het Indonesische volk. Wat mij tegenstaat en bevreest in het imposant gedonder van Lüthy en Mr X is (bij al hun "kennis") het ontbreken van een hart, een geweten en een besef van "things infinitely tender and true". Mijn grootste gebrek en fout is mijn onver mogen om te begrijpen hoe er mensen kun nen bestaan, die uit een veeljarig bestaan temidden van een rijk en vriendelijk volk alleen maar een boekhouding van "minnen" kunnen terugbrengen. En dit is de essentie van Tong Tong en zijn moeilijkheden: de (verloren?) strijd van het hart tegen het verstand, het geweten tegen het bewijs, de "Vriendschap ondanks" tegen de "Haat om dat". Techniek? Stijl? Gelijk? Ze zijn slechts facet. Wat helaas alleen maar waar is (en verschrikkelijk waar!) is, dat als eerstge noemde waarden het verliezen, het Einde nabij is. T.R. P.S. Verder geen brieven aanbieden met vóór of tegen Tjalie. Ik wil graag toegeven dat alles wat in mijn nadeel gezegd wordt wéar is en daarvoor maaf zeggen, maar laat ons vóór alles het tekort aan sympa thie en begrip aanvullen. Anders gaan wij mét ons gelijk aan gramschap en rancune ten onder. Van mijn verzoek vervat in mijn brief van 22 juni j.l. om mijn abonnement op de "Tong Tong" met ingang van 1 oktober daaraanvol gend te willen beëindigen hebt U kennelijk in Uw Administratie geen aantekening gehouden aangezien de Tong Tongs na 1 oktober j.l. nog regelmatig worden ontvangen. Ik verzoek U thans mijn briefje van 22 juni j.l. als niet geschreven te willen beschouwen en mijn abonnement te willen continueren. Mijn respect aan Tjalie voor Tjalies "Op de Wip". J. H. WILLEMSEN Na een jaar niet-abonnee ben ik via een ver- jaarsabonnement van mijn moeder weer in het Tong Tong-schuitje gestapt. Alhoewel ik dacht van niet, heb ik TT toch meer gemist dan ik dacht en moet bekennen dat ik zo nu en dan gegontjengt heb. Zodoende ben ik in staat geweest je artikelen over Indonesië toch te Lees verder pag. 19 MOUNT SINAI - FONDS De eerste reacties op ons appèl aan Uw saamhorigheidsgevoel, in het Kerstnum mer, zijn geweldig. In één woord: GEWELDIG! Wij wisten het wel: onze groep, onze kleine kring van trouwe Tong Tongers, is tot grote, tot grootse dingen in staat. Wij danken U, lieve mensen, wij danken U in naam van haar, voor wie wij dit doen! En wij zeggen: gaat zo voort, helpt, geeft! Wij houden U geregeld op de hoogte van de stortingen die binnenkomen, en zullen U al gauw iets meer vertellen over HAAR, wier naam voorlopig nog niet bekend kan worden gemaakt om redenen, die U zult willen en kunnen respecteren. Hieronder volgen de initialen en bedragen van hen, die tot en met 31 december 1965 hun hart hebben laten spreken. G.J.v.O.L.A.P.- Dr. A.H.P.- J.R.- T.v.d. 150,— J.v.L.- f 100,— Mw. A.M.B. S.- A.v.d.S.- G.S.- Dms. S.- G.D.J.S.- V.- A.P.- f 50,— A.V.- f 25,— F.A. K.W.S.- Mw. W.S.S.- D.J.S.- M.S.- G.A.S.- J.W.F.- Mw. A.H.v.D.- C.G.K. G.E.T.- C.H.- Mw. F.E.W.v.d.G.- C.W.- v.d.L.- J.N.T.K.- Prof. M.. Ir. T.N.M.- Mej. D.D.J.W.- G.J.W.- S.G.v.d.W.- J.T.sr.- A.T.- M.J.J.T.- Ir. G.C.W.C.T.- f 7,50 F.L.- H.V.- f 5,— E.W.E.B.- F. A.W.V.- f 15,— G.B.T.W.- A.H.- Mej. W.B.- R.B.-W.d.C.d.B -T.W.D.F.- C.J. L.v.d.P.- P.E.S.- f 10,— F.A.- A.C.v.A.- F.- Mw. A.E.F.v.D.- Mw. J.W.d.G.- O.H. W.H.d.B.- J.B.-F.B.- C.B.- Mej. A.v.d. G.- M.H.B.- V.H.H. Mw.W.M.J.H-I.E.K- B.O.- Mw. L.D.- C.J.F.D.- J.S.D.- A.M. W.L.- H.P.L.- Mej F.M.- A.J.v.O.D.- H. v.D.- J.W.v.d.D.B.- E.v.D.- E.v.E.- J.v. P.v.d.P.- J.A.H.v.R.- A.R.- C.J.v.d.R.- E.- K.W.v.E.- L.F.- W.J.H.v.A.- F.E.H.- Mr. K.L.H.M.v.d.V.- M.W.- f 3,50 R.G. E.R.H.- J.C.H.- A.L.A.v.L- Ir. J.G.J.- K.- f 2,50 J.B.- L.V.R.J.B.- E.J.v.B.- L. A.F.K.- C.J.K.- Mw. M.E.K.- A.L.- V.E.H.- C.M.H.- A.L.O.- C.J.P.- J.A.v. J.C.L.- H.M. v.d. M.K.- Mw. A. R.-ƒ1,—N.N.-M.F.v.d.W.- M.- C.A.M.- E.N.- Mej. A.H.O.- Ir. Totaal: f 1425,50. Fantastisch! Vooral als men bedenkt, dat het voor allen een dure maand is ge weest. B.g. bedrag is in elk geval goenoeg voor de reis heen en terug. Nu nog de kosten voor ziekenhuis en behandeling. Ajo, gotong rojong! RED. 4

Tong Tong | 1966 | | pagina 4