Abusievelijk werd als inzenddatum voor de puzzels 15 juni gesteld inplaats van 30 mei. Aange zien er op 9 juni sedert drie dagen geen oplossingen meer waren bin nengekomen, heb ben wij op laatst genoemde datum de inzendtermijn af gesloten. Het was niet helemaal cor rect, maar wij ge loven niet dat wij daarmede iemand hebben gedupeerd. Overigens, excuses voor deze fout, ja! Wij zijn gewoon bingoeng van de Pasar Malam-voor- bereiding! U komt toch óók? Van verschillende zijden is ons ge vraagd of het niet mogelijk is bij elke puzzel te vermelden hoeveel punten met het oplossen ervan zijn te verdienen. Dat, puzzelaars, is jam mer genoeg niet te doen, althans niet van tevoren, bij het opgeven van de nieuwe puzzel. Wél achteraf! Voor elke puzzel staan namelijk 300 pun ten, die onder de goede oplossers worden verdeeld. Hoe moeilijker de puzzels, hoe minder inzenders en daarom ook hoe gro ter aantal winstpunten. Moeilijke puzzels zetten dus aan, gemakkelijke puzzels bren gen weinig geld in het laadje, maar het juiste aantal punten is van tevoren niet bekend! Een mooi systeem, dachten wij, omdat het Uw moeite beloond. Zo is het ook te begrijpen, dat de namen van fervente puzzelaars vaker als winnaar van het tientje worden genoemd, dan die van "gelegenheids-puzzelaars". Wij zien nu al voor de derde keer de naam opduiken van één onzer "klanten". Dat betekent dat deze Haagse heer binnenkort 3 x f 10, zal hebben verdiend, hetgeen betekent dat hij twee jaar abonnementsgeld zal hebben teruggewonnen. Doet U dat toch ook! Los trouw elke puzzel op en U wint zeker bin nen het jaar Uw abonnement terug!!! Om U nu tot intensieve deelname aan het oplossen der puzzels te verlokken, kun nen wij nu het volgende doen: wij geven bij elke oplossing het beschikbaar geko men aantal winstpunten, en vertellen U daarbij dat de top van de puzzelladder - bij het huidige aantal deelnemers - ligt bij ongeveer 140 punten. Op deze manier kunt U ongeveer uitrekenen op welke sport van de ladder U al staat, en wanneer ongeveer U voor gedeeltelijke restitutie van Uw a- bonnementsgeld in aanmerking komt. Dat geeft U misschien een extra zetje! Deze keer kwam als winnaar uit de bus: E. R. Bouman, Escamplaan 182 te Den Haag, met - let wel! - 450 punten. Exceptioneel hoog, want zoals gezegd, de top van de ladder ligt in het algemeen bij 140. Dat de Heer (of Mevr.?) Bouman zo boven de ladder is uitgeschoten, komt omdat hij de enige was die puzzel 25 geheel correct op loste. De overige inzenders hadden allen last met minstens één woord, meestal met "raddraaierij" en "diefjesmaat". De Heer Bouman verdiende dus even 300 punten! Proficiat, Heer Bouman. Het postwisseltje zal wel al onderweg zijn. U staat nu weer op nul en begint natuurlijk geestdriftig op nieuw. DE OPLOSSINGEN. Puzzel 25: 1 buitengaats, 3 kernenergie, 4 weerkundige, 5 schoppenaas, 6 raddraaie rij, 7 diefjesmaat (Horizontaal) Verticaal: 1 bekerwedstrijd, 2 snelheidslijst. Aantal winstpunten: 300. Puzzel 26: De te vormen woorden waren: lente, eiber, extase, schoorsteenkap, tegen voeter, uitgeput, omelet, ontelbaar, kolos saal, olijkerd, nederzetting, zuurachtig, ef fen, poorter. Aantal winstpunten: 27. DE NIEUWE PUZZELS: Puzzel 29: Nog weer eens een kruiswoordraadsel. Maar ditmaal geven we u, in een bui van overdreven edelmoedigheid, alle in te vul len woorden. Aan u is het alleen maar ze op hun juiste plaats te zetten. We hebben alle woorden, de horizontale en de vertikale, in onze pet gedaan en ze dooreen gehusseld. Ziehier de 90 betreffende woorden, de (45 horizontale en 45 vertikale): Aak - Adat - Aker - Aren - Ares - Aria - Artis - Asbelt - Asem - Bijt - Das - Dietse - Ebre - Ede - Eden - Eerlijk - Eis - Ene - Epos - Eppe - Er - Era - Erg - Esprit - Eter - Eti ket - Ets - Eva - Even - Fret - Geleen - Geste - Golf - Heem - Hem - Ibis - Kales - Karn - Lans - Lee - Lel - Lena - Lis - Medium - Menie - MTS - Na - Nandoe - Nanna - Nap - Natie - Nier - Oneens - Op - Opdat - Orel - Oslo - Otter - PBO - Peru - Pest - Poe - Prins - Rabat - Rideau - Rie - Roeren - Rommel - Serie - Sie - Snoet - Sok - Sont - Sport - Staak - Stee - Stee - Te - Teder - Tempo - Ten - Tent - Til - Tine - Tolen - Tule - Van - Vesta - Wals - Wens. Is het moeilijk? Dat moet ook. Puzzel 30: HOE OUD WAS DE KAPITEIN? In de loop van de oorlog 1914-1918 be vond zich een detachement artillerie, dat deel uitmaakte van het 10e Franse leger korps, op rust in het zuiden van de Pö- vlakte, in Italië. Om de manschappen enigs zins bezig te houden, liet de bevelvoerende officier hen een straatweg herstellen en daarlangs een kuil graven ten behoeve van de riolering. Bij dat graven kwam op een goede dag een menselijk geraamte voor de dag, met overblijfselen van een uniform, waaruit bleek, dat het lijk een Franse sol daat was geweest. Bovendien werd naast het geraamte een hellebaard gevonden. Na de nodige overpeinzingen, studies en berekeningen kwam de officier die het de tachement aanvoerde, tot de volgende con clusie: De lengte van de hellebaard, uitgedrukt in voeten, vermenigvuldigd met het aantal der dagen van de maand in de loop waarvan de opgegraven soldaat gestorven was, ver menigvuldigd met de helft van het aantal jaren, verlopen tussen de dood van die soldaat en de ontdekking van zijn skelet, vermenigvuldigd met de helft van de leef tijd van de kapitein, die de expeditie aan voerde in de loop waarvan de soldaat in dertijd gesneuveld was, bedroeg: 451066. En - hoe ongelooflijk het ook moge klinken, dit getal te kennen, bleek voldoende om zowel de dag als de naam van de veldslag waarin de man het leven gelaten had te vinden en bovendien nog (als toegiftje) de leeftijd van de kapitein die de expeditie indertijd had aangevoerd. Weet U het óók? Oplossingen vóór 30 juni a.s. aan TONG TONG, Pr. Mauritslaan 36 te Den Haag, onder vermelding: Puzzel rubriek. Veel succes! Vervolg van pag. 10 In Tong Tong heb je Goddank de "vaste rubrieken" van de mannekranten niet: bin nenlands nieuws, buitenlands nieuws, han del en economie, sport, enz. enz., waar alleen maar de "knappen" praten (onzin) en de dommen hun mond houden. In Tong Tong zijn geen kliekjes van militairen, plan ters, onderwijzers, e.d. en de "dommen" schrijven net zo goed als de knappen". En vaak veel beter. Het blad is origineel en iedere lezer(es) blijft origineel. Zo lang er nog genoeg mensen met originaliteit blijven bestaan - en het juist daardoor breder al lure krijgt - hoeft Tong Tong niet bang te zijn voor ondergang. En als het gebeurt, zit de fout niet bij de redactie, maar bij ons. TANTE ROOS 20

Tong Tong | 1966 | | pagina 20