SI BODOK INTERFOOD PRODUKTEN oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo HEIN BUITENWEG'S NIEUWE BOEK Soos en Samenleving in tempo doeloe o o o o o o o o o o o o o o o o oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo Siropen Capsico Keuken-Tamarinde Tamarindol (Jam) Fabriek te BEESD (Gld) Tel. (0 3458) 5 80 De boodschap van onze nieuwe baboe tjoetji was alarmerend Waarom zou ik naar de winkel van mijnheer Pauw moeten? De rekeningen waren voldaan en met de nieu we bestelling was alles in orde. Zou Rosa Pauw soms ziek zijn? Ik vroeg het Si-Bodok, maar kreeg na tuurlijk het stereotype antwoord: "Tida taoe, njonja". Ze wist nooit iets, als je mij vraagt. Ze wist nooit iets, en daarom hadden we haar ook Si-Bodok genoemd. Als ik vroeg de was binnen te halen wanneer het regen de, keek ze - heel doml - alle kamers na en vroeg dan onnozel: "Manah oedjan njo nja?" Ze kón ook niets! Ze deed stijfsel bij alles waar geen stijfsel in moest, en bijge volg waren onze kousen en ons ondergoed als planken, terwijl overhemden en bloesjes slap waren van ellende (of ellendig slap!). Er zat dus niets anders op dan zelf naar mijnheer Pauw te stappen. Ik trof mijnheer Pauw, rustig als anders, in zijn winkel aan, in gesprek met een Arabier. Nog terwijl hij op mij toeliep begon ik te vragen. Was Rosa ziek? Eén van de kinderen soms? Of was er wat anders aan de hand? Mijnheer Pauw keek stomverbaasd. Wel nee, niets van dat alles. De Arabier wilde me spreken en omdat Si-Bodok toch in de zaak was, had hij de boodschap dat er bij hem iemand op mij stond te wachten maar door Si-Bodok laten doorgeven. Of er wat verkeerd zat? Wij keken in de richting van de Arabier, de Arabier keek naar ons. Liever gezegd, hij keek naar mij. Of nog beter, hij bekeek mij. Van top tot teen, om helemaal precies te zijn. Hij taxeerde mij alsof ik een stuk koopwaar was en kwam een stapje in onze richting. "Abdullah is zeer vereerd", verze kerde hij, mij aankijkend met een onbe schaamde glimlach, "Abdullah is zeer te vreden dat U aan zijn verzoek gevolg hebt gegeven. Mevrouw mag vragen wat zij wil. Een servies, stoffen, mooie kleren". Toen de betekenis van zijn woorden tot me doordrong, stond ik paf. Ik kon er geen woord meer uitkrijgen. Ik stond als vastge nageld. Mijnheer Pauw had de situatie in middels ook door. Zijn stijgende verbazing maakte plaats voor een gemoedstoestand waar ik hem nog nooit in had gezien, voor woede. Hij was razend. "Smeer 'm", blafte hij de Arabier toe, "Hoe kom je er toe om mijn damesklanten met een leugen hier heen te lokken. Hier is geen plaats voor je handeltje. Scheer je weg, ajoh!" De glimlach bestierf op het gezicht van de Arabier. "Genade, heer", zei hij, "Dit is een misverstand. De baboe van deze mevrouw beweerde dat mevrouw wel wilde, en dat ze me hier zou ontmoeten als ze toestemde". Hij rechtte zijn rug en stapte waardig de zaak uit, als een edelman. Op het getier van haar man was Rosa Pauw de winkel in gekomen. "Die meid zou haar verkwanseld hebben onder mijn neus", verklaarde haar man haar. Terwijl hij na- sputterde, over dekselse wijven en zo, en hoe speciaal Si-Bodok onderhanden zou moeten worden genomen, haalde Rosa voor mij een stoel en een glas water. "Ik zal wel eens met die stomme meid praten", verzekerde ze mij. Eenmaal thuis bleek Tony, mijn man, te rug te zijn. Hij was geen makkelijke, toen. Hij wond zich nog erger op dan mijnheer de Pauw het had gedaan, en op dat moment verwachtte ik ook niet anders. Rosa wist hem echter te kalmeren. "Laten we ons nou wat beheersen", zei ze, "Met een paar zachte woorden bereik je bij haar misschien meer dan met geschreeuw". Si-Bodok, op het matje geroepen, hurkte beleefd op de stoep. Toen ze Rosa zag, moest ze begrepen hebben waar het om ging, want haar ogen bleven gericht op de grond vóór haar. Toen Rosa niet anders deed dan haar stilzwijgend te fixeren, kreeg ze het op haar zenuwen en begon ze met haar vingers te kraken. Eindelijk begon Rosa. "Boe, wat heb je eigenlijk met die Arab besproken?" "Tida taoe, njonja", zei Si-Bodok. Tony verloor op slag zijn geduld. Hij sprong op en ging wijdbeens voor haar staan, dreigend, z'n gezicht rood van opwinding. Daar had Si- Bodok niet van terug. Met het onschuldigste gezicht van de wereld, vroeg ze: "Wilde de Arab mevrouw niet genoeg geven?" Toen we, stomgeslagen, bleven zwijgen, ging ze verder: "Ik dacht dat die Arab erg rijk was en mevrouw en mijnheer geen bezwaar zouden hebben. Mevrouw is nog jong en mooi en dus nog veel waard. Het is jammer om dan bij één man te blijven. Een oude vrouw is niet lakoe en ik dacht mevrouw al een plezier te doen". Je kon de stilte in onze voorgalerij voelen. Ik geloof dat we minutenlang nodig had den om Si-Bodok's woorden goed tot ons te laten doordringen. Tenslotte vroeg ik: "En mijn man dan?" "O", zei Si-Bodok, "Mijnheer zou aan mij een goede vrouw hebben". Ze had het werkelijk goed uitgekiend, de kleine. Op haar manier zou - althans in haar gedachtengang - iedere partij zijn te vredengesteld. Jammer, dat de koopwaar uit levende have bestond en bovendien was voorzien van gezond verstand en een ste vige moraal. "Eruit", gilde Tony. En Si-Bodok ging. Om precies te zijn, ze rende, ze rende voor haar leven. Wij hebben haar nooit meer gezien. H. HUISMAN-VAN VOORDEN O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O O verschijnt begin mei 4- Dit is het mooiste en aantrekkelijkste dat ooit uit zijn pen vloeide 4- Wij gaven het een passend kleed, evenals Wat wij in ons hart slotep en De laatste Tempo Doeloe -4- Groot formaat 4- 100 grotendeels full-page foto's 4- Luxe band met stofomslag 4- Prijs 22,50 4- Samen met de twee andere f 57,50 4- Van deze stellen slechts een zeer beperkte voorraad 4- Verkrijgbaar i.d. boekhandel o O O O O Tamarinde Gingerol (gember) Rozen Vanille Pistache Soesoeh Afrikaanse Sambal (gezuiverd produkt) 19

Tong Tong | 1966 | | pagina 19