je-iah- j Ije-rot NAPPIE DIAS Poekoel Teroes! 4e DRUK Poekoel Teroes! ...is het motto van onze "Delfts"-blauwe Tong Tong tegel. Een motto, dat reeds door een groot aantal Tong Tong abonnees ter harte is genomen en in de praktijk gebracht. In de afgelopen maanden hebben nl. vele tegels hun weg gevonden naar evenzovele abonnees, als dank voor het feit dat zij ons een nieuwe abonnee bezorgden. Doet U mee? Voor iedere jaarabonnee, die U aanbrengt geeft Tong Tong U deze 15x15 cm. tegel cadeau, als decoratie aan de muur of als onderlegger op tafel. Kijkt U eens in Uw kennissenkring rjnd. Wie heeft, elke keer belangstelling voor Uw Tong Tong, die bij U op tafel ligt, maar is zelf nog geen abonnee? Juist, die wil zelf wel een abonnement nemen. Vooral als U vertelt, dat Tong Tong door al die gontjen- gers "over de kop" kan gaan, want wie kan er nu van de lucht leven ?l Na-itoe! Of Tante Noes, die gek is op Tong Tong, maar een te klein pensioen heeft om het abonnementsgeld zelf te betalen. Weet U wat? Geeft U haar eens een jaarabonne ment cadeau. Wij sturen zo iemand een mooie geschenkkaart, waarmee wordt aan gekondigd, dat hij of zij het abonnement van U cadeau heeft gekregen. En krijgt of het nu een nieuw of een cadeau-abon nement betreft, een mooie Tong Tong tegel cadeau en de nieuwe abonnee 'n verzilverd of verguld Tong Tong speldje naar keuze. Doet U mee? Natuurlijkl Want dat gebeurt niet vaak, dat U met maar f 15,zóveel tegelijk kunt doen: een cadeau géven, een cadeau krijgen èn Tong Tong in stand hou den en vooruit helpen! Vooruit, poekoel te- roes dus. Wij zijn U eeuwig dankbaar. NIEUWE ABONNEE CADEAU-ABONNEMENT Hierbij geef ik op als nieuwe abonnee: Stuur een iaar lang Tong Tong naar: Naam: Adres: Woonpl.: HET ABONNEMENT GAAT IN OP 1 JANUARI 1966. Stuur het verzilverd verguld*) Tong Tong speldje en het laatste nummer van Tong Tong. Het abonnement wordt door de nieuwe abon nee zelf betaald. Het abonnement is bedoeld als (verjaars)-ge- schenk, stuur dus de geschenkkaart vóór (datum). Stuur de tegel, die ik hiermee heb verdiend, na ontvangst van het abonnementsgeld ad f 15, naar: Naam: Adres: Woonpl.: (Handtekening) Doorhalen wat niet van toepassing is. Betreffende hokje aankruisen. Kort geleden is plotseling overleden een athleet uit het oude Indië, die duizenden gekend hebben als vriend van het zuiverste water. Ja, duizenden! Maar dat was het bij zonderste niet. Het bijzondere was, dat hij helemaal geen vijanden had en tóch geen allemansvrindje was. Hij heette naar wij hoorden, voluit N. A. P. O. L. E. O. N. Dias d Ullois (zijn vader had waarschijnlijk de hoogste verwachtingen van zijn jongste zoon!) en Nappie (zoals iedereen hem ken de) was later best tevreden met de eerste drie namen. En bleef verder ook koud voor de krijgsroem van zijn grote naamgever, want hij voelde niets voor het militaire le ven, ja zelfs niets voor de kloppartijen van alle dag, die vroeger behoorden tot het normale menu van elke schooljongen. En dat was wél wonderlijk, want Nappie was een stevige knaap en vooral stevige knapen zaten vroeger dik in de uitdagingen. Maar Nappie had een aparte manier van hatelijk heden van zich af te schudden zonder te kwetsen en had verder het zeldzame ver mogen van sterke kerels om zich te be heersen en nooit misbruik, ja zelfs geen GEbruik te maken van zijn kracht. Nappie was eigenlijk een "Indo koeno zoals je dat zou kunnen noemen, afstam mend immers van de eerste Portugezen, die al in Indonesië waren lang voordat de Hollanders kwamen. Maar al vloeide het bloed van de vermaarde d'Ulhoa's uit de tijd der Conquistadores door zijn aderen, Nap bleef een eenvoudige kerel met vrienden in letterlijk alle raciale groepen en alle maatschappelijke lagen. Ik zag hem het laatst een jaar of vijftien geleden, toen hij als "gangmaker" meedeed aan de Indone sische testwedstrijden voor de Aziatische Olympiade in Manilla. Deze wedstrijden stonden onder leiding van Sultan Hamengku Buwono IX, met wie Nappie schertsend en lachend over het veld liep, alsof ze beide schoolvrienden waren sinds jaren! Het te kent Nappie. En het tekent ook de Sultan! ;maar ach, wat is die prachtige athletiektijd ver achter ons! Nappie kwam uit een gezin dat door het Lot zwaar getroffen was. Al op vrij jeug dige leeftijd was hij de enige overlevende, maar het leek of de zwarte wolken eindelijk voorgoed voorbij waren, want het ging Nappie verder altijd goed. Niet, dat alles hem bespaard bleef. Toen hij nog vrij jong athleet was, trof hem een ongeluk dat één van zijn armen zó lelijk beschadigde dat zijn sportcarrière meteen afgesloten scheen. In die tijd waren er nog geen goede sport velden, want zelfs de sportvelden die tóen goed genoemd waren, zouden nu "in alle standen afgekeurd" worden. Dus trainden we meestal op straat. Nappie's keuze was polsstokhoogspringen. Wie doet dat nou op straat? Nappie deed het. In het gangetje waar wij woonden, waren regelmatig huizen in aanbouw. Dus waren er ook vaak steen- en zandhopen op de trottoirs. Eén van die hopen was Nappie's "zandbak". Twee bam- boe's waren gauw genoeg overeind gezet, een dwarslatje erover, en met een derde bamboe als polsstok holde de kleine, bolle Nappie (hij was de jongste van onze bende) onvermoeid keer op keer over de straat, klapwiekte de lucht in en over ,of niet over) de lat. Soms goed terechtkomend, soms slecht. NU zou men dit krankzinnig noemen, TOEN was het gewoon maar je moest toch wél een dosis branie in je karkas hebben. Dat had Nappie zeker! Eén keer viel hij natuurlijk slecht en brak zijn arm op een verschrikkelijke manier. Er werd vele malen aan geopereerd en Nappie had reden ge noeg om met een smartelijk gezicht rond te lopen. Maar hij grijnsde altijd even vro lijk en beloofde dat hij eens het record tóch op zijn naam zou krijgen. Zo ver is het nooit gekomen, al bleef polsstoksprin- gen nog jaren lang zijn favoriet. Zijn enor me body maakte van hem een uitgesproken speerwerper, discuswerper en kogelstoter, en dat is hij ook jaren achtereen geweest, veelvoudig Javakampioen en aan alle ath- leten van Indië overbekend. Als studie-richting koos hij de techniek en als electriciteitsman heeft hij een nutti ge en mooie carrière gemaakt, voortreffe lijk als techniker, bemind en geëerd als collega. Zijn gezin had in hem een man en vader, zoals er geen beter gewenst kon worden. Nappie's leven is eigenlijk een goed mo del van veel Indische jongens, die óók zo'n hard maar gelukkig sportleven hadden, óók een onopvallende maar nuttige carrière maakten, en bovenal goede kameraden wa ren met sterke vriendschappen naar Hol landers en Indonesiërs over alle twisten heen. De ruggegraat van de Indische maat schappij...hoe jammer dat dit soort in de Indonesische maatschappij geen plaats meer krijgen kon! Zal zelfs deze mooie kern eens geheel vergeten zijn? Nappie Dias werd 50 jaren oud. De laat ste acht jaren woonde hij in de Antillen. Maar weinige van zijn ouwe sobats hebben hem gekend zoals hij er toen uit zag. Voor de meesten van ons blijft hij voortleven in zijn oude gedaante: met bolle bloes op zijn geimproviseerde racefiets razend over het stoffige Kramat, haast barstend van levens vreugde, de Tarzanroep schallend voor schoolkameraad en deftige meneer, voor betjaman en patih gelijk. Als om te zeggen: verdoe je tijd toch niet met ruziën of knie zen, mensen! Het leven is zo mooil Wat is het moeilijk om zo'n goede raad in de praktijk te brengen! Al hébben we je begrepen, Nap! T.R. l Is Tong Tong's BESTE BESTSELLER t NU DIRECT BESTELLEN! t Prijs: f 2,95 0,30 porto f 3,25 I I Boekhandel Tong Tong, I f Prins Mauritsl. 36, Den Haag f l tel. 0 70 - 542.542 Giro 6685 I 4

Tong Tong | 1966 | | pagina 4