ACHT JAREN TONG TONG Waar komen wij vandaan? Wat zijn wij? Waar gaan wij heen? Voordelige groepsreizen per q.s.s. ARKADIA Het is vandaag precies acht jaar geleden dat de naam TONG TONG voor het eerst op ons blad verscheen. Na onder de naam "Onze Brug" twee jaren onzeker en ver geefs in allerlei richtingen (o.a. Nw. Guinea) gezocht te hebben naar een interesse, sterk genoeg om alle Indischgasten te boeien, kwam de eerste grote "rally" voor zelfon derzoek onder de naam (en de LEUS) Tong Tong, aanvankelijk geconcentreerd op krachtige steun aan de repatrianten, die in die dagen traag, druppelsgewijs en onder veel gemopper werden toegelaten. Het getawar en getakar met "onze" men sen in nood daar irriteerde de besten onder ons. Wat hén werd aangedaan, voelden wij als onszelf aangedaan. Wie en wat zijn zij, dat ze uitgestoten moeten worden?...En wie en wat zijn WIJ? Voor het eerst in de historie van de Tropen-Nederlander kwamen "vogels van alle pluimages en alle duizend eilanden van Indonesië" bij elkaar in één blad en "stel den zich aan elkander voor". Niet langer zat soort bij soort, laag bij laag, of koers bij koers. De voorheen gescheiden stem men van het Soerabajaas Handelsblad en het A.I.D., Onze Stem van de Indo's en de stem van de Vaderlandse Club, de Indone sische republikein, het Bataviaas Genoot schap en het BVC-orgaan, de opinie van de schoolmeester en de planter, de Katholiek, de Protestant en de Mohamedaan, de Totok en de Indo, de Indonesiër en de "nooit weg geweeste Hollander", stonden nu plotseling in kolom naast kolom in één blad. En natuurlijk bleven conflicten niet uit. Ja, de historie van Tong Tong kan gerust een "histoire bataille" genoemd worden, zó scherp en zó onverbiddelijk stonden "broe ders en zusters uit één Land van Herkomst" tegenover elkaar. En nog steeds is t.a.v. geen enkel discussiepunt één door allen aanvaard inzicht geboren. Nog steeds is geen gemeenschappelijke koers gevonden voor de toekomst. En intussen heeft de Tijd menige verwachting in rook doen vervliegen en heeft zich op vele terreinen niet voltrok ken wat men dacht dat zich onherroepelijk voltrekken zou. Voorbeelden: Nw. Guinea is ons land van de Toekomst; ik ben beslist in korte tijd "helemaal Hollander". Technisch beschouwd is het bestaan van Tong Tong een wonder, een absurditeit: een blad met zó weinig abonnees, zó onderling verdeeld, zonder enig duidelijk omlijnd werkplan, voortdurend gekotjokt in scherpe ups en downs, leeft nog steeds, terwijl bladen met 20.000 abonnees en méér nog, welgericht en eensgezind opgezet, kansloos over de kop gaan! Hoe bestéat het! Wie en wat is die wonderlijke groep men sen, die zich in dit blad "aan het leven vastbijt", dat volkens elke logica al ver loren móet zijn? Terugblikkend op deze acht jaren en met een verbaasd (maar helder!) oog op zoveel onopgeloste problemen, zoveel hardnekkige meningsverschillen, zo menigmaal de deur- klop van de Dood, die tóch niet kwam, wordt eerst vagelijk maar dan steeds duide lijker een nevenbeeld zichtbaar, een parallel, een tweelingbroer: het mystieke schilderij van "die andere Indischman", Paul Gauguin, dat heet: "Van waar komen wij? Wat zijn wij? Waar gaan wij heen?" Het schilderij waarvan Gauguin eens zei: "Je voulais mou- rir, et dans eet état de désespoir, je l'ai peinte d'un seul jet". Ik wilde sterven en in die toestand van wanhoop heb ik dit ge schilderd "in één streek". Het schilderij dat wel eens genoemd is Gauguin's geeste lijk testament. En we weten: deze wonderlijke Tong Tong is ons geestelijk testament. Als Paul Gauguin hebben we in dit blad gevraagd waar wij vandaan kwamen. Van de klappertuinen van de lylinahassa, van de bergbeken van Tjipanas, de grote koele er ven van Asembagoes, de zwarte kreken van Borneo, de Djampangs, de koraalriffen, de smeulende zon boven Antjol of de fluis terende klamboes in maanlichtkamers. We hebben getuigd. We hebben ons afgevraagd wat en wie we zijn: Indo of Totok, Kandjeng besar of kleine boeng, Nederlander of anti-Nederlan- Lees verder pag. 17 In Tonq Tong hebben wij reeds herhaaldelijk de aandachl gevestigd op vliegreizen naar de USA en Canada. Het is ons echter gebleken dat velen de voorkeur geven aan een zeereis boven een vliegreis, zodat wij thans met genoegen twee groepsreizen aankondigen, die zullen worden uitgevoerd met het grote luxueuze schip van 20650 brt., de Arkadia (ruime dekken, twee zwembaden, comfortabele hutten, geriefelijke salons en intieme bars, inter nationale keuken, reisleider en andere medewerkers die U het leven veraangenamen). De reizen zullen aanvangen op 20 april en 11 mei 1966, van Amsterdam naar Montreah De terugreis, van Montreal naar Amsterdam, zal voor beide gelegenheden aanvangen op 27 augustus 1966. Het groepstarief bedraagt voor een retour f 1124,— per persoon, waarvoor accomodatie in een tweepersoonshut wordt geboden. De verbindingen tussen Montreal en het westelijk deel van de USA zijn uitstekend Men heeft de keuze tussen vliegtuig, trein en bus. De laatstgenoemde mogelijkheid (drie dagen lanqs de Canadese meren en door de Rocky Mountains) is een uiterst interessante, maar bovendien ook een goedkope en geriefelijke. Prijs f 650,voor een retour Montreal-Los Angeles, toegestane bagage 125 kg (hetgeen ook geldt voor de boot). Al met al een unieke gelegenheid om Uw anaks en tjoetjoeks te bezoeken. Voor inlichtingen en reserveringen: zie advertentie ARKADIA op pag. 23 van dit blad.

Tong Tong | 1966 | | pagina 9