1001 avonturen met de soetil V A Hari Ibu Indonesia Kartini-dag WORDT ER NOG WEL GEBORDUURD X 0 s (LICHT) ROOD DONKERROOD DIEPPAARS GEEL (LICHTGROEN DONKERGROEN "Waar wij ons ter wereld ook bevinden, wij zullen op 21 april, de geboortedag van Raden Adjeng Kartini altijd bijeen komen om de Hari Ibu Indonesia te vieren", zei Mevrouw Maimum Habsja in haar openings woord tijdens de ontvangst van dames van het Corps Diplomatique in de ambassa deurswoning. Moederdag-stew Op Moederdag niet te hoeven koken, is dat geen zaligheid? Buiten eten? Te duur natuurlijk. Niet warm eten? Ik zie ze thuis al. Dus is er maar één oplossing: de avond tevoren koken zodat de volgende dag alleen opgewarmd hoeft te worden. Dan weet ik op dit ogenblik maar eén ge recht dat in deze tijd van het jaar heel ge schikt is: een hartige stew. Stew is stoof, denkt U. Vlees, bouillon, groenten en dan maar stoven, stoven. Mis poes, we gaan eerst flink aan het braden. Bewaart U van alle groenten die U de komende week gaat eten, een klein gedeel te dat U zaterdagavond nodig heeft: een paar wortels, een paar blaadjes kool, boon tjes, spruitjes, prei, koolraap, enfin van alles. Ook erwten of bruine bonen uit blik, maar die doet U pas de laatste tien minu ten bij de stew. Nu het vlees: Mocht U een ijskast hebben dan kunt U ook daarvoor aan het "sparen" gaan. Alles is bruikbaar, rosbief, biefstuk, lever, karbonaad, spek, noem maar op. Maar mocht U bij de slager toevallig wat voordelige lamslappen zien, dan die tienmaal liever. Lamsvlees heeft een sterke smaak die ondanks koken en braden toch bewaard blijft en dat komt de stew ten goede. Snijdt het vlees, wat het dan ook moge zijn, in niet al te kleine stukken. Braadt het met twee gesneden uien, zout, peper, note- muskaat, een paar repen spek en wat extra margarine of braadvet, mooi bruin. In de saus die ontstaan is, bakt U nu de in grove stukken gesneden groenten en niet te ver geten de aardappelen. Doe er wat boter of vet bij als de saus te weinig blijkt. Met 3 kopjes bouillon (uit blokjes) laat U alles een half uurtje, tot bijna goed gaar sud deren. Laat de stew afkoelen en bewaar haar open of in de ijskast tot de volgende dag. Zet de stew een uur voor U aan tafel denkt te gaan weer op, voeg er wat water en indien nodig, nog wat peper of zout bij en bovendien een flinke scheut Worcester- shiresaus. En mocht U het toch bij de hand hebben en de kinderen wel van een buite nissig smaakje houden: een lepel of twee keukensherry of wijn. Deze stew smaakt heerlijk met wat knap perig Frans brood. En voor de verstokte rijsteters: ook met rijst. LILIAN Hierna gaf de echtgenote van de Indonesi sche ambassadeur Mevrouw Soedjarwo Tjondronegoro een korte schets van het leven van R. A. Kartini, een dochter van de Regent van Djapara. Zij werd geboren in 1879 en was onderworpen aan de strenge eeuwenoude tradities. Zij was echter zeer leergierig en smeekte haar vader haar even als haar broers naar school te laten gaan. Zo kwam zij op een gemengde Europese school, iets ongehoords voor die dagen! Op twaalfjarige leeftijd echter moest zij de school verlaten, want de traditie schreef voor dat meisjes na de overgang van kind tot vrouw zich niet in het openbaar mochten vertonen. In de periode 1899-1904 schreef zij naar vrienden in Nederland een aantal brieven, die in 1911 in boekvorm werden uitgegeven onder de titel: "Door Duisternis tot Licht". In deze brieven schrijft zij hoe verschrik kelijk zij de jaren van opsluiting vindt en hoe zij verlangt naar meer kennis en ont wikkeling. Tenslotte is ook zij gedwongen de man te huwen, die haar vader voor haar heeft gekozen. Het is de Regent van Rem bang. Een jaar later wordt een zoon ge boren, maar enkele jaren later, op 17 sep tember 1904 sterft R. A. Kartini op 25-jarige leeftijd. Na haar dood heeft men Kartini geëerd door de oprichting van verschillende Kartini-scholen voor meisjes en gelukkig is er in de positie van de vrouw in Indonesië in de afgelopen vijftig jaren wel enige ver andering ten goede gekomen. Dit bleek ook nog eens uit de Indonesische dansen waarmee het officiële deel van deze Kartini-herdenking besloten werd. De eerste dans was afkomstig uit Sumatra en werd uitgevoerd door 2 paren. In de tijd van Kartini zou het ongepast zijn geweest dat jongens en meisjes samen dansten. Tot slot zagen wij een Balinese tempeldans, die voor mijn gevoel symbolisch was voor deze Hari Ibu Indonesia in Nederland: het danseresje was een modern Indonesisch jong meisje, dat was te zien aan haar korte "Europese" haarsnit, de dans een uiting van oude tradities, de bloemversiering in de hoofdtooi bestond uit gele en witte fresi a's... Het geheel was overigens zeer be koorlijk! Hierna konden wij kennismaken met 'n veelheid van Indonesische lekkernij en, die voor vele dames een nieuwe maar tongstrelende belevenis waren. In de hal van de ambassadeurswoning was een klei ne, maar uitgezochte expositie ingericht van Indonesische sarongs, met gouddraad ge borduurde kains, sieraden, slofjes en een groot aantal popjes in de verschillende In donesische klederdrachten. ELLEN En dan bedoelen wij: wordt er nog wel ge borduurd met de hand in van die moeizame kruissteekjes? Want iedereen, die een zig zag naaimachine heeft kan na een beetje oefening de beeldigste bloemen in een "mum" van tijd tevoorschijn roepen. Ook appliceren is een handwerk dat er de laatste tijd steeds meer in komt. Maar waar is het vertrouwde beeld van huismoeder of oma onder de schemerlamp gebogen over het borduurraam met als resultaat ju weeltjes, plaatjes van borduurkunst? Het lijkt wel of deze jachtige tijd ook de bor duursters heeft aangegrepen. Of toch niet? Zijn er onder de Tong Tong-sters toch nog dames, die regelmatig met naald en draad een mooie bloem tevoorschijn toveren? Dat zouden wij zo graag eens willen weten, nu de voorplaat van Tong Tong een kruissteek patroon is van de bekende KEMBANG SE- PATOE. We hebben er daarom een wedstrijd van gemaakt, die openstaat voor alle Tong Tong-dames en waar de volgende prijzen mee te winnen zijn: 1e prijs: f 50,2e prijs: f 25,3e prijs: een boekenbon van f 12,50 en 3 troost prijzen eveneens bestaande uit boekenbon- nen van elk f 5, borduurt in kruissteek de door Rogier ontworpen Kembang sepatoe in de aange geven kleuren paars/rood/geel en 2 kleu ren groen. Wélke nuances rood, groen, geel, etc. U neemt, moet U zelf bepalen. Hoe U de bloem wilt verwerken, dus op een kus sen, een tafelkleed, ingelijst, etc. is iets dat U dan ook zelf moet beslissen. Voor de achtergrond is een kleur aangegeven, die kunt U dus ongeborduurd laten, maar U kunt natuurlijk ook zelf een kleur bedenken. U ziet er is ruimte genoeg voor eigen smaak en ideeën. Uw kunstproduct moet uiterlijk 6 juni a.s. bij ons binnen zijn. Adresseren aan: MYANA-Borduurwedstrijd, p/a Tong Tong, Prins Mauritslaan 36, Den Haag. De winnaressen worden tijdens de Pasar Ma- lam (op welke dag en hoe laat leest U nog in Tong Tong) bekend gemaakt, terwijl er bij voldoende inzendingen een expositie zal worden ingericht op de Pasar Malam. De inzendingen blijven het eigendom van in zendsters en zullen na afloop van de Pasar Malam worden teruggestuurd. De inzendingen zullen worden beoordeeld door een deskundige jury. Wanneer U bang bent dat U de Tong Tong zult beschadigen bij het overnemen van het patroon op de voorplaat kunt U overdruk ken bestellen a 0,50 per stuk, door het bijsluiten van 0,50 aan postzegels in een brief bijv. of door overmaking op giro 6685. Kom dames, laat zien dat het echte hand werk nog leeft en maak er een mooie ex positie van op de a.s. Pasar Malam! 13

Tong Tong | 1966 | | pagina 13