DE CHINESE MUUR Chinese vertellingen MUZIEK? In 403 v. Chr. begon in China de Periode van de "Oorlogvoerende Staten", die tot 256 v. Chr. zou duren. Heilloze oorlogen werden gevoerd tussen de zeven grootste Staten, die om de overmacht streden. In die zelfde tijd reisden duizenden geleerden, tot velerlei "Philosophische Scholen" beho rende, van Rijk tot Rijk, om hun diensten aan de verschillende Regeerders aan te bieden. Eindelijk werd aan deze politieke en intel lectuele anarchie een eind gemaakt door de Koning van Ch'in, die in de provincies Kan- su en Shensi zetelde. Door meedogenloze methoden en het handige gebruik van knap pe raadgevers kon hij zijn gebied enorm vergroten. In 256 v. Chr. maakte hij een eind aan de macht van de Chou-Dynastie en vestigde de Ch'in-Dynastie, die tot 210 v. Chr. zou duren. In 221 v. Chr. veroverde de heerser Ch'in Shih Huang-ti (225-210 v. Chr.) de laatste feudale staten en verenigde China voor de eerste keer in de Geschiedenis tot één groot Keizerrijk. Hij schafte het feudalisme af en verving het door een centrale rege ring met een systeem van provinciale ad ministratie, zoals die tot op heden is blij ven bestaan. Ondanks deze kundige maatregelen haalde Shih Huang-ti zich de haat van de geleer den uit die tijd en van latere eeuwen op de hals door zijn berucht decreet van 213 v. Chr., waarbij hij alle boeken in het Keizer rijk liet verbranden. Het was een poging om niet alleen aardrijkskundig, maar ook in tellectueel het land te unificeren en om absoluut met het verleden te breken: "Er zou geen Verleden zijn, geen Geschiedenis, geen Literatuur, Niets, dat aan zijn eigen Glorierijke Regering zou zijn vooraf ge gaan". IJJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlll(llllll!lllllllllltllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'IHIIIIII'l'l"ll""""""""""= Voor elk wat wils. Oud en nieuw. j Westers en Oosters. Krontjong- en 1 Koboistijl. Hoempapa en hula - hula. SHIRLEY THOM KELLING SANDRA vele andere sterren kunt U horen i 1 en zien op de j PASAR MALAM TONG TONG 22 t/m 25 juni HOUTRUST Den Haag IIIIIIIIIIllllIIIIIIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllll De Chinese Muur (Naar een aquarel van Julius Wentscher uit "China" van A. Zimmerman). Ofschoon men de belangrijkheid van deze "Boeken-verbranding" misschien wat over dreef, (Shih Huang-ti liet alleen de boeken verbranden, die in het bezit waren van het volk, maar spaarde die in de officiële ar chieven), bracht zij een slag toe aan de tot die tijd bloeiende "Philosophische Scho len", waarvan deze nooit meer bovenop zouden komen. Zijn belangrijkste raadgever was Li Ssu, door wiens hulp Shih Huang-ti er in slaag de China te verenigen. Hij was ook degene, die direct verantwoordelijk was voor het "Verbranden der Boeken" en hij was het, die de Keizer aanwijzingen gaf voor het bouwen van de Grote Muur, die de Noorde lijke landsgrens moest vormen, om hun rijk te verdedigen tegen de invallen en plunder tochten van de Mongoolse en Tartaarse nomadenvolkeren. Onder deze Dynastie kreeg China in Turke stan en de Westelijke landen zijn naam, gebaseerd op Ch'in of Ts'in, want onder Keizer Ch'in Shih Huang-ti werd de handel met het Westen aanzienlijk uitgebreid. Uit vele reisbeschrijvingen is de Chinese Muur bekend. Als een reusachtige stenen Draak stijgt hij bij Ch'in Hpang-tao uit de Golf van Chihli en slingert zich over de hoogste bergkammen tot In de Gobi Woes tijn bij Chiu ch'uan, waarbij hij enige malen de Hoang Ho kruist. In 214 v. Chr. werd met de bouw van de Muur begonnen. Shih Huang-ti maakte de voltooiing ervan niet mee, hij stierf in 210 v. Chr. Latere Keizers zetten het werk voort en in 10 jaren was de oorspronkelijke Muur ge reed. In de 8e eeuw na Chr. kwam het vol gende deel tot stand en in de 11e eeuw het laatste gedeelte. Zowel aan de binnen- als aan de buitenzij de loopt de Muur wijd uit naar beneden en is van boven voorzien van getande borst weringen met schuin naar beneden lopende schietgaten. Telkens na elke 100 m verspert een 12 m hoge wachttoren, die de gehele muurbreedte inneemt, de doorgang en ook deze is van schietgaten en kantelen voor zien. De daken der wachttorens bestaan niet meer, want het hout, zo zeldzaam in deze woestenij is óf vergaan óf gestolen. Deze torens dienden ter huisvesting van de daar gelegerde troepen. Vroeger waren op belangrijke strategische punten zware ijze ren poorten in de Muur geplaatst. Opdat niemand in de nabijheid hoger zou kunnen komen dan de Muur zelf, loopt deze over de hoogste bergkammen heen en daar het gebergte wonderlijk woest geplooid is, stijgt en daalt de Muur onophoudelijk. Hier en daar loopt een trap, die in de dikte van de Muur is uitgespaard, aan de binnenzijde naar beneden, doch aan de buitenkant is hij spiegelglad en onbeklimbaar. Gestegen tot een der hoogste punten ziet men de verre vlakte in. Het bergland is woest en onbegroeid. Links en rechts ver liest zich de Muur, met zijn onophoudelijk herhalende wachttorens, in de gezichtsein der. Met een lengte van 2500 km, een hoog te van 16 m en een breedte van 8 m aan de voet en 5 m aan de bovenkant staat hij daar als het zinnebeeld van de staatsman schap van een vorst, zijn wil, om de gren zen van zijn land te bewaren én van het uithoudingsvermogen van een volk, dat deze wil aanvaardde. Reeds in vroegere eeuwen trok dit grootste vestingwerk ter wereld sterk de aandacht. Door het reisverhaal van Marco Polo (1254- 1323), dat hij in krijgsgevangenschap in Genua schreef, was Europa in de 14e eeuw op de hoogte van het bestaan van deze unie ke landsgrens. (In 1271 vergezelde Marco Polo zijn vader en zijn oom op een handels reis naar het Hof van de Keizer van China Kublai Khan, werd diens secretaris en raadsman en keerde pas in 1295 naar Vene tië terug). De Chinese Muur is, zij het indirect, de oorzaak geweest van de trek der Mongool se heirscharen naar het Westen. "Het bou wen van de Grote Muur" zegt Kropotkin in de Geographical Journal XXII" van 1904 was een gebeurtenis, geladen met de grootste consequenties en zonder overdrijving kan men zeggen, dat het met kracht medewerkte aan de val van het Romeinse Keizerrijk". De Mongoolse en Turkse volkeren, die ge probeerd hadden China te onderwerpen, maar hun weg versperd zagen door de Grote Muur, werden gedwongen Westwaarts te gaan, hetgeen uiteindelijk ten gevolge had, dat het Mongoolse nomadische ruiter volk uit Azië, de Hunnen, Europa binnen viel. (372 na Chr.) Ondanks deze daden, die hem in de Ge schiedenis de roem zouden bezorgen van een groot staatsman met een ver-vooruit- ziende blik, was Shih Huang-ti gedurende zijn heerschappij zeer gevreesd. Een derde gedeelte van de mankracht in het land werd door hem ingezet bij de uitvoering van dit gigantische bouwwerk. Duizenden levens offerde hij er aan op. Ook liet deze Keizer met "het hart van een tijger" eenieder ter dood brengen, die zijn gramstorigheid op wekte. Hij was buitengewoon bijgelovig en men schreef hem magische krachten toe. Hij moest in het bezit zijn van een toverspiegel die de macht had, het innerlijk te weer kaatsen van degenen, die er in keken. Op deze manier kon hij zich gemakkelijk van zijn vijanden ontdoen. Maar dit was nog Lees verder pag. 17 10

Tong Tong | 1966 | | pagina 10