AAN DE JEUGD IS DE TOEKOMST Soos en samenleving in Tempo Doeloe Bestelbon Het kon natuurlijk een administratieve formaliteit zijn geweest dat de lie Eur. Lage re School werd omgedoopt in Vie Eur. La gere School, maar afgaande op mijn her inneringen had het evengoed een degrada tie kunnen zijn en was het "aan deze school verbonden worden" voor elke onderwijzer (es) een soort strafoverplaatsing. Overigens, het is maar net uit welke hoek je het be kijkt. Voor het onderwijspersoneel was het misschien ook wel een onderscheiding om op onze school geplaatst te worden. Een onderscheiding als "goed paedagoog", wel te verstaan, want met al die boeaja's die er school gingen moest je als opvoeder heel wat in je mars hebben wilde je je er zonder teveel moeite doorheen kunnen slaan. Iedere onderwijzer had zo z'n eigen tech nieken, waar Si-Kambing, het schoolhoofd, zonder meer accoord mee scheen te gaan. Mijnheer v. d. Toom bijv. (koerang-adjar, die vèn!) zette zijn argumenten kracht bij met een vingerdik stuk rotan. Rotting, zei hij, als totok, hetgeen al spoedig tot "rot ding" door ons werd verdraaid. En daar had je mijnheer Meyerl Je hoefde geen geintjes bij hém uit te halen want hij sloeg je steevast met een rondebbenhouten liniaal op je vingers als iets aan je hem niet beviel. En of je ze nu onder de schoolbank pro beerde te verbergen, het was altijd raak. Als je mij vraagt was zijn liniaal wat-je- Hein Buitenweg Gaarne kondigen wij de verschijning om streeks mei a.s. aan van bovengenoemd nieuw werk van de bekende auteur Hein Buitenweg. Evenals de vorige, bij ons verkrijgbare wer ken van Buitenweg bevat het weer een schat van kostelijke en vaak zeldzame foto's, waarvan de op deze pagina gereproduceer de zeker wel een treffend voorbeeld is. Nadere gegevens over dit fraai uitgevoerde boekwerk vinden onze lezers vermeld in de ondervolgende aankondiging van de uit geverij Servire, alhier: Na Hein Buitenweg's bij ons verschenen "Java, droom en herinnering'"Op Java staat een huis""Wat wij in ons hart sloten", en "De laatste tempo doeloe"waarin hij aan de hand van vaak zeer mooie foto's vertelt over het van blanke en bruine mensen en de onvergete lijk schone Indische natuur, verschijnt thans een nieuw werk van deze veel gelezen auteur. Onder de titel "Soos en samenleving in tempo doeloehandelt dit boek, evenals de vorige met een groot aantal kostelijke en vaak zeer zeldzame foto's geïllustreerd, over de belang rijke plaats die de sociëteiten en soosjes een maal innamen in het gezelligheidsleven in het voormalige Indië. Immers: zonder "Soos" kan men zich dat oude Indië niet indenken; geen plaatsje zo klein, of men vond er een. Aan de hand van zeldzaam geworden gedenk boeken, foto's uit particuliere verzamelingen, oude dagbladen - de Javabode van 1864! - en noemt electronisch geleid, betoel-betoel! Mijnheer Winia deed het meer subtiel. Deze gladakker, bestond het om de juffrouw van de eerste klas, waar we allemaal tot over de oren verliefd op waren, tot een huwelijk te verleiden, zodat onze hoop voor "Als wij hroot zouden zijn" met een slag werd weg gevaagd. Ini namanja 'psychologische schop' als je mij vraagt! En die zuurtjes, die hij ons op zijn trouwdag presenteerde, een misselijk trapje na om ons nog eens dui delijk te maken dat zó boontje aan z'n loon tje komt. Deze kerel heeft werkelijk op ons hart getrapt! Een soort van saamhorigheid bestond ei genlijk alleen wanneer de Latuperissas, twee broers en een zuster, hun jammer- plankjes hadden meegenomen naar school, om in de uitspanning wat te "krontjongen". Dan stonden zowel onderwijzers als leer lingen om het orkest heen en zong iedereen, en was alles pais en vree. Ook, ofschoon in mindere mate, als we in de uitspanning van 9 uur allemaal als lammetjes zo braaf op de lange banken zaten te wachten op de uitdeling van boengkoesans door de seko- lah. Uiteraard onder toezicht, van Si-Gen- tong (mijnheer van der Toom) en mijnheer Meyer. De sekolah liep dan netjes langs ons heen en ieder mochten we dan zo'n boengkoesan nemen. Als je kans zag er twee te nemen, zonder dat Si- Gentong het mémoires van oudgasten geeft de schrijver niet alleen de interessante geschiedenis van Bata via's deftige Harmonie en geliefde "Concor" van Djokjakarta's vermaarde sociëteit "De V er - eeniging", van Bandoengs "Concordia" en van Soerabaia's Modderlust"maar zeker evenveel aandacht wijdt hij aan vele kleine soosjes in de binnenlanden. Voor wie eenmaal in dat oude Indië leefden, zal ook dit werk, naar wij vertrouwen, weer kostelijke herinneringen wakker roepen, aan gezellige en vrolijke uren, doorgebracht in so- zen en soosjes van Tempo Doeloe. Daar ook voor dit werk reeds vóór de ver schijning grote belangstelling blijkt te be staan, zullen wij gaarne na ontvangst van onderstaand bestelbiljet één of meer exem plaren voor onze lezers reserveren en U die bij verschijning onmiddellijk toezenden. zag en je er met het rotding voor zou af straffen, nam je er natuurlijk twee. De rust hield aan zolang we aan het smullen waren, sommigen (die lui njang betoel-betoel chi que, Uweetwel) met vork en lepel (adoeh- adoeh-adoeh), de meesten met "de vijf ge boden". De rust hield zelfs nog aan bij het handenwassen (hoe-bestaat-tut, met zoveeel kinderen bij één kraantje), dank zij de ter reur van het rotding, dat dreigend heen en weer zwiepte in de wat al te rappe handen van Si-Gentong. Daarna was het echter met de saamhorigheid gedaan,ren den we de plaats op en speelden vol over gave de meest uiteenlopende spelletjes. Bok-bok-sta-vast was wel het meest popu laire. Het ging er soms wild toe. Tjalie de Lodder bijv. werd Si-Pètat genoemd vanwege het litteken op het achterhoofd dat hij van een val bij dit spelletje had overgehouden. Had echter niet het lef om hem bij zijn bijnaam te noemen, want dan beukte hij er op los en was je spoedig si-Pètat nummer doea! Zelfs de meisjes deden mee, Dora Dassen bijv. liet zich door geen enkele jongen de les lezen. Daar was ook ene Edith van Spal, met een gezicht als van een engeltje, de liefste van de al- lemaalste. En zelfs Annie Dinsbach (Si- Gêmbèng, omdat ze altijd huilde als de Lees verder pag. 21 AAN BOEKHANDEL TONG TONG Prins Mauritslaan 36 - Den Haag - tel. 070 - 542.542. Stuur mij: ex. Soos en Samenleving f 22,50 f ..ex. Wat wij in ons hart sloten a f 17,50 f ...ex. De laatste Tempo Doeloe a f 27,50 f De drie delen compleet: f 57,50, dus f 10,korting Het bedrag ad f zal per giro/postwissel/ bank, ineens/in maandelijkse termijnen van f 10, worden betaald. Naam: Adres: Woonplaats: (Handtekening) 17

Tong Tong | 1966 | | pagina 17