AMSTEL BIER Prachtpils NOG EENS: Gewicht PASAR MALAM TONG TONG E. J. MONTFOORT ZOON W. H. MacDougallBy eastern windows 22 t/m 25 JUNI HOUTRUST - DEN HAAG J. B. G. VERBURGT NAVORSER De naamlijst uit boven genoemd boekwerk, schijnt zeer veel interesse te hebben ge wekt, want er zijn diverse brieven op bin nengekomen. Persoonlijk hebben we het werk nooit in handen gehad, en weten dus niet of dit hier te lande verkrijgbaar is, maar onderstaand schrijven lijkt ons belangrijk genoeg voor onze lezers, omdat de daarin vermelde ge gevens de Naamlijst vaak belangrijk aan vullen. Wellicht zijn er onder onze leden nog meerdere, die zich met de schrijver in verbinding willen stellen, weshalve wij hier zijn naam en adres geven: J. A. Vorstman, Churchilllaan 214", Amsterdam, tel 79 55 73. "In Tong Tong no. 15 van 15 februari 1966 wordt een lijst gegeven van de namen van personen voorkomende in het boek van William H. Mc.Dougall "By Eastern Win dows". Het boek handelt over de lotgeval len van het interneringskamp Zuid Sumatra, resp. te Palembang, Muntok en Belalau (bij Loeboek Linggau). Aangezien ik destijds als lid van het nederlands-engelse kampbestuur de administratie verzorgde, ben ik in staat enkele correcties en aanvullingen te geven op de naamlijst in boven genoemd Tong Tong-nummer: Banks, D. (Brit), employé Cable Wireless, Gewoon helemaal niei aan denken Mevrouw! Vergeel hel eens heerlijk 4 lange dagen. En eel en drink en snoep maar weer eens naar hartelust op de Singapore; Bergh, P. W. K. A. van den, employé Ned. Kon. Petr. Mij Palembang; Breet, A. J., employé N.K.P.M., Talang Akar; Buchanan, J. W., employé N.K.P.M., Pendo- po; Bruyn, E. E. de, mijnb. ingenieur B.P.M.; Dijken, H., planter Loeboek Linggau, over leden 27 sept. 1944; Eversteyn, H. C. A. M., boekhouder gemeente Palembang; Willemsz Geeroms, J. M., agent Javase Bank Palem bang, door de Japanners bij een verhoor doodgeslagen 18 sept. 1943; Geursen, ir. G. J., bedrijfsleider Banka Tinwinning, overle den 25 jan. '45; Groot, B. de, gep. sergeant KNIL te Tandjong Karang, geboren 22-9-1871 te Luxwolde en overleden 28 juni 1944, wel te onderscheiden van: Groot, P. J. de, em ployé N.K.P.M. te Soengei Gerong; Hollweg A. G. J., arts te Palembang, een Nederlan der, geboren te Winterswijk!; Hölscher, I. K. machinist Stv. Mij Nederland; Hutten, A. L. van, employé N.K.P.M. te Palembang, al daar overleden 26 dec. 1942;Jones, J. F. (Brit); Koopal, G. J., employé N.K.P.M. Soengei Gerong; Koot, N. L. H., employé B.P.M. Goengei Djerigi. De residenten Maier en Meindersma zijn onthoofd op het vliegveld bij Palembang na veroordeling door de Japanse krijgsraad. De vermelde data zijn juist. Rolffs of Roelofs, P., directeur van het wees huis op de Giesting, overleden 4 dec. 1944. Rombeek, J. W., Olieman Stv. Mij, Neder land; Ronkes Agerbeek, Th. J. A., Commis saris van Politie te Palembang (niet gepen sioneerd!); Er waren in het kamp 3 geïn terneerden met de naam Smit: Smit, E. Ch., hotelhouder te Palembang; Smit, M. W., em ployé B.P.M. Pladjoe; Smit, P. J., employé N.l. Gas Mij. te Benkoelen; Stammeshaus, F. W. P. M., ambtenaar Z. Sum. Spoorwe gen te Lahat, overleden te Palembang 9 nov. 1943; Stegeman, H. A. B., Comm. van Politie, techn. leider Veldpol. Pangkal Pi nang; Tempelers, F. J. (Belg), employé N.K. P.M., Soengei Gerong; Treurniet, R., emplo yé N.K.P.M., Soengei Gerong; "Veer uit Tandjong Karang", die zou zijn geëxecu teerd, is niet bekend uit het kampregister, wel: Veer, P. van der, Comm. van Politie Billiton, overleden 8 nov. 1944, maar niet door executie; Walter, H., ingenieur Boekit Assemmijnen, geëxecuteerd te Palembang 9 november 1943. De overige vermelde namen en gegevens kloppen. Mocht men nog andere inlichtin- ben wensen over het Zuid Sumatra burger interneringskamp, dan zal ik deze gaarne verstrekken." w.g. J. A. Vorstman Namens onze Redactie een woord van bijzondere dank aan den heer Vorstman voor zijn schrijven, waarmede hij onge twijfeld vele lezers verplicht heeft. Vervolg van pag. 19 klonk van achter de deur een zwaar ge grom. Mevrouw viel bijkans weer flauw, mijnheer verbleekte, de Javaantjes vergrijs den. "Daar zit-ie", zei mijnheer, volkomen overbodig. Nu de tijger was gelokaliseerd, was Dar- mo graag bereid Armstron te waarschuwen, uiteraard nadat Mevrouw hem verzekerd had dat het raam goed dicht was, zodat de tijger er weer niet uit kon. Mijnheer en de kebon bleven achter ter bescherming van het thuisfront. Het circus liet gelukkig niet lang op zich wachten. In weinig tijd was een oppasser aanwezig, een halsband en een simpele hondenketting in de hand, die het wantrouwen in hun onbruikbaarheid in de ogen der bedienden niet vermochten te doven. "Huh", zei de oppasser, "Ik heb 'm met melk groot gebracht. Hij is zo mak als een geit". Hij deed zomaar de kamer deur open, sleurde de tijger bij z'n nekvel onder de kolong uit en deed hem de hals band om. Ofschoon het dier bij het weer zien met z'n baas spon als een draaibank in bedrijf, drukten de bewoners van het huis zich als één man in de verste hoek van de kamer terug, om eerst dan weer op verhaal te komen toen tijger en oppas langs een stille weg allang weer in het circus waren aangeland. De avondvoorstelling van het circus is een succes geworden. Alle bewoners van Gang Scott kregen vrijkaarten, en zijn de tijger nog eens gaan bekijken, veilig vóór de tralies van diens kooi, met uitzondering van mijnheer en mevrouw. Mevrouw had iets tegen het beest, en wilde zelfs niet in de slaapkamer slapen. "Het ruikt er naar tijger", hield ze vol. Vele mensen, die in Batavia hebben ge woond, zullen dit verhaal herkennen, maar geloof me, er is niemand die het zo goed kan vertellen als ik, want ik woonde in die dagen Gang Scott nr. 2. Ik heb zelf die amberkleurige ogen onder de kolong ge zien. J. W. LE COMTE (voorheen begrafenisondern. te Djakarta) thans bedrijfsleider: Begrafenis ondernem. Ahornstraat 51 's-G raven hage Tel. 332288 20

Tong Tong | 1966 | | pagina 20