t BRIEVEN VAN TIJD EN RUIMTE VERLOREN PARADIJZEN Onder de titel "Amerika heeft een Verloren Paradijs gemaakt van eens welvarend Micronesië", schreef Edward Behr een studie over deze eilandengroep in de Stille Zuid zee, die mij diep trof en ook U allen op de een of andere wijze roeren zal. Micronesië is een koraaleilandengroep ten N.O. van Nw. Guinea, die voor ons voorstellingsvermogen dichterbij komt als we denken aan de Duizend Eilanden in de Baai van Batavia en als we één naam terug- vinden:Saipan (Herinner de krijgsgevangen schap! "Saipan is gevallen! Saipan is ge vallen! Het einde is nabij!"). In Saipan werd één van de moorddadigste gevechten ge leverd uit de wereldoorlog. Van de Japanse bezetting van 80.000 man sneuvelden niet minder dan 74.000. Hiervoor bestaan koel- militaire qualificaties als "decimeren" of "vernietigen" en ook zegswijzen als: hier werden 74.000 vaders, mannen en zonen om het leven gebracht Dan kunnen zelfs onver- zoenlijken alleen maar fluisterend zeggen: "Eigen schuld! Lekker!" want brengt de historie der mensheid niet onvermoeid het verhaal van "Heden gij, morgen ik?" Om te weten wat Micronesië is en wat Micronesiërs zijn, moet men eigenlijk geen geografische studiewerken lezen, maar ro mans van Jack London, Daniel Defoe, Pierre< Loti, Joseph Conrad, Somerset Maugham en misschien zulke "droomboeken" als Rous seau's "Discours sur l'inégaiité", waarin de natuurmens verheerlijkt wordt boven de be schavingsmens. Men kan Gauguin's Tahiti- sche schilderijen beschouwen, maar vooral: wij kunnen ons "onze oedik" herinneren: de verste pasanggrahan, de verlatenste on derneming, het douaniersleven in Dobo, de kleine tangsi in Teloek Way Halim (maar niet te lang en te diep herinneren, anders word je "sentimenteel"...). In elk geval wordt nu duidelijk dat Micro nesiërs niets doen en niets kunnen. DUS "wórdt met hen gedaan". De eilanden wa ren tot 1899 "eigendom" van Spanje, en toen (op Guam na, dat Amerikaans bezit werd en veranderde in één enorme vloot- basis) aan Duitsland verkocht voor 4,5, een habbekrats. De Duitsers gingen er "wat mee doen", maar voor ze nog goed en wel begonnen waren, kwam de wereldoorlog van 1914, waarbij Japan aan de geallieerde zijde vocht en als beloning Micronesië kreeg. De cadeautjes en voordeeltjestijd met primitieve volken! Voor Japan, "buiten-tropisch" gelegen en overbevolkt, was Micronesië een geschenk uit de hemel. Er werd direct enorm aange pakt. Duizenden Japanse gezinnen zwerm den uit over de archipel, "Japanse koloni alen". De autochtone bevolking deugde niet voor dit werk (evenals de Papoea's er niet voor deugden - er zijn veel parallellen te vinden in Micronesië's historie met Neder land - Nw. Guinea!), maar de Japanners zelf waren uitnemendé "skilled labourers", met weinig inkomen tevreden en dus ideaal voor een snelle welvaartsontwikkeling van Micronesië. Ze waren wat levensbehoeften en arbeids-efficiency betreft ongeveer te vergelijken met de Indo's in Ned. Indië. In korte tijd verrezen hele steden, enorme suiker- en ananas-plantages, suikerfabrie ken en raffinaderijen, phosphaat-mijnen, conserveringsbedrijven, scholen, hospitalen, een wijd wegennet (althans op de grootste eilanden zoals Saipan en Garapan). Maar ook werden er vestingen, oorlogshavens en garnizoenen uit de grond gestampt, want de oorlog naderde... De oorlog werd verloren en Micronesië werd Japan afgenomen. Het kwam aan Ame rika. Een Japanse burgerbevolking van 100. 000 zielen moest "opduvelen", zoals ook wij moesten "opduvelen" uit Indonesië. Eindelijk was de autochthone bevolking van de brute overheersers bevrijd, die het volk alleen gebruikte als manusje-van-alles en (zoals wij zelf ook ervoeren) er soms behoorlijk op los konden ranselen. Bij de royale broederlijke Amerikanen zou alles koek en ei worden.... Maar wie nu, evenals Edwar Behr, naar Micronesië gaat en met het volk praat, ont dekt teleurstelling en "verlangen naar de goede oude (Japanse) tijd". Want Amerika heeft geen interesse in Micronesië. Er is 18 jaren lang slechts een begroting van $7,5 millioen per jaar, net genoeg om sala rissen aan overheidsdienaren en een spo radisch object mee te betalen. Men reali seert zich hoe weinig 7,5 millioen is, zegt Behr, als de bouw van één highschool in Amerika alleen al 1 millioen kost! Welis waar is er de laatste jaren 10 millioen méér in Micronesië gestoken, maar de te kenen van verval blijven overduidelijk aan wezig, want 17,5 millioen is schrikbarend weinig. Het best eraan toe is de kleine blanke bevolking van de hoofdstad Colonia (op het eiland Yap), maar de bevolking van de eilanden zelf drinkt b.v. nog steeds on- gefiltreerd water, waardoor zo enorm veel ingewandsziekten bestaan dat Colonia de spotnaam heeft gekregen van "Benjo Bay" (Weet U nog wat o-benjo betekent, tawa- nans?). De verbindingen zijn in elkaar ge ploft door te weinig geld voor regelmatig onderhoud. Een bewoner van Ponape zat eens drie weken opgelegd in Truk, omdat er geen plaats meer was in de periodieke kieine vliegtuigen (Moet je net blindedarm ontsteking hebben!). Amerikaanse school kinderen, die naar Guam moeten vliegen voor onderwijs, moesten dit jaar een maand wachten voor ze eindelijk naar school kon den gaan. De generatoren hebben regel matig breakdowns, waardoor men telkens niet alleen zonder licht zit, maar ook de voedselvoorraden in de centrale vrieskamers bederft. In 't grootste hotel in Yap leven enorme en agressieve ratten. Enz. enz. Het leven is er voor westerse opvattingen goedkoop. Behr noemt één "typisch Euro pees" voorbeeld: Whiskey (Japanse) kost maar 1,60. DUS, constateert sociale za ken, is 35% van de bevolking alcoholist. Een dominee zegt: "Deze mensen drinken omdat ze niets te doen hebben". Want nog steeds zijn de behoeften van deze mensen klein: wat oebie, pisang, vis, komt "zo maar uit de grond"; de volle frigidaires van de Amerikanen zijn geen bestaansbehoefte. Wat wél gretig opgenomen wordt zijn de "aangenaamheden des levens" en men kan op de grote eilanden (zoals ik in een serie foto's in "Holiday" zag) halfblote meisjes met alleen een grasrokje aan) op bromfiet sen zien rondsnorren, met transistors die Beatlemuziek rondschetteren. Precies als Djos op de spoorbrug in "Adieu aan Jose phine". Ademstokkend gewoon! De Boek horststraat dus, maar zonder V D-pakkies. Eén van die meisjes zei: "Ach, ik word maar Amerikaanse, want wij zijn toch niets, en al onze tradities en taboes zijn hopeloos in de war" Neen, Amerikanen zijn niet zo geweten loos als men denkt. Micronesië's tragiek beseft men goed genoeg, maar wat kan men doen? Onafhankelijkheid geven? Dan zitten er binnen een paar jaar allerlei "an dere dieven". Aan Japan teruggeven! Een tweede Pearl Harbour zeker! Voor een touristi^ch vermaakscentrum ligt 't te ver en wordt het dus te duur. Zelf met 100.000 man het werk van de Jap voort zetten? On - be - taal - baar. Amerikanen hebben zoveel nodig om te "leven", min stens twintigmaal zoveel als de Jappen. Alle industrie zou ontzaglijke verliesposten met zich meebrengen en wie wil nou op zo'n stelletje Godvergeten koraal-eilandjes zitten na het zalige Amerika? Ik sprak er met een Indo over. "Maar dat moet voor óns zijn!" schreeuwde hij bijna, "eindelijk een eigen land! Wat die Jappen kunnen, kunnen wij toch ook!" Ik dacht aan zijn kinderen, die al gewend zijn aan het zalige leven op scholen van een millioen dollar, aan zijn vrouw, die al ge wend is aan de luxe en comfort van de supermarkets, aan de ring van veiligheid om haar heen.Hoe zal zij leven op een verlaten eiland als haar kind ziek is en er is geen dokter? Zelfs hier in Amerika verlan gen veel Indo-meisjes naar het "knusse" Holland terug. En heeft niet de ellende van Lees verder pag. 18 6

Tong Tong | 1966 | | pagina 6