mt Bibifc Bifni Bibit Ri.hcb BiM (Bib it ^r^cljccja6e£ m DE TUINMAN EN DE BEER Oproep aan alle lezers van TONG TONG Er was eens een tuinder met een mooie tuin. Hij kweekte er bloemen, entte bomen en verzamelde het fruit. Maar hij was al leen, had geen vader of moeder, noch een vrouw en kinderen. Op een dag besloot hij om ergens tenminste een vriend te vinden, en zo toog hij dan op weg, de bergen in. Halfweg ontmoette hij een beer, die uit de bergen terugkwam. De beer vroeg: "Waar ga je heen, goede man?" De tuinder antwoordde: "De wereld in om een vriend te zoeken". Het ruige dier antwoordde blij: "Ik zoek ook een vriend. Als je mij als vriend wil hebben, ga ik met je mee". De tuinman vond de goedzak wel aardig. Dus zei hij: "Kom dan maar mee. Wij zul len elkaar gezelschap houden". Vanaf die dag woonden de tuinder en de beer samen in de tuin. De tuinder werkte als voorheen, de beer hielp hem, de tijd ging rustig voorbij. De tuinder stoorde zich niet aan de domheid van de beer. Wat deze aan intelligentie te kort kwam, gaf hij aan vriendschap dubbel en dwars terug. Op een hete zomerdag viel de tuinder onder een boom in slaap. Zijn trouwe vriend zat aan zijn voeten, terwijl hij de vliegen met behulp van een tak verjoeg. De vliegen lieten zich echter niet verjagen. Hoe meer de beer met zijn tak zwaaide, des te hard nekkiger zoemden zij rond het hoofd van de slapende tuinder. De goedmoedige beer werd er tenslotte hels van. "Watl" gromde hij, "Willen jullie niet ophouden!" Kwaad nam hij een zwaardere tak, mikte goed en sloeg met alle kracht, die hij had, z'n vriend op het hoofd om de vliegen dood te meppen, die op de wang van de tuinder zaten. Dagenlang zag het de tginder groen en geel voor de ogen. Zo ziet U, machtige Koning: Gevaarlijker dan slimme vijanden, Is het onderhouden met dommen Van vriendschapsbanden. Toen de oude man zijn verhaal had beëin digd, dacht de koning een ogenblik na. Toen zei hij: "Dit is inderdaad een goede waar schuwing, want de vriendschap van een domme dwaas is als het mes in de hand van een kind". "U hebt gelijk, machtige Koning", ant woordde de oude man. "Een intelligente vijand is beter dan een domme vriend, zo als U kunt weten uit de fabel van de kat en de muis". "Wat is dat voor een fabel, vroeg de Koning. De goede man boog en begon z'n verhaal Vervolg van pag. 18 Veluwe, is een grote, staande spleettrom, vervaardigd van hout van de broodboom. Het eiland Ambrijn werd door de Portugese ontdekkingsreizigers Pedro Fernandes de Quiros en Luis Vaez de Torres in 1605/ 1606 ontdekt (vóór Cook in 1773/1774), maar een eiland aantreffend in plaats van vasteland keerde de Quiros terug, Torres ging verder op ontdekking. De spleettrom van de Nieuw-Hebriden draagt aan het boveneind een grote mon sterkop met zeer grote ovale ogen en een lange haakvormige neus. Typisch is, dat op het bekende Paaseiland, ook in Melanesië gelegen, ook behalve de bekende reuzen hoofden, grote stenen beelden bekend zijn van de Langoorspoken, waarvan het hoofd enige overeenkomst vertoont met dat van de spleettrom van Ambrijn, o.a. door de lange haakneus. Onze reis op zoek naar spleettrommen in Indonesië en Melanesië is hier mee ge ëindigd. L. C. HEYTING TH. ZN. Bronnen: Dr. R. Goris en Drs. P. L. Dronkers, Bali, Cultuur geschiedenis in beeld 1955. L. C. Heyting Th. zn., Over Balische houten trommen op wielen (koelkoel), Djawa 1926. A. W. Ligtvoet, Gids buiten-europese muziekin strumenten (Haags Gemeentemuseum) 1962. W. O. J. Nieuwenkamp, Zwerftochten op Bali, 1922. R. S. Wassing, conservator afd. Oceanië, Mus, v. Land en Volkenkunde Rotterdam. Allereerst mijn hartelijke dank aan Directie en Redactie voor het ter beschikking stel len van deze ruimte: U heeft het allemaal de laatste tijd kun nen zien (TV.: twee uitzendingen van Brand punt), horen (radio: AVRO en VARA) en lezen (in practisch alle kranten van Neder land): In Nederland is opgericht een orga nisatie voor DIRECTE HULP AAN KINDE REN IN NOOD. De organisatie heet Terre des Hommes, naar de gelijknamige Zwit serse zusterorganisatie die reeds vijf jaar bestaat en in die tijd ruim 1200 kindertjes uit o.a. Algerije, Congo etc. heeft kunnen redden. Ik heb 't voorrecht gehad, de doktoren van de Velde en de Jong te spreken, die in op dracht van de Nederl. regering naar VIET NAM zijn geweest om te onderzoeken hoe WIJ medisch kunnen helpen. Zij vertelden mij van de onbeschrijfelijke ellende waarin duizenden kinderen daar verkeren: zwaar zieke en gewonde kleuters, vaak zonder ouders, die kreperen (sorry, een ander woord is er niet) als WIJ er niets aan doen. Terre des Hommes Nederland, dat uitslui tend met belangeloze medewerkers opereert - er rijden dus geen dure directeuren in nog duurdere auto's rond, zoals helaas vaak wel het geval is in dergelijke organisaties - heeft op bovengenoemde publiciteit veel steun toegezegd gekregen. Zo boden reeds vijf ziekenhuizen gratis medische hulp (ope raties etc.) aan, een Pharmaceutische indus trie bood de antibiotica aan, honderden gezinnen boden aan een pleegkindje op te nemen etc. etc. Werkelijk als de kleintjes eenmaal hier zijn uit Vietnam is het geen probleem meer ze goed te verzorgen en onderdak te brengen. HET probleem is: geld om ze hier te krijgen. Daar kunnen alle lezers van Tong Tong aan mee helpen. U kunt geld storten op de girorekening van Terre des Hommes, no. 646900 te Den Haag of U kunt door f 3,50 0,45 porti te storten op dezelfde girorekening de gram mofoonplaat bestellen die ten bate van Terre des Hommes wordt uitgebracht. Dan op het girostrookje vermelden: "Grammo foonplaat". Wilt U helpen de plaat in kennissenkring of bedrijf te verkopen dan kunt U inlichtingen krijgen (trouwens die kunt U altijd krijgen) bij postbus 8609 te Den Haag. Tong Tongers, DOE ER WAT AAN! Daarvoor vast mijn hartelijke dank, ROB DESSAUVAGIE 19

Tong Tong | 1966 | | pagina 19