DR.IR.M.H.DAMME 1 6 november 1 879 BREDA - 1 5 februari 1966 Wassenaar Vervolg van pag. 7 India en Malacca, en waarschuwde voor deze "kafirs" die er op uit waren de Islam te vernietigen. Een andere oorzaak (die he laas tot nog toe bestaat in b.v. Korea en Viet Nam) was het zich vergrijpen aan in heemse vrouwen door de Portugese zee lieden. De sfeer was rijp voor een plotseling verraad en alhoewel Magelhaes onraad ver moedde en waakzaam was, kwam bij een bezoek aan het hof van Radja Silapulapu toch plotseling de fatale aanval, waarbij de zich terugtrekkende Portugese groep door een overmacht kansloos werd bestookt en Magelhaes om het leven kwam, althans nooit meer gezien werd. De trouwe Enrique had aan de zijde van zijn meester gevochten tot het laatste mo ment, maar behoorde tot de levenden die naar de vloot terugkeerden. Daar lag hij dagen lang roerloos gerold in zijn mat, Het onomstotelijke bewijs van Magel haes' dood is nooit geleverd; zijn stoffe lijk overschot werd nooit gevonden. Zou hij niet gesneuveld zijn op Mactan? Hier begint een Minahassische legende, met de publi catie waarvan wij in de volgende nummers beginnen - met "fotografisch bewijsmate riaal" sprekend met niemand, "misschien vanwege zijn verwondingen (aldus de chroniqueur), misschien overmand door grote droefheid om het verlies van zijn meester". Dat was nogal vervelend voor de Portu gezen want Enrique was immers de enige man, die de taal van deze Aziatische vol ken sprak. Hoewel hij volgens het testament van Magelhaes nu vrij was en zelfs in het bezit was gesteld van een legaat, dacht de nieuwe leiding van de vloot er niet over om hem te laten gaan. Een van de kapiteins, Duarte Barbosa, pakte Enrique "wat flinker" aan. Hij beledigde de nog steeds in apathie terneer liggende Enrique door hem aan het verstand te brengen dat hij niet moest den ken dat een hond de luiaard kon uithangen na de dood van zijn meester. En als hij niet gauw overeind kwam, zou een kastij ding met de zweep hem wel zo ver bren gen! Enrique kwam overeind. Hij trad weer op als tolk, maar het was te voorzien dat zijn dagen als lid van de bemanning geteld waren. In een nieuw verraad koos hij de zijde van de Radja van Cebu en de Portu gezen waren gedwongen de Phillippijnen te verlaten. Van Enrique werd nooit meer iets vernomen. Of hij later nog terug is kunnen gaan naar zijn geboorteland Sumatra is niet bekend. Nochtans is het zeker dat hij de eerste mens is geweest die de tocht om de wereld volbracht heeft, want het duurde nog een jaar voordat de vloot bij terug komst in Sevilla de omcirkeling van de aar de van Spanje uit had volbracht. Magelhaen sneuvelde dus vóór hij zijn reis volbracht heeft. En was dus niet "de eerste man om de aarde". Zelden is een mens van zo grote gaven van karakter en van zo groot belang voor de vooruitgang van de mensheid zó slecht door het Lot beloond. Niet alleen heeft hij de bekroning van zijn werk niet mogen beleven, maar alle eer van deze tocht werd de overlevenden deelachtig, een rijke beloning viel zelfs zijn nabestaanden niet ten deel want tijdens de reis stierven zijn vrouw en enige zoon. In zijn testament had hij gevraagd bij een voortijdige dood zijn stoffelijk overschot te doen bijzetten in een kerk, maar zijn stof felijk overschot is zelfs nooit gevonden ge weest. En de man die hem het meest nabij geweest is, zijn "dardanel" Enrique, is eveneens in volkomen vergetelheid verdwe nen. Beide figuren kónden niet anders dan "verdrinken" in de stroom van machtiger gebeurtenissen en ideeën in het jaar van terugkomst van het enige schip, de "Vic toria" in Sevilla. Europa was de "waanzin nige" tocht reeds lang vergeten en lol Daar waren ze tóch terug en betoel-betoel na de wereld omgevaren te zijnl Na een tocht van bijna drie jaren! Keizer Karei V was net teruggekomen van Worms, waar hij getuige was geweest van een andere wereldschokkende gebeur tenis; de "opstand" van Luther tegen het "Enige Alleenzaligmakende Geloof". De conceptie van het Christelijke geloof was grondig veranderd. Zo was ook de concep tie van de gedaante van het aardrijk. En zelfs ook de gedaante van de Tijd, want wees immers het door Pigafetta consciën tieus bijgehouden dagboek niet aan dat de dag waarop men terugkwam Woensdag was En toch was het hier in Spanje donderdag! Het heeft vele generaties geduurd voor ge leerden ontdekten dat wie westwaarts de aarde om reisde een dag verloor (en oost waarts, een dag won). Wie om de wereld reist heeft de Tijd één dag "tuk". Zó onwaarschijnlijk bleef deze eerste om zeiling van de wereld, dat zij binnen één generatie tijds alweer legendarisch was ge worden, geleerden konden "aantonen" dat de westelijke doortocht niet meer bestond en Magelhaes weer glad vergeten was. Pas een halve eeuw later kwam de doortocht weer in de geschiedenis toen die andere stoutmoedige navigator, Francis Drake, de wereld om voer en de vergeten doortocht van Magelhaes herontdekte. Reizen om de wereld is een "peuleschil letje", door het kleinste reisbureau in Hol land te fixen voor een handvol geld. Zonder pijn, zonder veel tijdverlies, zonder grote risico's, maar ook zonder roem, zonder moed en zelfs zonder karakter. Wij moeten inderdaad héél ver teruggaan in het verle den om Mensen te ontdekken zo groot en toch ook zo nabij als de Oostinje-vaarder Magelhaes en zijn wonderlijke sobat Enri que. Dat hun Geest en hun Vriendschap nooit vergeten mogen worden! T.R. Weer is een der oud-lndischmensen op 89 jarige leeftijd van ons wegge rukt. Dr. Ir. M. H. Damme, sinds lang een trouw abonné van Tong Tong. Wij herdenken hem in de eerste plaats als de luchtpost-pionier, die de ver binding Holland-Ned. Indië mogelijk wist te maken door zijn initiatief en ook t.o.v. de vliegverbindingen in het v.m. Ned.-lndië zelf. In 1925 werd hij gepensioneerd als werktuigkundig Ingenieur bij de Staatsspoorwegen na een zeer eer volle carrière, waarvan moge getui gen zijn zestal artikelen in Tong Tong (slot in no. 10, 30 nov. 1963), Erva ringen van een Indisch Spoorwegin genieur uit het begin van deze eeuw. Na terugkomst in het oude land ging hij niet zitten uitrusten en werd reeds op 1 juni 1925 benoemd tot direc teur-generaal van de P.T.T., en werd dit staatsbedrijf georganiseerd en ge moderniseerd. We behoeven alleen maar te denken aan de internationale V-' ontwikkelingen van het luchtpostver- voer. Ook in de bezettingsjaren dien de hij zijn land als organisator. Hij werkte o.a. mede aan de inrichting van een geheim telex zendstation achter de telex netten van het door de bezetters beheerste A.N.P. Na de periode bij de P.T.T. werd hij nog minister van Sociale Zaken in het 5e Kabinet-Colijn. Wel een bijzonder arbeidzaam leven met tal van hoogte punten. Wij wensen zijn nabestaanden de kracht en rust om het onvermijdelijke te aanvaarden. Moge hij in vrede rusten. J.C.H. 8

Tong Tong | 1966 | | pagina 8