50 JAAR GELEDEN Stop een TANK in uw TIJGER o BANGKINANG-REUNIE o O aan: 0 PAUL v. ESSO De tijger, de edele grootkat, komt nog al eens in onze ko lommen voor, voor namelijk omdat hij mèt de orang oetan het "Nazional-tier" van Insulinde is, zo zeer zelfs dat leken aannemen dat elke anderneming haar vaste plantagetijger heeft, die er 's nachts komt rondspoken en waarvan men iedere morgen steevast de prenten op het erf te rugvindt. En dat is kassian heus niet (meer) het gevall Volgens recente berichten zou den de tijgers op Bali, mogelijk ook tenge volge van de recente natuurrampen, nu ge heel verdwenen zijn... Voorts zou het be stand op Java de laatse 15 jaar bijna zijn uitgeroeid; trouwens ook de zogeheten (dus niet-lndische) en meer wit vertonende Si berische stapel moet nu tot onder de 100 stuks zijn gedaald.Daarnaast wordt ook de bijna klassieke Bengaalse soort alsmaar minder algemeen, al vechten de grondbezit ters en rajahs als...tijgers om de overblij vende exemplaren op hun terrein te be houden. Het zou onjuist zijn om te conclu deren, dat de "moderne inlanders" deze grootkatten de één na de ander neerknallen uit misplaatste sportzin of hebberigheid. Het is veeleer zo, dat iedere diersoort zich te rugtrekt naarmate de beschaving voort schrijdt en haar ontginningen,, boskap en stuwdammenbouw de natuur stukje voor stukje afbrokkelen. En zo'n grootkat behoort Foto: C. Molkenboer niet tot die kleinere fauna, die zich zoals in Holland vrijwillig "verstadst", gelijk de (vroeger zeer schuwe) houtduif, de wilde bebèk en de lijster, die rustig broeden in hartje-Den Haag. Utrecht-centrum, enz. enz. Soorten dus, die zich niet hebben laten wegspoelen door de voortkabbelende hui zenzee, maar zich net bijtijds hebben aan gepast. Nu is ons land gelukkig een dierentuin rijk die behalve het "showen van het die renrijk" zijn nevenmandaat, om de zovele soorten die in de wildbaan zijn afgenomen of er zelfs al finaal zijn uitgestorven in de zg. "gevangenschap" te bestendigen, aan voelt. Diergaarde Blijdorp in Rotterdam ge niet als fokstation een wereldreputatie. Over de 150 tijgerwelpen zagen er het levens licht, zodat werd voorkomen dat er - om andere Zoo's te voorzien - wéér een beroep moest worden gedaan op wildvang uit de toch al zo inventarisarme en bedreigde wildernis. Aanvankelijk fokte men in de actieve Maasstad zg. Bengalen. Later volg den Sumatranen en sinds 1956 ook de zg. Siberen. Het is in de praktijk ondoenlijk 50 jaar geleden was een eenvoudige school in de Tullinghstraat in den Haag beroemd om zijn bovenmeester; een gedenksteen na diens dood in 1916 (op 18 februari!) aan gebracht vermeldt; Hier werkte Jan Ligthar.t 1885-1916". Wie kent de naam van deze grote paedagoog niet die door zijn toen tertijd zo geheel nieuw opvoedingssysteem tot ver buiten Nederland bekend werd? Men noemde hem de Hollandse Pestalozzi. Wie herinnert zich Ot en Sien niet met hun moeder in kebaja, en de andere boekjes uit zijn serie geschreven in samenwerking met H. Scheepstra, met tekeningen van Jetses? G. Jan Ligthart was een groot paedagoog, een goed mens en een oprecht Christen. Het lijkt mij dat wij hem niet beter kunnen herdenken dan door enige van zijn eigen uitspraken te citeren. loopt van het Oranjeplein naar de Ko ningsstraat. "Der jeugd is eigen onwijsheid duizendmaal meer waard dan de wijsheid der ouderen. Onzen eigen weg gaande, worden wij eerst wijs door schade en schande. Wijsheid is ervaringsproduct en zonder leven rijpt ook niet deze vrucht van 't leven. Het onderscheid tussen ondervinding en erva ring is dit, dat de eerste zich bepaalt tot de enkele levensontmoetingen, terwijl de laatste deze verwerkt tot levenswijsheid. Napraters zijn er genoeg. Compilators zijn er genoeg. Opsommers van bijeengegaarde, maar niet doorwerkte kennis zijn er genoeg. Er zijn vele predikers, die zelf geen flauw besef heb ben van de belangrijke dingen die ze nawau- welen. We zitten zó midden in de beschaving, dat we helemaal geen oog meer hebben voor de vele draden, waarmee we aan de natuur, aan de dieren- en plantenwereld zijn verbonden" CC. gebleken om drie verschillende tijgerrassen naast elkaar te houden en te telen. En zo besloot (de ook in Tong Tong al eens met ere genoemde directeur) Dr. van Bemmel - voorheen verbonden aan de plantentuin te Batavia - zich op de zeldzaam wordende plaatselijke rassen of zg. phasen te con centreren. Men bouwde er een magnifieke fokgroep Siberen op en trachtte eveneens de sector Sumatraansen, die verouderd was er weer bovenop te halen. Het leek op uilen naar Athene sjouwen dat deze warande bij het zilveren feest een tijger cadeau kreeg, maar dat was het toe vallig helemaal niet omdat men er al uit keek naar een prima, volwassen kweek- tijger van het Sumatraanse slag. Vandaar de vreugde over het zojuist door Esso- Nederland N.V. - de N.V. van de strijdkreet over de woeste tijger in een ieders tank! - geschonken exemplaar. De Heer -C. R. Smit, president-directeur van Esso, heeft onlangs deze 3-jarige, mannelijke tijger, als een rashond gesierd met de volle naam "Paul van Esso", feestelijk aan Rotterdam overgedragen. Paul is dus voorbestemd om de stamvader te worden van een bloeiend geslacht van donker- en fijngestreepte ei- land-tijgers. Hij wordt het pit en fut bren gende element in de fok-"tank"! Dat zijn nakomelingen niet in de benzine verzielen, maar er het hunne toe zullen bijdragen om hun zo zwaar bedreigde ras in stand te houden, behoeft nauwelijks betoog. Maar waar het naast het actuele in dit nieuws bericht helaas om gaat, is: de benarde po sitie en de wankele bevolkingssterkte van ...onze nobele Jungle Cat! JOSSELIN DE JONG OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO O O In augustus was het 20 jaar geleden O O dat we werden bevrijd. Reden voor q O ons om de 5e Bangkinang reünie 0 O (een lustrum dus) te organiseren. O 0 Reden voor U om allen te komen met q O echtgenoten, zoons en/of dochters O 0 en eventuele introducés. o 0 De datum is, ZATERDAG, 2 APRIL 0 O 1966. 0 0 Plaats van samenkomst: KURHAUS q O te SCHEVENINGEN en wel in de 0 O Kurzaal rechts van de hoofdingang, o O Vanaf circa twee uur wordt hier voor 0 O U thee of koffie met cake geser- O 0 veerd, waarna om ongeveer 5 uur q O een zeer verzorgde nassi-goreng 0 O schotel volgt. O O Kosten van deze reünie bedragen o 0 8,75 per persoon, over te maken 0 0 Mevrouw E. Ensing-Tonkes, q O Joh. Vermeerstraat 85", A'dam-Z 0 O postgiro 644826 of gem. giro Am- o 0 sterdam E 3959 of per postwissel. 0 O In de foyer is ook nu weer voor de O O gezelligheid een Americanbar ge- q O plaatst. Eventuele drinks hieraan ge- 0 O noten en drinks vóór en aan tafel O 0 zijn voor eigen rekening. O Inschrijving ZO SPOEDIG MOGELIJK O O doch uiterlijk vóór 26 maart a.s. o 0 Nadere inlichtingen bij: 0 O P. Schaap-Sneeuwloper O 0 Roerstr. 76, Amsterdam 0 O E. Ensing-Tonkes 0 OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 10

Tong Tong | 1966 | | pagina 10