TOEAN BESAR VAN LAPIAN. Radio BOLLAND Hendriksen was een rauwe bonk, dat wist heel Sibolga. Erg bont, té bont eigen lijk, maakte hij het echter op één van die Koninginnedagen, om precies te zijn op de vóóravond van Koninginnedag, toen nog 31 augustus, toen wij in de soos een feest gaven met een "artisten-revue" en hem de rol van conferencier toebedachten. De planters waren in grote getale op komen dagen en hadden het hotel "bezet", en meer dan ooit, meer dan op de gewone "hari besar" eens in de twee weken, was de soos hun onbetwist eigendom. Hendriksen kennende als het enige echte type van een planter uit "anno damals" (hij was administrateur van de rubberon derneming Tanah Lapian), hadden we po gingen aangewend om hem van de fles vandaan te houden voordat de revue be gon, want als hij eenmaal wat op had was er geen land met hem te bezeilen en deed hij de gekste dingen. Of wij er ten volle in zijn geslaagd is tot op heden niet duide lijk geworden, maar afgaande op zijn ge dragingen bij de aanvang van de revue was ons succes op z'n minst wel twijfelachtig. Het begon al goed. Toen het doek op ging stond Hendriksen op het podium in geklede jas en met een kachelpijp op zijn rode vlaskop, ledereen dacht dat hij van wal zou steken met een inleidend speech- je, maar in plaats daarvan trok hij zijn ge klede jas uit, stroopte hij de mouwen op zodat zijn geweldige armen goed zichtbaar waren, en begon te zingen: De Toean Besar van Lapian, Ada banjak kassian, dia terlaloe pajah, djongos, isi lampoe saja! Dit schone lied, waarin Hendriksen zich zelf beklaagde, wekte in de zaal hilariteit onder de planters, ergernis daarentegen onder de aanwezige autoriteiten. Op het "bis, bis!"-geroep reageerde Hendriksen onmiddellijk, zodat toneelknecht Jimmy uit komst moest brengen. Jimmy werkte onder Hendriksen en kende z'n baas uit z'n hoofd met vraag- en uitroeptekens (en strepen!) en al. Heel tactisch wist Jimmy zijn baas weer in z'n rol te brengen. Hendriksen trok ten minste zijn jas weer aan en zette zijn hoed op. Met een breed gebaar gaf hij Jimmy Vervolg van pag. 19 "Pal Joey" en "High Society". In 1961 begon Frankie zijn eigen platen maatschappij waarvoor hij naast zichzelf topartiesten contracteerde als Sammy Da- vis, Dean Martin, Count Basie, Duke Elling ton, Keely Smith en Bing Crosby. Ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubileum werd in het afgelopen jaar een dubbel-album uitgebracht waarin Frank Sinatra zijn muzi kale levensloop belichtte. De titel "A man and his music". Oplossingen prijsvraag. Er waren niet veel goede inzenders ditmaal. Was de oplossing "The Motions" te moei lijk? De winnares (met felicitaties): Ellen Sipma, Buurtmeesterweg 38, Ede. Maar niet-inzenders, hier zijn weer nieuwe kansen en het zal ongetwijfeld wel een opdracht de eerste "artist" op het toneel te brengen. Die "artist" was ik. Ik zou een imitatie van Speenhoff geven en kwam met gitaar en in geklede jas. "Ik sta hier in m'n zwarte pak en voel me niks op m'n gemak", begon ik, een inleiding die heel wel op mij van toepassing was, want van de kant van Hendriksen vreesde ik het ergste. Ik kreeg gelijk ook! Nauwelijks had ik het eerste couplet van "Het broekje van Jantje" gezongen, of hij riep tegen Jimmy: Jimmy! Wat doet die sijsjeslijmer op het toneel? Gooi jij die vent eraf, of doe ik het, verd....!" Wetende, dat dit geen loos dreigement was, droop ik af onder het ge hoon van de planters, die me graag hadden zien blijven. Het onderwijzeresje, dat op het toneel verscheen om te declameren, had meer succes. Hendriksen ontving haar warm, wel wat té warm, want hij kon niet nalaten haar onder de kin te strelen. "Kasih tjioem!" werd er in de zaal geroepen. Hendriksen liet haar echter met rust, en bepaalde zich er toe vol vertedering naar haar te luisteren en haar kushandjes toe te werpen terwijl ze stond te declameren. Toen zij onder dave rend applaus eindigde, riep hij de zaal in: "Mandoer, ajo lekas, bawa "sopi manis" pada "nonna manis" iniIHoewel de "non- na manis" de woordspeling wel waardeer de, weigerde ze de "sopi manis". Met Jimmy samen gaf het onderwijzeres je nog een opvoering. Jimmy bleek van alle markten thuis. Hij speelde piano, kon imi teren, goochelen en zelfs buikspreken. Klein en donker als hij was, geestig van uiterlijk, deed hij het goed ook, ook al loenste hij een beetje. Zelfs Hendriksen was onder de indruk van het duo. Toch kon hij niet nalaten enigszins hatelijk op te merken: "Zeg Jimmy, wanneer laat je je ogen nou eens rechtzetten". Waarop Jim my, onder grote hilariteit buiksprekende, gevat antwoordde: "Zodra ik dubbel zie". En daar kon Hendriksen het dan ook nog eens een keer mee doen. Na de pauze ging alles van een leien dakje. Slechts een enkele keer viel Hen driksen uit z'n rol. Als slotnummer stond namelijk op het programma aangekondigd: de Krachtpatser. Wat er op het toneel kwam zag er inderdaad indrukwekkend uit. keer regenen, het ideale moment om een kaartje met de oplossing te sturen, wél voor 25 juni a.s., aan Rob Dessauvagie - Prins Mauritslaan 36 - Den Haag p.a. Tonggèrèts: "Welke Nederlandse beat- groep zou - als er dit jaar Edisons uitge reikt zouden worden - een Edison hebben gekregen?" Ik had aangekondigd nog op de komende Pasar Malam in te zullen gaan maar er is al zoveel over te lezen in deze en vorige Tong Tong's dat ik volsta met het uitspre ken van de hoop aan mijn bar weer vele gesprekken met lezers van Tonggèrèts te kunnen hebben. Mochten er dus wensen zijn dan hoor ik ze wel op de Pasar Malam - Niet vergeten: van 22-25 juni a.s. Tot ziensROB Halters, gewichten, schijven, waarmee door een collega van Hendriksen een nummertje gewichtheffen zou worden weggegeven. De krachtpatser begon natuurlijk met de kleinste gewichten. Hendriksen zat toen al lelijk naar hem te kijken, maar toen de man aan de tweede halter begon te tillen, werd z'n gezicht bepaald donker. En toen de krachtpatser de derde halter had getild, onder luid applaus overigens, sprong hij op, zijn gezicht één en al onweer. "He, Kang, denk je dat je mij kan bedonderen", brulde hij. Nijdig pakte hij de gewichten onder zijn armen en smeet ze één voor één de zaal in, zonder zich erom te bekomme ren waar ze terecht kwamen. Zo erg was het nu ook weer niet, want de gewichten bleken van papier machée! Temet stroopte Hendriksen z'n jasje af. "Nou zul je tonen dat je een krachtpatser bent", raasde hij verder, "We gaan een robbertje vechten". Toen hij zijn mouwen had opgestroopt was het haast geen ge zicht. De kolossus, die hij was, tegenover de veel kleinere would-be krachtpatser. "Ajo, kss-kss", hitste de zaal op, "Geef 'm van katoen". Wij achter de coulissen, vonden het hoog tijd om in te grijpen. Met vereende krachten werd de krachtpatser van het toneel ge sleurd, zeer tot ongenoegen van de Toean van Lapian. Jimmy moest er zowaar weer aan te pas komen om hem te sussen, en hem erop te wijzen dat hij met een paar toepasselijke woorden de avond af zou Lees verder pag. 25 Stationsweg 143 en 77 Den Haag - tel. 0 70 601703 - 601512 X Krontjong orkest "Lief Java" nu tijdelijk van 12,50 voor f 9,90 X Vele Amerikaanse Western import t L.P.'s ontvangen. Bezoekt vooral onze stand op de PASAR MALAM 21

Tong Tong | 1966 | | pagina 21