"CUP OF JAVA" Poekoel Teroes! Poekoel I eroes? ...is het motto van onze "Delfts"-blauwe Tong Tong tegel. Een motto, dat reeds door een groot aantal Tong Tong abonnees ter harte is genomen en in de praktijk gebracht. In de afgelopen maanden hebben nl. vele tegels hun weg gevonden naar evenzovele abonnees, als dank voor het feit dat zij ons een nieuwe abonnee bezorgden. Doet U mee? Voor iedere jaarabonnee, die U aanbrengt geeft Tong Tong U deze 15 x 15 cm. tegel cadeau, als decoratie aan de muur of als onderlegger op tafel. Kijkt U eens in Uw kennissenkring rjnd. Wie heeft, elke keer belangstelling voor Uw Tong Tong, die bij U op tafel ligt, maar is zelf nog geen abonnee? Juist, die wil zelf wel een abonnement nemen. Vooral als U vertelt, dat Tong Tong door al die gontjen- gers "over de kop" kan gaan, want wie kan er nu van de lucht leven Na-itoel Of Tante Noes, die gek is op Tong Tong, maar een te klein pensioen heeft om het abonnementsgeld zelf te betalen. Weet U wat? Geeft U haar eens een jaarabonne ment cadeau. Wij sturen zo iemand een mooie geschenkkaart, waarmee wordt aan gekondigd, dat hij of zij het abonnement van U cadeau heeft gekregen. En krijgt of het nu een nieuw of een cadeau-abon nement betreft, een mooie Tong Tong tegel cadeau en de nieuwe abonnee 'n verzilverd of verguld Tong Tong speldje naar keuze. Doet U mee? Natuurlijkl Want dat gebeurt niet vaak, dat U met maar f 15,zóveel tegelijk kunt doen: een cadeau géven, een cadeau krijgen èn Tong Tong in stand hou den en vooruit helpen! Vooruit, poekoel te- roes dus. Wij zijn U eeuwig dankbaar. NIEUWE ABONNEE CADEAU-ABONNEMENT Hierbij geef Ik op als nieuwe abonnee: Stuur een Jaar lang Tong Tong naar; Naam: Adres: Woonpl.: HET ABONNEMENT GAAT IN OP 1 JANUARI 1966. Stuur het verzilverd verguld*) Tong Tong speldje en het laatste nummer van Tong Tong. Het abonnement wordt door de nieuwe abon nee zelf betaald. Het abonnement is bedoeld als (verjaars)-ge- schenk, stuur dus de geschenkkaart vóór (datum). Stuur de tegel, die ik hiermee heb verdiend, na ontvangst van het abonnementsgeld ad f 15, naar: Naam: Adres: Woonpl.: (Handtekening) Doorhalen wat niet van toepassing is. Betreffende hokje aankruisen. We zijn er vóór de oorlog erg trots op geweest dat men in Amerika een goed kop koffie "cup of Java" noemde. Niet "cup of coffee from Java", maar rechtuit "kopje Java": de naam Java was maatgevend voor: superieur. Hier in Amerika heb ik onder kennissen die uitdrukking "cup of Java" wel eens laten vallen. En heb gemerkt dat de jon gere mensen die uitdrukking niet eens ken nen of begrijpen. Alleen oudere mensen herinneren zich soms met een blij schokje die "goeie kop koffie van Tempo Doeloe". En vragen me dan verbaasd waar die koffie gebleven is. Of er in Indonesië geen koffie meer geteeld wordt. Of dat Soekarno alleen maar koffie wil leveren aan Rusland en China. In Amerika drinkt men tegenwoordig Zuid Amerikaanse koffies. Van Brazilië en van Columbia. Is die koffie inferieur aan de oude Indische? Veel Amerikanen vinden van wel (ik ook, maar ik ben natuurlijk "bevoor oordeeld"). En dan vraagt men mij waarom die goeie ouwe koffie van Java nu niet meer binnen kan komen. En dan vertel ik telkens weer hetzelfde verhaal: dat toen de wereldoorlog ook Z.O. Azië "verslond", het Westen geen koffie meer uit Indië krijgen kon. En men dus wel koffie móest halen uit Zuid-Amerika. En dat dit een geweldige "boom" betekende voor vele Z.-Amerikaanse staten. En na de oorlog? Toen waren deze staten langzamer hand aan langdurige leveringscontracten vastgeraakt. In ruil voor leveringen aan Z. Amerika van b.v. auto's, landbouwmachines, schepen, wapens. Amerika kan niet abrupt een einde maken aan die koffie-importen uit Z.Amerika ten faveure van de Indonesische koffie. De gehele welvaartshandel tussen N. en Z. Amerika zou erdoor ontwricht wor den. En dat geldt ook voor de Indonesische suiker, thee, tabak, rubber, kina, you know ...het Westen hoeft niets meer uit Azië te kopen. De grote suikerproducenten zijn nu Cuba, Jamaica (waar vele suikerplanters uit Indië werken), Hawaii. Afrika heeft ook al ettelijke productie-terrei nen van Azië overgenomen. En rijst b.v. wordt nu door de Ver. Staten in zulke enorme hoeveelheden geproduceerd, dat we hier een vet surplus hebben en b.v. rijst kunnen leveren aan Viet Nam, how about that, man! Terwijl Achter-lndië eeuwen lang DE rijstschuur van de wereld was! Dat is verschrikkelijk voor Indonesië, Charley! You bet it is! Geen markt, geen Grote Cultures! Die verlopen helemaal en dat is ontzettend voor de Indonesische eco nomie. Enz. enz. Koffiepraat. Bittere koffie- praat In Indonesië sprak ik met een jong stu dent. Dat onze Grote Cultures aan de grond zitten is erg, zei hij, maar erger vind ik dat we met een chronisch rijsttekort zitten. En dat is de schuld van jullie, kolonialen. De Grote Cultures gingen vóór alles en vaak is kostbaar rijstareaal verloren gegaan aan de Suiker, de Koffie, de Rubber. Terwijl jullie met statistische metingen wisten, dat de bevolking van b.v. Java snel toenam en er dus in de toekomst nijpend voedselge brek móest komen. Ik geloof toch wel dat we ons best ge daan hebben om transmigratie mogelijk te maken naar b.v. Sumatra, verweerde ik me, maar de Javaanse desaman wóu niet! En hij: "Nonsens. De Javaan wou ook geen ondernemingskoelie worden buiten Java, maar hij werd met zoet gepraat toch wel weggelokt en pientere poenale sancties werden speciaal uitgedacht om hem vast te ketenen. Als jullie je koffiewinsten maar maakten, dan mochten wij verhongeren! Je koffiegeld had ik je gegund, man, als jullie maar even hard de transmigratie van rijstbouwers had doorgedreven!... En zo voort, en zo voort. Ongeveer de zelfde opgewondenheid als van een zekere Multatuli over "koffijmakelaars"... in welk halfvergeten boek ook weer? Opgewonden gesprekken vol gaten, on duidelijkheden, scheeftrekkingen. Niet ex act. Niet nuchter. Eigenlijk zouden wij allen lijvige rapporten moeten lezen, geschreven door deskundigen. Maar we hebben er geen tijd voor. En we zouden ze misschien niet eens kunnen begrijpen. Dus leven we met onze felle opvattingen en met onze verbijs teringen...en érgens toch wel een heel groot stuk granietharde waarheid. We zijn maar eenvoudige ondeskundige mensen: een lang niet pientere Tjalie, een onafgestudeerd Indonesisch student, een Amerikaanse koffietenthouder die zijn oude "cup of Java" niet vergeten is. Hij schenkt maar dunne bruine vloeistof (ah! die on vergetelijke blauwe blikken Karangredjo koffie!) en serveert er een stuk home-made apple-pie bij en vertelt er ongevraagd bij dat "Apocalypses is coming for sure"...het staat in de Bijbel, man! Als je maar goed leest! Maar zie je, we hebben als Christe nen onze plicht verzaakt. We leven als heb zuchtige, vraatlustige materialisten ("Nog een piece of pie?"). Ginds in Azië sterven ze bij millioenen, Charley, bij millioenen. Mijn broer is zendeling. Hij schrijft me re gelmatig. Ik weet het. En moet je die dame daar haar halve steak zien laten staan. Lust ze niet. Lust ze niet! Hij kletst maar door. Hij is de kampioen kletskous van Whittier, misschien wel van Californië. Ik luister al niet meer. Ik denk opeens aan de zondagochtendzon of het bedauwde gras van Tjimahi. En een kindervoetspoor er zigzag doorheen, het hele exercitieveld over. Waarheen, kind, waarheen? Naar de Goenoeg Bohong, meneer... T.R. 4

Tong Tong | 1966 | | pagina 4