BRIBF Ült DE PARSEES (I) (tweede brief van Jan Ball) J**»») Batlivala Karani: stock shares, Exchange Finance brokers; Barucha Motivali: en gineering contractors; Tata steelmills, Tata Hydroelectric works, Tata Textile mills, Tata Hotelchain, Dalai Co: Precision instrument importers; Darius his orchestra; Metha Transport Co; Dinshaw s. Lawyer: Manu facturer of single phase fractional HP motors; Manoochi Sethna:Dit zijn na men in Bombay, belangrijke namen van ondernemende mensen in een ondernemen de en bijzonder bedrijvige stad. Soms doet de stad denken aan Soerabaia in haar beste tijd voor de oorlog en door haar typische Engelse koloniale bouwstijl, herinnert Bom- Bay aan Singapore, behalve dan, dat het minder of bijna helemaal niet zo tropisch aandoet. Bombay heeft een bijna nooit af latende drukte, het heeft een permanente New Yorks spitsuur-air over zich. Aange zien de automobielen toeters hebben wor den ze ook gebruikt. Daardoor kan men soms het gevoel niet van zich afzetten van: "Dit is Soerabaia gedurende de jaar markt". Bombay harbour, deze ongelooflijk mooie natuurlijke haven, boordevol met schepen, kan men vooral bewonderen vanaf de eerste verdieping van het Taj Mahal hotel (Tata Hotel enterprises), beter bekend in het Oos ten als "The Taj". Schepen, een onafge broken stroom van schepen, allen wachtend op hun beurt om te laden of te ontladen. Het geeft een idee van de invasie in Nor- mandië meer dan twintig jaar geleden. Wel vaart, onbegrijpelijke welvaart, omdat ten slotte iedereen weet, dat India problemen heeft met zijn "foreign Exchange". Het is tenslotte niet te verwonderen voor een land dat zich begon te ontwikkelen, terwijl het 450 miljoen mensen te voeden heeft. Ge weldige voedsel importen waren nodig; het land was nauwelijks geindustrialiseerd en men moest zich grote inspanningen getroos ten om een begin te maken met deze indu strialisatie. Men moest een transportsysteem ontwik kelen om locale hongersnood te voorkomen. Het kan worden gezegd, dat ondanks te kortkomingen, de regering er uitmuntend in geslaagd is, om vele van deze problemen op te lossen. Het is nog lang niet ideaal maar als men rekening houdt met de rela tieve armoede van het bouwland, de over- populatie betrokken tot de bodemrijkdom, dan is het tot nu bereikte resultaat bewon derenswaardig. Maar deze resultaten wer den niet bereikt zonder dat bepaalde vrij heden werden beknot. Wij herinneren ons nog wel uit Indië de onopvallende "Bom- bayer", die gewoonlijk zonder veel drukte succesvol handel dreef en gewoonlijk wel varend was. Trouwens overal waar de In diërs zich gevestigd hebben, zijn ze suc cesvol geweest in handel en nijverheid. Wij hebben altijd de Chinees de rol toegedacht van de meest succesvolle handelsman in vreemde gewesten. Zonder twijfel was dat zeker waar in Indonesië en vele andere plaatsen. Maar waar de Indiër zich in grote getale heeft gevestigd bleek hij meer dan een concurrent te zijn voor de Chinees. Men behoeft maar naar het Caraibische ge bied te kijken om tot de conclusie te ko men dat de Indiër een geboren "free-enter- priser" is, die zijn mannetje staat. Vreemd is ook dat hoewel veel Chinezen zich in India gevestigd hebben, zij eenvoudig geen partij bleken te zijn voor de handeldrijvende Indiër. De vele restricties, welke de handel be moeilijken in India vergen grote vinding rijkheid van de kleine handelsman en ook van de groten om de grote handelslevendig heid in stand te houden, welke Bombay zonder twijfel vertoont. Uit de grote bedrij vigheid van Bombay kan men de conclusie trekken dat de Indiër in staat bleek om die vindingrijkheid op te brengen. Men kan hier alles krijgen maar dan ook alles. De moei lijkheid is, om het te vinden en het is ei genlijk een avontuur om iets te vinden waar wij westerlingen "niet buiten" kunnen. Maar men vindt het...voor een prijs natuur lijk. Plotseling ontdekt men, dat het in India gemaakt wordt als de vraag maar groot genoeg blijkt te zijn. De meeste Indiërs hebben deze drang voor persoonlijke financiële onafhankelijkheid, maar sommige groepen zijn hierin meer succesvol dan andere. Vandaar de geci teerde namen aan het begin van dit verhaal. De namen zijn van mensen, die behoren tot een bijzondere groep, die een duchtige fi nanciële en economische invloed uitoefe nen op het Indiasche bedrijfsleven. In feite was deze groep de eerste, die de moed opbracht om op Westerse schaal industrie- en te stichten en met groot succes tegen de Westerling te concureren. Dit zijn de Parsees. Een merkwaardige ver schijning in de toch al bizarre staalkaart van volkeren, die dit reusachtige land be volkt. Zij hebben bepaalde gewoontes en een uiterst bizarre Godsdienst, die hen stempelen tot een romantische bijzonder heid in de Indiasche samenleving. Vooral wanneer men een oordeel velt "op het eerste gezicht", oppervlakkig dus, krijgt men de indruk te doen te hebben met een troep barbaren. Want is het feit, dat zij zonaanbidders zijn al voorwereldlijk, wat zou U dan zeggen van de gewoonte om hun geliefde, maar pas gestorven familielid naar één van de vele speciaal voor dit doel gebouwde torens te brengen om het gelief de lichaam door de aasgieren te laten op peuzelen. Maar zoals gewoonlijk blijkt na een die per onderzoek, dat hun vreemde gebruiken veel eerder logisch zijn dan barbaars. Het zal verder blijken, dat we hier te doen heb ben met een koudbloedig ras van geniale handelsmensen, financiers, technici en be kwame doctoren. Hoe veelzijdig en be kwaam zal blijken uit de volgende merk waardige statistieken: Er zijn 200.000 Par sees in een land van 450 millioen Indiërs, Lees verder volgende pagina ,22»*» ij In een straat in Bombay heerst oen Bombaylonische spraakverwarring. 5

Tong Tong | 1966 | | pagina 5