Boleh Bi lang te vreden, deh! Het aantal oplossingen was niet dat wat wij gewoon zijn te ont vangen, maar velen hebben op de ge- tallenpuzzel uit Tong Tong nr. 19 toch met succes hun hersens gebroken. Het hoogste aantal punten is nu bereikt door: Mej. W. J. C. Flach, Wilhelminaparkflat 1, Zeist. Proficiat! Het postwisseltje van 10, ontvangt U één dezer dagen thuis. U be gint weer onder aan de ladder, ja? De oplossingen: Puzzel 21: X X X X X X X X X 2 3 6 X 5 8 6 X 1 9 8 7 1 1 5 X 5 7 8 8 1 2 5 X 7 X 7 5 6 X 1 X 3 5 8 3 X 7 2 X 9 4 X 1 9 5 3 X 1 4 1 1 6 4 1 Puzzel 22: D-odewaard E-nkhuizen B-ergentheim I -rnsum E-rmelo S-oestduinen B-iezelinge O-pheusden Vervolg van pag. 13 Genoeg. Hierover raak ik nooit uitge praat. En voor daden leven we nog 50 jaar te vroeg. Nu blijven alleen een aantal vragen die onwillekeurig opkomen, onbeantwoord: waarom schrijven Indo's veel minder dan Totoks, hoewel zij de Totoks numeriek ver re overtreffen? Inferioriteit? Roddel! Waar om zijn juist twee van de scherpste en in telligentste Indo's, Van der Tuuk en Du Perron, zulke heftige, getormenteerde figu ren? Waarom vinden we juist bij hen ver- UW TOEKOMST? Ontmoet U dit jaar nog de ware Jacob (of Jacoba)?? Trekt U de Sport-Toto? Maakt U een hele verre reis? Waarom nog langer in het onzekere? U kunt het allemaal te weten komen in de waar zegtent op de Pasar Malam Tong Tong van 22 t/m 25 juni in HOUTRUST DEN HAAG. S-chinnen C-hevremont H-ardegarijp (In de opgave van de reeksen letters was bij Chevremont inderdaad de o weggeval len. Gelukkig is het bij niemand een belet sel geweest voor de inzending van de juis te oplossing). Nu de nieuwe puzzels: Puzzel 25: Kruiswoordraadsel Eén van in totaal maar 8 woorden. Gemak kelijk? Dacht U maar! Hij zal U evenveel hersenwerk opleveren als één van 88 woor den. Horizontaal: 1 Op zee, 3 kort geleden ont dekte natuurkracht, 4 vindt men in De Bilt, 5 Speelkaart, 6 Doet men meestal in het figuurlijke, 7 Een gevaarlijk mens. Vertikaal: 1 grote voetbalmatch, 2 wordt opgemaakt waar het gaat om snelheden. Puzzel 26: Lettergreepraadsel Van de lettergrepen: ach - baar - ber - der - ef - ei - ex - fen - ge - gen - kap - ko - kerd - len - let - los - lij - me - ne - o - o - on - poor - put - saai - schoor - se - steen - ta - te - te - tel - ter - ter - tig - ting - uit - voe - zet - zuur, kunnen 14 woorden van de volgende bete kenis worden gevormd. 1deel van een jaar 2ooievaar 3zielsverrukking 4gek 5antipode 6moe 7eierpannekoek houdingsgewijs zoveel "roddel"? Is de ru briek van Hier en Gunder in Tong Tong roddel of heftige bestrijding ervan? Waar om is de goedmoedige straathond Tjalie Robinson (met zo erg veel andere Indisch- gasten) in Holland een venijnige, vechtlus tige kat geworden? Ajo, los op met het simpele meetlatje Roddelpraat of Littera tuur, en lach dan nóg als je kunt! Aangezien ikzelf onwrikbaar geloof in een aparte Indische litteratuur met een eigen patroon van karakteristieken, verwerp ik het "gemis aan litteraire tradities in Indië". Want in de "roddelpraat" zie ik een diepgaand en typisch Indisch CONFLICT van iedere Europeaan in De Oost op de hreukrand van Westerse en Oosterse cultuureen botsing tussen Westerse en Oosterse welvaarts- en geluks-conceptiestussen oeroude patronen van zeden en gewoonten. Achter de "over-en-weerse" weerzin tegen aan de ene kant sirihkauwen en aan de andere kant jeneverdrinken liggen einde loze verkenningstochten op "psychologisch vijandelijk" terrein. De basis van zowel rod delpraat als litteratuur in Indië is onbegrip, is een diep-menselijk "de kluts kwijt zijn". En de grootste eer komt de "roddelaars" toe die dit voelen en strijdbaar zijn. En de grootste oneer de zelfingenomen betweters, die te dikhuidig zijn om ook maar iets te voelen van de essentiële verschillen tussen Oost en West. En als de Indo's overmatig "roddelziek" zijn of ontartbaar stoicijns kunnen blijven zwijgen, dan komt dat omdat de Indo in zijn korte historie twee zulke breukranden ge kend heeft: de Portugese en de Nederland se. 8talloos 9enorm 1 0snaak 1 1kolonie 1 2rijns 1 3vlak 1 4burger Oplossingen vóór 15 juni 1966 aan Tong Tong. Pr. Mauritslaan 36 te Den Haag, ONDER VERMELDING: PUZZELRUBRIEK. Veel succes! Op dit conflict-terrein deugen nóch de culturele tradities van West "sec", noch die van Oost "sec". Hier bestaan eigen tradities. Vaak ragfijn subtiel en niet te ont leden met het slagersmes van westerse definieerkunst. Daarom is b.v. Maria Der- moüt veelgeprezen, maar slecht begrepen, diep Oosters als zij is. En daarom kijken velen in bot onbegrip tegen Rini Carpentier Alting aan, die Westers als zij is, nochtans begrepen heeft dat voor een dieper en fijner beleven van het Oosten het motto geldt: "Tread softly, stranger, dreamsoft!" En daarom ook kunnen strijdbare, uiterst mannelijke figuren als Du Perron en Van der Tuuk alléén maar hels vechtlustig zijn. Wie in deze materie rondkaart met de vliegenmepper van "Europese litteraire tra dities", stelt zich alleen maar aan als Juf frouw Laps met de vliegenmepper. Wie zich dat realiseert, kan de waardevolle bloemlezing van Nieuwenhuys onmogelijk langer lezen voor "genieting en vermaak" sadja en schudt het stupide vooroordeel van "geen litteraire tradities" met plezier van zich af. Die vorst, doordringt, ontleedt, ontdekt. En is eindelijk op de goede weg. En zelfs al wordt dit een nieuwe "Manisee- weg" met eindeloos ravijnen in en tjotten op, en "sajang kanee" tot slot (omdat het goede einddoel nooit bereikt wordt), het is de goede weg! Mochten er lezers zijn die al te voor barig denken: Tjalie valt Rob Nieuwenhuys aan (of het andere uiterste: hij pleit voor een vriendje!), laat mij U alvast zeggen: ik herken in hem alleen een marsgenoot. T.R. 18

Tong Tong | 1966 | | pagina 18