Een roeitocht bij maanlicht met twintig millioen pop Voorstel oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc naar amerika? naar canada? oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo We hebben een voorstel: als iedere lezer, die eens flink met een ander in de clinch wil liggen (want het is heus wel zonde als het opinie-verschil helemaal uit Tong Tong verdwijnt!) zijn inzending doet vergezellen van een aardig verhaal van een eigen of andermans belevenis, dan heeft Tong Tong in elk geval naast een minder leuke klop partij tenminste ook een leuk verhaal. "Als obat". Later bundelen we al deze verhalen en vergeten de ruzie en hebben tenminste iets voor onze boekenkast. Ja of ja? Ik zal zelf beginnen met een storie, even onopgesmukt en zonder stijl verteld als iedere lezer het misschien zou doen, maar U zult merken: als er maar pit in zit, is het altijd wat! Van W., ex-politieman in Indië, Indo, hoor de ik het volgende (als alle ex-politieman nen eens gingen vertellen, wat een "ha- weldihe" copy zouden we winnen!): In de bersiaptijd brachten rechercheurs het bericht binnen dat er in Tangerang een drukkerij van republikeins bankpapier zou zijn, in een verlaten huis buiten Tangerang dicht bij zee. Waar of niet? Een onderzoek ter plaatse leek wel zo gewenst. Maar was ook gevaarlijk. En zeker zou bij een offi ciële overval "de hele drukkerij" vluchten bij het eerste onraad. Dus gingen drie man in civiel op stap, zo maar snuffelen in Tangerang naar vis toch? Met de oplet naar Tangerang. Daar gekomen verder of snuffel zeewaarts. Nie mand verdacht het drietal en het huis werd "omsingeld". Pas op het laatste nippertje werd onraad bespeurd en vluchtten de druk kers. De drie politiemannen vonden een huis vol bankpapier. Wat nu te doen? "Di- beslah-ken" natuurlijk. Dit geld mocht niet in de omloop worden gebracht. Een snelle grove schatting kwam in de buurt van twin tig millioen roepiah. Minstens! Maar hoe de buit naar huis gebracht? De politiemannen waren natuurlijk intussen gesignaleerd en ergens werd zeker nu al een hinderlaag gelegd. De stilte in de directe omgeving was in elk geval verdacht. Dit zou eindigen met de dood! Telefoneren naar Djakarta was niet mogelijk. Een andere weg terug was er niet. Alleen de zee. En er lagen prauwen op het strand. Niet te lang getalmd. Het drie tal bemande een prauw (de beste prauwen waren er helaas niet), laadde het bank papier in en begon moedig de terugtocht over zee. Eerst een eind de kust uit om buiten bereik te blijven van karabijnen en mitrailleurs en daarna in de vallende duisr ternis het onmogelijke eind over zee, roei end in een lekke prauw met veel te veel diepgang, om beurten elkaar aflossend met roeien en hozen. Zelfs de nuchtere slome W. vond het een "onvergetelijke tocht". En kunnen we ons iets dwazers of absurders voorstellen dan deze romantische maanlichttocht met een toren bankpapier, van drie straatarme -"mil lionaire", die alleen maar roeiden voor hun leven? Het leven van onderbetaalde onder gewaardeerde "oppas tangkep njamoek". Djakarta werd op het nippertje "gehaald" en de "alat pemboektian" (bewijsmiddelen) tot het laatste briefje met zeewater door weekt bankpapier ingeleverd. En toen naar huis. Pedot. W. zit nu in een eerbaar burgermansbe- staan in Holland en spekt zijn treurig pen sioen wat bij met een extra job. En maakt gereh van haring op het balconnetje van zijn chuis zoveel hoog. En denkt vaak nog grinnikend aan zijn millioennentocht in In donesië. Klaar. Misschien niet helemaal juist over verteld (ik hoorde dit verhaal acht jaren geleden), en misschien ook overdreven, maar toch ook zó "machtig" en in de kern "betoel-betoel ehhebeur", dat het niet aan de vergetelheid mag ontsnappen. Dewelke is doende, Si T.R. O N J Phone- (201) 947-3333, N.Y. Phone: (201) 563-7339: Bankiers: National Community Bank, Ridgefield, New Jersey, U.S.A.; Alg. Bank Nederland N.V., Amsterdam. Off. Agentsch. van: IATA en ATC. Agenten van de HAL en andere maatschappijen. TRAVEL, INC. 3 2 BROAD AVE. PALISADES PARK, J Falcon Travel, Inc., het enige reisbureau in Amerika onder Nederlandse leiding, berekent U voor een vliegreis per 1ste klasse Luchtvaart My naar New York in het voorseizoen, dus vóór 30 juni 66 F 1.331,per persoon van Amsterdam met 1ste klasse treinreis naar Luxemburg. Vandaar naar New York. Terugreis direct naar Amsterdam. F 2.134,per persoon van Amsterdam op dezelfde wijze over de oceaan naar New York - Los Angeles en pet JET retour. De werkelijke NODIGE assistentie wordt bij aankomst automatisch geleverd, terwijl als EXTRA Uw familieleden direct van Uw behouden aankomst GRATIS telefonisch op de hoogte worden gesteld. Schrijft voor verdere inlichtingen per luchtpost. Alle brieven worden per kerende post beantwoord. O O O O O O O O O O O O O O O O O O 15

Tong Tong | 1966 | | pagina 15