VOOR DE VROUW Gedichten van Minnie Hoogland - de Winter DIOGENES en DJOJO BOJO 1 KOKKIES Rijstwinkels: De gedichten van Minnie-Hoogland ver dienen om meer dan de poëtische waarde alleen een plaats in Tong Tong. Minnie is kennelijk een vrouw die ook elders in de wereld dan in Holland alleen geleefd heeft. Haar taaihantering in "Growing older" is immers natuurlijk (niet "vertaal"-)Engels. Ongetwijfeld is haar leven buiten Indië in vele opzichten vreugdevol en zinvol ge weest en misschien zelfs van groter "meet bare" waarde dan die van haar prille jeugd. Nochtans zijn die prille en vage jeugd herinneringen niet alleen haar verdere le ven door bewaard gebleven, maar zo sterk gebleken dat de hierbijgaande gedichten erop geinspireerd zijn (en zeker nog wel meer, Minnie?). Dit nu is een curieuze karakteristiek, die bij Tong Tong algemener voorkomt en zelfs één van de meest typische karakteristieken is van dit blad: de sprong naar het verste verleden. Vele van onze lezers hebben vroeger of later Indië (of Indonesië) verlaten met de bedoeling definitief "een streep te zetten achter wat voorbij is". Ze hebben zich met gusto geworpen in een nieuw le ven; nieuwe ambities en nieuwe liefdes ge kweekt en ontwikkeld. En vaak in zulk een massa, dat de prille jeugd met die vage herinneringen "voorgoed begraven" scheen. Het had bovendien immers geen zin om "terug te verlangen"? Of om "sentimenteel te zijn?" Nochtans, niet alleen bij Minnie, maar b.v. ook bij de onvolprezen Maria Dermoüt (die op haar 65ste jaar in "Nog pas Gisteren" haar jongste jeugdjaren tot het leven terug riep) en bij DUIZENDEN lezers van Tong Tong EN DAARBUITEN is het juist deze "verloren jeugd" die niet aflaat aan te klop pen in de herinnering. En bij zeer velen - die vaak met geen mogelijkheid kunnen schrijven over het realistische leven van vandaag - komt de pen los - en vaak komen IMIII!llllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllll||l||||||||||||||||t[||||I|||||||||||||||||||||||||tt||||||tlljl| waren 2 bekende Wijzen, toen schre- j ven ze al: Kokkie heeft de laagste prijzen Witte de Withstraat 128 Telefoon 89438 Slotermeerlaan 125 Telefoon 130362 AMSTERDAM - W. P.S. WIJ verzenden over de gehele wereld. j iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii stukjes fijn en innig proza of poezie uit de pen. In geen enkel ander blad in Nederland leeft de "verloren jeugd" zo sterk als in Tong Tong. Het schijnt zelfs of geen In dischman met enig gevoel en karakter aan deze Roep ontkomen kan. Het doet er ook niet toe of je Totok of Indo bent, grote of kleine boeng, literair ontwikkeld of niet. Bui ten de Indische groep begrijpt men dat zo niet (omdat deze geestesgesteldheid ont breekt). Vandaar het meestal denigrerende of kleinerende oordeel van Hollanders-die- nooit-weggeweest-zijn. Hollanders schrijven zelden of nooit over hun jeugdjaren, mis schien ook omdat het jeugdleven "met hen is meegegroeid" en niet essentieel veran derd is. De levensconceptie in Holland van 50 jaar geleden lijkt nagenoeg precies op de levensconceptie van vandaag. Bij ons niet. Dit leven van vandaag is totaal anders dan het leven van toen. En desnoods ALLES toegegeven: dat het nut tiger is, practischer, mooier, vormender, enz. enz., dat neemt niet weg dat er in dat jeugdleven ANDERE waarden waren, ook mooi, ook nuttig, ook boeiend - en zelfs in een mate, dat heel het heden erdoor in de schaduw wordt gesteld. Een hele Betuwe vol kersenbloesem kan de geur niet weg wissen van één melati, één koffieboom, één tandjoengbloempje. Absurd nietwaar? En nog veel absurder: alle geuren van Cha nel en Coty kunnen het verlangen niet do den naar de "geur" van het stof van Gresik, de rawa's van Antjol, het veenzuur van de zwarte kreken van Borneo. Ach, psychologen, probeer niet te ont leden of te verklarenl Het is onszelf alle maal te machtigl Hoe droomden wij eens in het verre "en armzalige" Indië van de bou levards van Parijs, het strand van Nice, de alpenweiden van Lausanne, de Hollandse hei. En later zijn we erin gedoken, hals over kop. En met huid en haar zijn we erdoor verslonden, jaar in jaar uit. En dan, plot seling, soms tegen elk logisch verzet in, komt dat andere, het vergetene, het ver worpene, terug met een onweerstaanbare kracht, met een passie die volslagen on verklaarbaar is. De "keiharde handelsman" wordt week als hij zelfs maar de naam Kali Besar hoort, de ex-planter wordt op een wandeling door de onvergelijkelijke tulpentuinen van Lisse achterhaald door de ruige "rotzooi" van een djoerang en staat met een schok stil en snottert, de generaal in Wassenaar ziet in zijn imposant hoofd kwartier plotseling de kleine tangsi in Te- loek Way Halim, hij hoort het teng-teng- teng van de bel in de lome middag en de afgemeten stap van de schildwacht aan de poort, en is even "weg". Ach, argumenteer niet. En luister. Als je luisteren kan! Het lamme is dat deze herinneringen zo ondankbaar schijnen. En dus ook alszodanig door buitenstaanders worden beoordeeld. Zijn ze nou helemaal! Nou zijn ze gezeten en welvarend burger; prachtig gemeubileerd huis, moddervet pensioen plus AOW, plus zoveul op de bank, plus alle veiligheden en zekerheden, plus balletten en concerten en buitenlandse reisjes (enz. enz. enz.) en nou dromen ze nóg van zo'n belabberd kampongpaadje, een natuur die definitief voorbij is, ken je déér met je verstand bij...? Nee. Wij ook niet. Met ons verstand niet. Als je dan met jongeren praat, de HBS- ers en studenten, die zo triomfantelijk met HUN jeugd hebben afgerekend, die je tar ten en bespotten vaak, dan kan je niet anders dan denken: arme kerel, arm meis je. Over een halve eeuw zal je even ver staan als wij. En laat ons hopen dat er dan nog een Tong Tong bestaan zal, die jullie gedachten en gevoelens vergaart. Want deze fase komt TANGGOENG in je leven terug. Ik weet niet of Minnie's gedichten wel kom zouden zijn in een Nederlands (literair) blad. Droge, pientere critici zouden er mis schien heel wat op aan te merken hebben. De jongeren zullen de stijl misschien "ver ouderd" vinden. Maar in dit blad, bij dit soort mensen, van zoveel bezonkenheid "uit een andere wereld", hier hebben deze ge dichten een eigen, een vaste, en een ge respecteerde plaats. Dank aan Minnie. En "tot schrijfs!" T.R. JAVA Daar ving het leven aan... de luchten waren hoog, de wolken waren licht, de nevels waren zilver, en de wind was levend en de sterren waren levend en het land was open aan die groene einder, waar wij jong waren en verwachtend - GROWING OLDER Sometimes, in dreams, I see my mother's garden, I recognize the flowers in the sun, The scent of tongkeng melts with yellow roses, And thousands colours have been brightly spun. Sometimes it happens, when we're growing older The days of early years in dreams appear Like lovely pictures, only light and colours, And every hour of youth seems very near. IK DENK AAN AL DE GEUREN Ik denk aan al de geuren, die de ochtend vulden, Tongkeng en sedap malem en indische sering, ze iveefden door het groen van jonge morgens hun adem, die zoet in de struiken hing. Lees verder pag. 17 14

Tong Tong | 1966 | | pagina 14